Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

#SIEŤ a KDH chcú viac obvodov, Mostu a SaS stačí jeden

Autor: SITA, 21. februára 2016 15:17
Pri viacerých obvodoch by boli politici bližšie k ľuďom, myslia si v #SIETI aj v KDH.

Radoslav Procházka Predseda strany Sieť Radoslav Procházka Foto: archívne, SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Strana #SIEŤ chce zaviesť viacero volebných obvodov, aby boli politici bližšie k ľuďom a mali oveľa užšiu väzbu na svoj región. Ako povedala v nedeľu pre agentúru SITA podpredsedníčka #SIETE a primátorka Prievidze Katarína Macháčková, takáto zmena umožní pristúpiť k zásadnej zmene, aby sa poslanci vo svojich volebných obvodoch nezodpovedali voličom len raz za štyri roky, ale aby mohli ľudia za presne určených podmienok vyvodiť zodpovednosť voči svojmu zástupcovi aj počas volebného obdobia, podobne ako v prípade primátorov a starostov.

Za viacero volebných obvodov je aj KDH. "Po parlamentných voľbách by mala nastať seriózna diskusia o volebnom zákone a spôsobe, ako ustanoviť na Slovensku viac volebných obvodov. Toto by bolo treba zmeniť, aby konkrétni poslanci boli povinní povedať svojim voličom, čo urobili pre voličov svojho volebného obvodu. Takto by bol poslanec bližšie k svojim voličom a mal by konkrétnejšiu zodpovednosť," povedala pre agentúru SITA Anna Dudová, ktorá kandiduje za KDH zo 63. miesta, žije vo Veľkej Lesnej v okrese Stará Ľubovňa. Zároveň pripomenula, že jeden volebný obvod presadil ešte Vladimír Mečiar pred voľbami v roku 1998.

Odporúčame:

Kandidátky - parlamentné voľby 2016Opačný názor má strana Most-Híd, teda zmenu počtu volebných obvodov nechce. "Most-Híd je spokojný so súčasným systémom," povedal pre agentúru SITA hovorca strany Matej Kováč. Podobne aj liberálna SaS sa zastáva sa jedného volebného obvodu. "Rozdelenie na viacero obvodov by bolo cestou späť," povedal pre agentúru SITA Martin Klus, ktorý kandiduje za SaS z 10. miesta a žije v Banskej Bystrici. Zároveň zdôraznil, že ako kandidát so silným zázemím v tomto meste by stratil možnosť uchádzať sa o hlasy kamarátov z Bratislavy a východu.

Podľa Klusa by rozdelenie na obvody bolo problematické. Bolo by totiž otázne, aké by mali mať hranice. "Ak už meniť volebný zákon, tak potom tak, že jeden obvod by zostal, ale voliť by sa mohlo naprieč politickým spektrom. Teda volič by krúžkoval kandidátov na viacerých kandidátkach," povedal. SaS navrhuje, aby sa v eurovoľbách odskúšala okrem straníckych kandidátok aj jedna nestranícka, na ktorej by boli uvedení kandidáti, ktorí by nekandidovali za žiadnu stranu, ale ako nezávislí.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety