Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Poslanci už majú osvedčenia, najväčší potlesk pre Petruchovú

Autor: SITA, 11. marca 2016 07:50, aktualizované: 11. marca 2016 16:05
Poslanci si prevzali osvedčenia o zvolení. Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány poslancom zablahoželal k zvoleniu do zodpovednej a významnej funkcie, od ktorej sa v demokracii odvíja všetko podstatné.
NR SR Novozvolení poslanci NR SR počas prevzatia osvedčení o zvolení za poslancov Národnej rady SR. Bratislava, 11. marec 2016. Foto: SITA/Marko Erd
BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) - Poslanci si v piatok v budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave prevzali osvedčenia o zvolení za poslancov Národnej rady SR. Osvedčenia im odovzdal predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány.


PARLAMENTNÉ VOĽBYObrazom: Poslanci si prevzali osvedčenia o zvoleníNajmenšou parlamentnou stranou je Sieť

Poslancom Bárány zablahoželal k zvoleniu do zodpovednej a významnej funkcie, od ktorej sa v demokracii odvíja všetko podstatné. Zvolených zákonodarcov zároveň poprosil, aby sa snažili navrátiť úctu a dôstojnosť mandátu poslanca. "Len zvolení zástupcovia ľudu majú v demokracii právo hovoriť v mene ľudí," konštatoval Bárány.

PARLAMENTNÉ VOĽBY 2016 - ZOZNAM ZVOLENÝCH POSLANCOVStranu Smer-SD v parlamente reprezentuje 49 zákonodarcov. Dvadsaťjeden poslancov má SaS, 19 hnutie OĽaNO - NOVA, SNS bude v parlamente zastupovať 15 predstaviteľov. Osvedčenie o zvolení si prevzalo aj 13 poslancov za stranu Kotleba - Ľudovej strany Naše Slovensko. Jedenásť zákonodarcov majú strany Sme rodina - Boris Kollár a Most-Híd. Najmenšou parlamentnou stranou je strana Sieť s desiatimi poslancami.

VÝSLEDKY PARLAMENTNÝCH VOLIEBObrazom: Parlamentné voľby 2016


TAKTO PREBIEHALI PARLAMENTNÉ VOĽBY
Najväčší potlesk si vyslúžila Petruchová

Najväčší potlesk poslancov si vyslúžila poslankyňa za OĽaNO Silvia Petruchová, ktorá si osvedčenie prevzala na invalidnom v vozíku. Pred ňou sa do parlamentu dostal iba jeden vozíčkar, a to Peter Bódy, ktorý bol v roku 2002 zvolený ako nestraník na kandidátke SDKÚ-DS.

V novom volebnom období do pléna národnej rady už nezasadnú poslanci zo strán KDH a SDKÚ-DS, ktoré nezískali dostatočnú podporu voličov. V NR SR tak neuvidíme napríklad predsedov týchto strán Jána Figeľa a Pavla Freša či bývalého šéfa KDH Pavla Hrušovského.

Termín ustanovujúcej schôdze parlamentu, na ktorej poslanci zložia predpísaný sľub a zvolia orgány NR SR, zatiaľ známy nie je. Prezident Andrej Kiska ju musí podľa ústavy zvolať do 30 dní od vyhlásenia výsledkov volieb.
Hoci novozvolení členovia parlamentu ešte nezložili poslanecký sľub, na plat už nárok majú. Vyplýva to z novely zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov, ktorú zároveň so zmrazením vlastných platov poslanci schválili koncom roka 2011. Ak by platila predchádzajúca právna úprava, poslancom by nárok na mzdu vznikol až dňom zloženia sľubu.

Poslancom zvoleným v roku 2012 vypršal ich poslanecký mandát dňom volieb, teda 5. marca. V závislosti od času výkonu poslaneckého mandátu patrí po zániku poslaneckého mandátu poslancovi plat ešte počas dvoch mesiacov, ak vykonával mandát poslanca najmenej päť mesiacov a menej ako päť rokov, alebo troch mesiacov, ak vykonával mandát poslanca aspoň päť rokov.


Odporúčame:

Fico rokoval s Dankom, zhodli sa v mnohých otázkach

Sulík zhodnotil plány Siete. Povie, či ostáva europoslancom

Kollár ukázal na ľudí, ktorí sú za zverejnením fotky s Piťom

Most-Híd: Matovič ohrozuje rokovania o pravicovej vláde

Beblavý už Procházkovi neverí, vzdal sa funkcie v Sieti

Obžalovaný Medvecký z Kotlebovej strany sa vzdal mandátu

Lipšic: Finančné skupiny vytvárajú tlak, lebo sa bojaPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety