Petro Porošenko zvolal po voľbách militantov krízový štáb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajinský prezident Petro Porošenko zvolal po voľbách na východe Ukrajiny zasadnutie bezpečnostných šéfov. Foto: SITA/AP

KYJEV 4. novembra (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Petro Porošenko zvolal na utorok zasadnutie svojich bezpečnostných šéfov, aby s nimi prediskutoval zmenu stratégie týkajúcu sa povstania separatistov na východe krajiny.

Tí cez víkend usporiadali vlastné voľby, ktoré Porošenko odmietol ako „frašku“. Prezident povedal, že krízové stretnutie sa uskutoční po tom, čo došlo k zmenám akčného plánu na vyriešenie krízy.

Voľby boli do neba volajúcim porušením dohody

Podľa jeho slov boli nedeľné voľby „do neba volajúcim porušením“ dohody z Minsku, čo zničilo „celý mierový proces“. Porošenko preto navrhol zrušenie zákona odsúhlaseného na základ septembrovej dohody, ktorý dáva Luhansku a Donecku špeciálny štatút.

Podľa dohody o prímerí sa totiž voľby v oboch regiónoch mali konať v decembri. „Ukázali sme obyvateľom Donecka a Luhanska ako aj celého sveta, že to myslíme úprimne s politickou dohodou. Militanti túto možnosť odmietli,“ povedal Porošenko.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun počas vystúpenia vo viedenskom sídle Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe zhodnotil voľby separatistov ako „nešťastné a kontraproduktívne“

Rusko víkendové voľby v separatistických oblastiach uznalo, Západ vrátane Kyjeva ich odmietol ako ilegálne. Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok zdôraznila svoju nespokojnosť s úlohou Moskvy vo východnej Ukrajine a povedala, že ešte nie je dôvod na zrušenie sankcií voči Rusku.

VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU
V povstaleckom Novorusku sa konajú voľby
Foto: SITA/AP

Vodca doneckých separatistov sa ujal funkcie

Šéf separatistického vedenia v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny sa v utorok oficiálne ujal funkcie prezidenta samozvanej ľudovej republiky po tom, ako ho vyhlásili za víťaza víkendových volieb usporiadaných bez ohľadu na odpor Kyjeva a jeho spojencov.

Tridsaťosemročný Aleksandr Zacharčenko v sieni jedného z divadiel v Donecku slávnostne odprisahal, že bude „čestne slúžiť záujmom obyvateľov Doneckej ľudovej republiky a svedomito plniť svoje povinnosti“.

Všetky správy o situácii na Ukrajine nájdete

—-> TU.

Jeden z vysokých predstaviteľov doneckého separatistického vedenia Andrej Purgin pred Zacharčenkovou inauguráciou povedal, že „dnešné udalosti sa budú opakovať“ a zakladajú „tradície republiky“, zatiaľ čo prozápadní lídri v Kyjeve sa obávajú nového „zmrazeného konfliktu“ na Ukrajine a ďalšieho ohrozenia jej územnej celistvosti po marcovom anektovaní Krymu Ruskom.

Podľa zverejnených výsledkov Zacharčenko zvíťazil so ziskom 79 percent hlasov a rovnako presvedčivo údajne vyhrala jeho strana v súbežných parlamentných voľbách. Rovnaké hlasovanie usporiadali separatisti v Luhanskej oblasti, odkiaľ hlásia potvrdenie mandátu doterajšieho „prezidenta“ Igora Plotnického. Počas bojov na Ukrajine zomrelo od apríla už viac než 4000 ľudí.

V povstaleckom Novorusku sa konajú voľby
Foto: SITA/AP

Nechceným pozorovateľom volieb bol aj Slovák

Ukrajinské ministerstvo vnútra zverejnilo zoznam 18 cudzincov, ktorí sa cez víkend zúčastnili ako pozorovatelia na Kyjevom neuznaných voľbách separatistického vedenia v Doneckej oblasti. Rezort odsúdil ich konanie ako podieľanie sa na „nezákonných procesoch na územiach kontrolovaných v súčasnosti bandami a zahraničnými žoldniermi“ a získané informácie postúpil rozviedke SBU (Ukrajinská bezpečnostná služba) so žiadosťou o vyhodnotenie v súlade s ukrajinským právnym poriadkom.

Ohlásil tiež kroky zo strany ministerstva zahraničných vecí, ktoré by malo cudzincov zaradiť do zoznamu neželaných osôb a ich účasť na „protiprávnej činnosti“ oznámiť orgánom v krajinách, odkiaľ pochádzajú. V zverejnenom zozname sa nachádza jeden Slovák ako aj občania Belgicka, Bulharska, Česka, Francúzska, Grécka, Maďarska, Rakúska, Srbska, Talianska a USA. Podľa ministerstva vnútra v Kyjeve, ktoré sa odvoláva na nemenovaných expertov, ide o zástupcov „najodpornejších protidemokratických politických síl vo svojich krajinách“.

Slovákom zaradeným do zoznamu je Viliam Longauer, tajomník Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ktorý podľa Kyjeva úzko spolupracuje s ruskou vládou obviňovanou z podporovania separatistov na východe Ukrajiny.

Vznik organizácie oznámili v predvečer hlasovania

Ďalšími nechcenými pozorovateľmi sú český senátor a „bývalý komunista“ Jaroslav Doubrava, Ladislav Zemánek z českej euroskeptickej strany Nie Bruselu – Národná demokracia či Ukrajinec Oleksandr Hehaľčij žijúci v Česku, ktorý údajne podporuje separatistov na Zakarpatsku. Zástupcami Maďarska sú Béla Kovács a Márton Gyöngyösi z nacionalistickej strany Jobbik, zatiaľ čo jediným Rakúšanom je politik Ewald Stadler.

Český spravodajský portál iDNES.cz uvádza, že skupina pozorovateľov pricestovala na separatistické voľby pod záštitou organizácie Agentúra pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorej vznik údajne oznámili v predvečer hlasovania.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorej názov chce nové zoskupenie zrejme kopírovať, pritom svojich zástupcov vyslať odmietla. Podľa zdrojov iDNES.cz sa pozorovatelia dostali na Ukrajinu zrejme nelegálne, a to cez jeden priechodov kontrolovaných separatistami na hranici s Ruskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováPan Ki-munPetro Porošenko