Pokutu za stavebný kartel stále neuhradilo päť firiem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Doprastav
Foto: asb.sk

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Pokutu pre účasť na kartelovej dohode stále neuhradilo päť zo šiestich stavebných spoločností. Potvrdil to Protimonopolný úrad SR (PMÚ) s tým, že nemá informáciu o tom, že by Ústavný súd SR rozhodol o sťažnosti troch firiem, ktoré požiadali o odklad vykonateľnosti rozhodnutia o zaplatení pokuty.

„Zatiaľ neevidujeme žiadne ďalšie podania v tejto veci. Úrad uskutočnil určité kroky týkajúce sa predmetných pohľadávok. Vzhľadom na to, že podania úradu ešte nemuseli byť doručené relevantným spoločnostiam, úrad nebude úkony v tejto veci konkretizovať,“ informovala agentúru SITA Monika Kaczorová z odboru ekonomiky a kancelárie PMÚ.

Pokutu uhradila len Skanska

Pokutu pre potvrdený kartel uhradila v lehote do 19. apríla, resp. najbližší pracovný deň 22. apríla iba spoločnosť Skanska, a. s. Praha (ako nástupca Skanska DS, a. s.), a to v uloženej výške 8,98 mil. eur. Pre účasť na cenovej dohode v tendri na stavbu časti diaľnice D1 Mengusovce – Jánovce pred deviatimi rokmi majú stavebné firmy zaplatiť pokutu spolu takmer 45 mil. eur.

Portugalská spoločnosť Mota – Engil dlhuje štátu 13,88 mil. eur, Strabag, a. s. Praha 12,21 mil. eur, Doprastav, a. s. Bratislava 6,57 mil. eur, Inžinierske stavby, a. s. Košice 3,02 mil. eur a Betamont, s. r. o. Zvolen 131,15 tis. eur. Rozhodnutie PMÚ o pokute z októbra 2006 potvrdil Najvyšší súd SR 30. decembra 2013, pričom jeho rozsudok nadobudol účinnosť 20. marca tohto roka.

Ústavný súd doteraz nerozhodol o sťažnostiach spoločností Skanska, Strabag a Doprastav proti rozsudku Najvyššieho súdu SR. „Ďalšie firmy podobné sťažnosti nepodali,“ informovala v stredu agentúru SITA hovorkyňa ústavného súdu Anna Pančurová.

Doprastav namietal

Doprastav, ktorý je v reštrukturalizácii, namietal proti porušeniu základného práva nebyť odňatý zákonnému sudcovi a základného práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov. Obdobné sú aj sťažnosti ďalších dvoch firiem. Tie žiadajú aj o odklad vykonateľnosti rozhodnutia o pokute. Stavebné spoločnosti nevysvetlili, prečo v lehote neuhradili pokutu.

„Okrem neuhradených pohľadávok zo sankcií za kartel stavebných spoločností úrad eviduje pohľadávky za neuhradené pokuty po lehote splatnosti, ktoré sú vykonateľné, vo výške okolo 4-tisíc eur, a to od štyroch spoločností,“ uviedla Kaczorová. „Tieto pohľadávky si úrad vymáha v exekučných konaniach, resp. uplatňuje v likvidáciách štandardným postupom podľa platnej legislatívy,“ dodala. Úrad má pohľadávky voči firmám Benard spol. s r.o. Stará Ľubovňa (2657 eur), Tatrapetrol, a.s. Kežmarok v likvidácii, sídlo v Hoteli Satel v Poprade (829,85 eur), Agentreal, s.r.o. Košice (518 eur) a Regio Rail, s.r.o. Bratislava (200 eur).

Slovenská správa ciest z tendrov pre kartel nevylučovala

Slovenská správa ciest (SSC) pri vyhodnocovaní žiadostí o účasť, resp. ponúk doposiaľ nevylúčila z tendrov žiadneho uchádzača pre kartelovú dohodu. „V tejto súvislosti SSC písomne požiadala svoj nadriadený orgán, Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, o stanovisko k ďalšiemu postupu pri realizovaní verejného obstarávania so stavebnými firmami, ktoré boli súčasťou kartelovej dohody,“ informovala agentúru SITA vedúca oddelenia výmeny informácií v Slovenskej správe ciest Viktória Kmeťová.

SSC k predmetnej záležitosti tiež očakáva stanovisko, resp. usmernenie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Cestári tvrdia, že pri aktuálnych verejných obstarávaniach budú postupovať podľa platného zákona o verejnom obstarávaní a podľa metodických pokynov svojho zriaďovateľa, teda ministerstva dopravy.

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) pre potvrdený kartel šiestich stavebných firiem už skôr vylúčila viacerých uchádzačov z troch neuzavretých tendrov na stavbu diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala, D3 Žilina, Strážov – Brodno a rýchlostnej cesty R2 Zvolen, východ – Pstruša.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v spojitosti s potvrdeným kartelom šiestich stavebných firiem nedávno informovali, že vo svojich súťažiach budú postupovať zásadne v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. „Obstarávateľský subjekt má povinnosť vylúčiť každého uchádzača, ak nespĺňa podmienky účasti, prípadne nespĺňa požiadavky na predmet zákazky,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Pripomenula, že verejného obstarávania sa nesmie zúčastniť ani uchádzač, ktorý má právoplatne uložený zákaz účasti vo verejnom obstarávaní a ten udeľuje ÚVO.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Doprastav, a.s. Bratislava