Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Voľby sa skončili, komisia dostala desiatky podnetov

Autor: SITA, 5. marca 2016 23:55
Desiatky podnetov v sobotu dostala Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.
Parlamentné voľby 2016 Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský
BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Pokojne a bez väčších problémov sa skončili dnešné parlamentné voľby. Zo všetkých 5 992 volebných miestností sa podľa informácií Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán zatvorili o 22:00 takmer všetky, s výnimkou jednej v obci Chorvátsky Grob v okrese Senec.

ONLINE: PARLAMENTNÉ VOĽBY 2016Obecný úrad Chorvátsky Grob na webstránke obce informoval, že v prvom okrsku, ktorý je priamo na obecnom úrade, sa hlasovanie začalo o 07:15 a hlasovanie sa tu predĺži do 22:15. V zvyšných dvoch okrskoch sa hlasovanie skončilo v riadnom čase o 22:00. Podľa štátnej volebnej komisie posun hlasovania v jednej volebnej komisii celkový koniec volieb a ani koniec volebného informačného moratória neovplyvnil.

ONLINE: VÝSLEDKY PARLAMENTNÝCH VOLIEBVoľby narušili iba menšie udalosti a incidenty. Doobeda skolaboval a následne zomrel 75-ročný muž pred volebnou miestnosťou na Novohradskej ulici v bratislavskom Ružinove. V obci Babín v okrese Námestovo sa miestny obyvateľ pokúsil krátko po začiatku hlasovania prerušiť voľby, snažil sa aj ukradnúť prenosnú volebnú urnu. Okrem toho chcel aj roztrhať kópiu zoznamu voličov a blízko obecného úradu chcel poškodiť auto.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016


Odporúčame:

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

Obrazom: Takto volili Fico, Kiska a ďalší politici

Muž (†75) zomrel pred volebnou miestnosťou

Povedali si áno na Hrebienku, potom odvolili

Rozzúrený muž chcel v Babíne ukradnúť volebnú urnu

Voliť prišli aj 103-ročná Eržika a 102-ročný JozefDesiatky podnetov, medzi iným na porušenia pravidiel volebnej kampane a moratória, ale aj na problémy vo volebných miestnostiach dnes dostala Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. "Je potrebné si uvedomiť, že za každé porušenie volebného moratória hrozí porušovateľovi sankcia," povedala pre médiá pred koncom hlasovania zapisovateľka štátnej komisie pre voľby Eva Chmelová.

Porušenie zákona o volebnej kampani sa musí dokázať v správnom konaní. Štátna volebná komisia preto nemôže o podnetoch rozhodnúť hneď, ako ich dostane. V krátkom čase môže postúpiť ďalej podnety, ktoré nepatria do jej pôsobnosti, napríklad podnet na plagáty označené v rozpore so zákonom o štátnom jazyku postúpi ministerstvu kultúry.

PARLAMENTNÉ VOĽBY 2016Podľa Evy Chmelovej množstvo sťažností prišlo e-mailom aj telefonicky od voličov. Voliči sa snažili upozorniť medzi iným na otvorené schránky na odkladanie nepoužitých hlasovacích lístkov a na ich slabé odlíšenie od schránok určených na hlasovanie. Iní sa sťažovali na to, že pri podpisovaní do zoznamu voličov po prevzatí hlasovacích lístkov vo volebnej miestnosti sa prekrývajú údaje. Niekde zas chýbali vzory hlasovacích lístkov. Štátna komisia dostala i upozornenia na nevhodné správanie sa členov okrskových volebných komisií, údajne sa niekde k voličom správali arogantne. Štátna volebná komisia sa všetkými podnetmi priebežne zaoberá, väčšina sa vyhodnotí až po voľbách.

O priazeň približne 4 428 000 voličov sa v deviatich parlamentných voľbách po páde komunizmu v roku 1989 a siedmich od vzniku samostatnej SR uchádzalo 23 politických subjektov. Medzi tými, čo od 07:00 do 22:00 mohli hlasovať, bolo 68-tisíc prvovoličov. Tých, čo mohli po prvý raz využiť svoje voličské právo v parlamentných voľbách, bolo približne 196-tisíc. Do volebného výsledku mohli zasiahnuť aj Slováci hlasujúci poštou zo zahraničia. Spolu o túto možnosť požiadalo 20 275 voličov. Z tohto počtu 1 200 Slovákov, ktorí majú trvalý pobyt v zahraničí. Voľby sledovali dve medzinárodné pozorovateľské misie -OBSE a mimovládnych organizácií z Poľska a Ruska.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety