Pobrežie Slonoviny a Zambia si zmerajú sily vo finále APN

Zambia - Ghana
Hráči Zambie (v oranžovom) a Ghany počas semifinále Afrického pohára národov. Foto: SITA/AP

BATA 8. februára (WEBNOVINY) – Futbaloví reprezentanti Zambie sa stali prvými finalistami Afrického pohára národov 2012. V úvodnom stredajšom semifinále kontinentálneho šampionátu, ktorý sa odohráva v Rovníkovej Guinei a Gabone, značne prekvapivo zvíťazili v Bate nad Ghančanmi 1:0 (0:0).

O jediný presný zásah stretnutia sa postaral v 78. min 21-ročný útočník Zambie Emmanuel Mayuka zo švajčiarskeho tímu Young Boys Bern. Snahu favorita aspoň vyrovnať a vynútiť si predĺženie pribrzdila červená karta pre Dereka Boatenga v 84. min.

Už v 8. min pritom nepremenil pokutový kop v prospech Ghany Asamoah Gyan.

Hráči Zambie oslavujú víťazstvo v semifinále proti Ghane. Foto: SITA/AP

Emmanuel Mayuka zo Zambie oslavuje gól v zápase semifinále Afrického pohára národov proti Ghane. Foto: SITA/AP
Brankár Zambie likviduje príležitosť hráčov z Ghany počas semifinále Afrického pohára národov Foto: SITA/AP

Pobrežie Slonoviny - Mali

Futbalisti Pobrežia Slonoviny sa stali druhými finalistami Afrického pohára národov 2012. V stredajšom semifinále kontinentálneho šampionátu, ktorý sa odohráva v Rovníkovej Guinei a Gabone, zvíťazili v Libreville nad výberom Mali 1:0 (1:0) gólom Gervinha po prieniku na ľavej strane v závere prvého polčasu.

Na tomto podujatí ešte ani raz neinkasovali. Pokúsia sa nadviazať na svoj celkový triumf z roku 1992.

V nedeľu od 20.00 h práve v Libreville budú hráči Pobrežia Slonoviny bojovať o titul s mužstvom Zambie, ktoré v úvodnom semifinále v Bate značne prekvapilo zdolalo národný A-tím Ghany 1:0 (0:0). O jediný presný zásah tohto stretnutia sa postaral v 78. min striedajúci 21-ročný útočník Zambie Emmanuel Mayuka zo švajčiarskeho tímu Young Boys Bern. Snahu favorita aspoň vyrovnať a vynútiť si predĺženie pribrzdila červená karta pre Dereka Boatenga v 84. min. Už v 8. min pritom nepremenil pokutový kop v prospech Ghany Asamoah Gyan. Pre Zambiu sú dosiaľ vrcholom na APN dve striebra, naposledy už v roku 1994.

Zápas o konečné 3. miesto medzi Ghanou a Mali je na programe v sobotu 11. februára v Malabe. Ghana v základnej D-skupine zdolala tohto súpera 2:0.