Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Parlamentné voľby sledujú medzinárodní pozorovatelia

Autor: SITA, 5. marca 2016 18:34
Šesťčlenná misia OBSE prišla na Slovensko koncom februára, tento týždeň prišla sledovať voľby aj misia predstaviteľov mimovládnych organizácii z Poľska a Ruska.
Parlamentné voľby 2016 Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský
BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Sobotné parlamentné voľby sledujú dve medzinárodné pozorovateľské misie. Jednu misiu vyslala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe/Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (OBSE/ODIHR, Office for democratic institutions and human rights). Ako ešte pred voľbami informovala Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, misia OBSE je šesťčlenná a sleduje uplatňovanie novej slovenskej volebnej legislatívy v praxi.

PARLAMENTNÉ VOĽBY 2016Ako médiá informoval predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány, druhou skupinou je skupina pozorovateľov z mimovládnych organizácii, ktorá má vyše 20 členov. Predseda štátnej volebnej komisie sa s touto skupinou stretol v piatok 4. marca a podľa jeho slov ju tvoria väčšinou mladí ľudia z Poľska a Ruska a mali viacero otázok o priebehu volieb.

Šesťčlenná misia OBSE prišla na Slovensko koncom februára a komunikovala nielen so štátnou volebnou komisiou a ministerstvom vnútra, ale aj s kandidujúcimi politickými subjektmi a tretím sektorom. "Právna úprava na Slovensku umožňuje komukoľvek byť pozorovateľom vo voľbách, čiže môže byť prítomný vo volebnej miestnosti. Samozrejme, nesmie zasahovať do činnosti volebnej komisie," upozornil po rokovaní s komisiou 26. februára Eduard Bárány. Misia zverejní do dvoch mesiacov od skončenia volieb hodnotiacu správu.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016


Predstavitelia OBSE/ODHIR boli na Slovensku už v januári a oboznámili sa s novou volebnou legislatívou platnou na Slovensku. "Vzhľadom na to, že je to nová legislatíva, ktorá sa ešte nikdy neuplatňovala v praxi, toto sú prvé voľby, ktoré pôjdu podľa nového zákona, pozorovatelia sa rozhodli, že chcú pozorovať, ako aplikácia zákona dopadne v praxi," doplnila 26. februára pre médiá zapisovateľka štátnej volebnej komisie a riaditeľka odboru volieb a referenda ministerstva vnútra Eva Chmelová.

Slovenskej republike z členstva v OBSE vyplýva povinnosť pozývať pozorovateľov organizácie na každé voľby. Počas posledných riadnych parlamentných volieb v júni 2010 sledovala ich prípravy a priebeh 11-členná misia OBSE. Predčasné parlamentné voľby, ktoré sa konali 10. marca 2012, nesledovala žiadna zahraničná pozorovateľská misia. Misia OBSE v roku 2010 dala SR odborné odporúčania, ktoré sa zhodovali s odporúčaniami na úpravy volebnej legislatívy od Skupiny štátov bojujúcich proti korupcii (GRECO) pri Rade Európy.

ONLINE: SLEDUJTE S NAMI PARLAMENTNÉ VOĽBYSR ich zohľadnila pri tvorbe novej volebnej legislatívy, ktorá platí od 1. júla 2015. Nové zákony zjednotili základné pravidlá pre všetky druhy volieb vrátane vedenia volebnej kampane a po prvý raz sa v praxi uplatňujú práve počas parlamentných volieb. Konkrétne ide o dva nové zákony - o podmienkach výkonu volebného práva a o volebnej kampani a o súvisiacu novelu zákona o politických stranách a politických hnutiach. Zákony predložené Ministerstvom vnútra SR schválil parlament v máji 2014 po niekoľkomesačnej diskusii s opozíciou a tretím sektorom. Ich prijatie ocenila i GRECO.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety