Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Smer, SNS, Most-Híd a Sieť si takto rozdelia ministerstvá

Autor: SITA, 16. marca 2016 12:55, aktualizované: 16. marca 2016 19:19
Rokovania pokračujú aj vo štvrtok 17. marca od rána. Koaliční partneri budú hovoriť o fungovaní vládnej koalície.
Robert Fico Predseda strany Smer-SD Robert Fico, predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko, predseda strany Most-Híd Béla Bugár a predseda strany Sieť Radoslav Procházka počas tlačovej besedy po treťom dni rokovaní o zostavené novej vlády. Bratislava, 16. marec 2016. Foto: SITA/Marko Erd
BRATISLAVA 16. marec (WebNoviny.sk) - Na Úrade vlády SR v stredu pokračovalo rokovanie o zostavení novej vlády. Štyri strany - Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť, sa dohodli o vôli vytvoriť vládnu koalíciu a o úprave pomerov v NR SR a vláde SR. Obsah tejto dohody chce predseda strany Smer-SD Robert Fico predložiť prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

Predsedom Národnej rady SR bude nominant SNS, podpredsedami nominant Smeru-SD, takisto jeden za Most-Híd a jeden za stranu Sieť. Ako Fico povedal, jeden nominant na podpredsedu parlamentu bude patriť opozícii. Strany sa dohodli i na parlamentných výboroch, pričom na ich vedení sa podľa jeho slov nič nezmenilo. "Budeme pokračovať v tradícii tak, ako to bolo doteraz," povedal. Kontrolné výbory pripadnú opozícii, ostatné si rozdelia v primeranom pomere.

PARLAMENTNÉ VOĽBY
Post predsedu vlády bude mať Smer-SD

Koaliční partneri sa dohodli aj na vnútorných pomeroch vo vláde. Post predsedu vlády bude mať Smer-SD, takisto aj post podpredsedu vlády pre investície. V tomto prípade sa podľa Roberta Fica strany dohodli na tom, že zmenou v kompetenčnom zákone sa výrazne posilnia riadiace, kontrolné a koordinačné kompetencie v oblasti eurofondov.

POZRITE SI MOŽNÉ ZLOŽENIE VLÁDY, PREMIÉROM MÁ OSTAŤ FICOSmer bude riadiť takisto ministerstvá vnútra, financií, zahraničných vecí, hospodárstva, práce, kultúry a zdravotníctva. Na čele rezortov pôdohospodárstva, školstva a obrany budú nominanti SNS. Ministerstvá spravodlivosti a životného prostredia dostal Most-Híd a rezort dopravy strana Sieť.

Rokovania budú pokračovať aj vo štvrtok 17. marca od rána. Koaliční partneri budú hovoriť o fungovaní vládnej koalície, "aby mohol prezident Andrej Kiska v primeranom čase zvolať ustanovujúcu schôdzu NR SR. Vláda následne podá demisiu, ako aj návrh na zostavenie novej vlády na ďalšie volebné obdobie," povedal vo vyhlásení premiér Fico.


Baránka rozdelenie neprekvapilo

Rezorty, v ktorých sú najväčšie problémy, ako napríklad rezort zdravotníctva, školstva, vnútra a hospodárstva, obsadia nominanti strán, ktoré už v minulosti pri ich riadení závažne zlyhali, myslí si predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.

"Mám na mysli Smer-SD a SNS. Vidíme, že strana Sieť bude vo vláde Roberta Fica úplným outsiderom. Spolu s vágnymi a v niektorých prípadoch aj pomýlenými prioritami tohto zoskupenia tak už dnes vidíme predobraz vlády, ktorá nedokáže riešiť závažné spoločenské problémy vrátane boja s korupciou a klientelizmom," reagoval Sulík na dohodu Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete pri zostavovaní novej vlády. Rozdelenie ministerstiev podľa lídra liberálov potvrdilo dominanciu Smeru-SD v budúcej vláde, čo podľa neho samozrejme nie je žiadne prekvapenie.

Rozdelenie ministerstiev je celkom logické a nie je tam nič prekvapujúce. Štyri strany si totiž podelili ekonomické rezorty tak, aby ich mal každý. Pre agentúru SITA to povedal politológ Ján Baránek s tým, že zaujímavé bude, či sa strany dohodnú na krížovej kontrole.

"Strana Sieť mala určite vyššie požiadavky. Sieť však nie je v pozícii, že by mohli vyskakovať," povedal Baránek s tým, že doprava je však silný rezort. Baránek tiež hovorí, že rezort zdravotníctva pravdepodobne žiadna strana nechcela. "Nech sa Smer vysporiada s tými skupinami, ktoré sú stále v pozadí zdravotníctva. Takže z tohto pohľadu to má logiku," povedal Baránek s tým, že práve v zdravotníctve by bola dobrá krížová kontrola. "Finančné pozadie v zdravotníctve sa neodstránilo odchodom Pavla Pašku z parlamentu," hovorí Baránek, podľa ktorého Smer práve pri zdravotníctve môže dokázať, že to so zmenou politiky a bojom proti korupcii myslí vážne.

Baránek sa vyjadril aj k obsadeniu rezortu školstva Slovenskou národnou stranou. Podľa Baránka treba v školstve riešiť najmä veľa zbytočných vysokých škôl a normatív na žiaka v základných a stredných školách. "Je tam veľmi nepopulárna úloha pre SNS, a to redukcia škôl. Síce sú zriaďovatelia jasní, ale ministerstvo školstva by sa malo orientovať na redukciu škôl, keďže tam vzniká prezamestnanosť. S redukciou by muselo prísť prepúšťanie, ale na druhej by sa reálne mohli zvýšiť platy učiteľov aj nepedagogických zamestnancov," dodal Baránek.


Rezort školstva pod SNS je zlá správa, tvrdí Kusý

Rozdelenie ministerstiev medzi Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť zodpovedá rozdeleniu síl a teda percentám, s ktorými idú strany do parlamentu. Pre agentúru SITA to povedal politológ Miroslav Kusý.

Kusý sa zároveň vyjadril, že ministerstvo zdravotníctva je zrejme horúci zemiak. "Navyše, keby ho dostal niekto iný ako Smer, hrozilo by, že sa začne v tom vŕtať. A to zdravotníctvo je pre Smer veľmi chúlostivá záležitosť. Zdá sa, že si to Smer chce udržať vo svojich rukách, aby ho to neohrozilo na existencii nejakými škandálmi. Zároveň to znamená, že zdravotníctvo ostáva nereformované a to je zlá správa," povedal Kusý.

Druhá zlá správa je podľa Kusého pridelenie rezortu školstva SNS. "Hrozí, že to dostane zase nacionalistický šmrnc," uviedol Kusý s tým, že nevie, komu by školstvo mohlo pripadnúť. "Nemôže to pripadnúť Maďarom, lebo to je vzhľadom na slovenské povedomie neprijateľné. Takže zostala tam len SNS a Smer," povedal Kusý, ktorý očakával, že si tento rezort Smer ponechá.

Politológ zároveň uviedol, že to môže byť predmet kolízií a vzájomného napätia so stranou Most-Híd. "Uvidíme, koho dá SNS na pozíciu ministra. Nemajú však veľmi na výber. Je to strana, ktorá sa nebudovala pre preberanie jednotlivých rezortov a nepripravovala sa na to. Pre ňu to bolo možno väčšie prekvapenie ako pre verejnosť, že sa dostala do parlamentu a rovno teda aj do vlády. Na túto funkciu sa nepripravovali," povedal Kusý s tým, že ľudia z SNS boli odstavení celé volebné obdobie a nie je tam nikto, kto by mal skúseností s vedením rezortov. "Hrozí, že to bude dosť amatérske," uzavrel Kusý.


Odporúčame:

Kiska sa stretol s Ficom a oznámil, kedy zasadne parlament

Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť podpísali programové priority

Na týchto prioritách sa dohodli Smer, SNS, Most-Híd a Sieť

Bugár sa Fica nebude pýtať na prípad maséra Kostku

Beblavý, Macháčková, Petrík a Zimenová vystúpili zo Siete

Video: Kollár sa rozohnil. Budú tu kradnúť tí istí mafiáni

Matovič naložil Sieti a Mostu-Híd, ide vám o podiel na lupe

Vaše priority sú prázdne, obul sa Sulík do vznikajúcej vlády

Simon z Mosta-Híd nepodporí vládu so Smerom, SNS a Sieťou

Figeľova éra v KDH sa skončila, vzdal sa funkcie predsedu

Väčšina ľudí očakáva predčasné voľby. Máte rovnaký názor?

Prieskum: Slováci uprednostňujú koalíciu na čele so Smerom

Ak by boli voľby teraz, Sieť a Kollár by v parlamente neboliPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety