Poslanecký klub SaS skončil, Sulík nazval Pašku komunistom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulík
Predseda SaS Richard Sulík. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – Poslanecký klub strany Sloboda a Solidarita stratil podľa predsedu NR SR Pavla Pašku funkčnosť po tom, čo ho opustili piati poslanci, preto urobil viaceré rozhodnutia.

Ako informoval Paška v pondelok na tlačovej besede po rokovaní poslaneckého grémia, nariadil účtovnú uzávierku bývalého klubu SaS, aby zistil, ako čerpal zdroje z rozpočtu NR SR. Zároveň zastavil možnosť čerpať bývalému klubu prostriedky z rozpočtu kancelárie NR SR.

Paška zároveň požiadal poslancov SaS i bývalých poslancov SaS, aby si rozdelili dve miestnosti, ktoré klub doteraz využíval, aby mohli naďalej fungovať. Nariadil tiež majetkovú inventarizáciu v kanceláriách.

Šéf parlamentu zároveň požiadal o doplnenie zastúpenia vo vedení NR SR. „Zastúpenie vo vedení NR SR vychádza z výsledkov parlamentných volieb. SaS mala dvoch zástupcov v poslaneckom grémiu, požiadal som, aby poslancov SaS zastupoval jeden poslanec a druhý poslanec bude zastupovať bývalých členov,“ povedal s tým, že obe skupiny majú navrhnúť mená svojich zástupcov.

Paška nekoná v medziach zákona, hnevá sa Sulík

Paška
Foto: SITA/Diana Černáková

Rozhodnutím zrušiť poslanecký klub SaS Paška prekročil svoje právomoci a nekonal v medziach zákona, myslí si predseda liberálov Richard Sulík.

SaS si podľa jeho slov nechala vypracovať tri analýzy od ústavných právnikov, ktoré hovoria, že predseda národnej rady nemá kompetenciu zrušiť poslanecký klub pri poklese počtu jeho členov pod osem.

„Môžem len konštatovať, že toto bolo komunistom vždy blízke. Komunisti si vždy mysleli, že práve pre nich zákon neplatí. Preto si dovolil prezident takú nehoráznosť nevymenovať riadne zvoleného generálneho prokurátora alebo takisto pán Paška si teraz dovolil zrušiť klub i keď to nesmie. Bohužiaľ, v takej dobe žijeme. Môžeme len dúfať, že sa to po najbližších voľbách zmení,“ uviedol pred novinármi Sulík.

SaS zvažuje, že Paškovo rozhodnutie napadne na ústavnom súde. „Na druhej strane toto nie je tá podstatná vec pre výkon politiky, to nie je podstatná vec, ktorá zníži nezamestnanosť a zlepší život na Slovensku. Pripúšťame preto aj možnosť, že to nenapadneme na ústavnom súde a budeme sa venovať veciam, ktoré pokladáme za dôležité a to je predkladanie riešení. To nám ide celkom dobre,“ uzavrel Sulík.

Podľa Pašku treba tiež vyriešiť členstvo v niektorých výboroch

Sulík
Foto: SITA/Diana Černáková

Členstvo v osobitných výboroch zriadených zo zákona, je presne stanovené. „Bude treba riešiť situáciu poslanca Juraja Drobu v Osobitnom kontrolnom výbore na kontrolu činnosti NBÚ, Martina Chrena v Osobitnom kontrolnom výbore na kontrolu činnosti SIS a Juraja Miškova vo výbore na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ,“ konštatoval Paška.

Podľa neho situácia je komplikovaná, pretože vzhľadom na malé počty poslancov v opozičných poslaneckých kluboch bude treba vstupovať do týchto výborov aj za účasti iných klubov. „S vysokou pravdepodobnosťou niektoré kontrolné výbory budú musieť doplniť poslanci strany Most-Híd,“ povedal.

Paška tiež na grémiu navrhol, aby bol doplnený rokovací poriadok tak, že taxatívne sa stanoví, že ak počet poslancov v klube klesne pod osem, tak zo zákona zaniká. Parlamentný inštitút podľa neho zistil, že v okolitých krajinách je počet poslancov v klube taxatívne daný a tým pádom nedochádza k špekuláciám.

Po odchode piatich prívržencov Jozefa Kollára z poslaneckého klubu SaS zostalo z 11 zákonodarcov v klube šesť členov. Podľa rokovacieho poriadku na vznik poslaneckého klubu treba aspoň osem poslancov.

Predseda NR SR Pavol Paška dnes informoval, že zatiaľ nebol podaný žiaden návrh na predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Tento post by mal obsadiť kandidát, ktorého navrhnú opozičné poslanecké kluby,“ povedal.

Ľudová platforma 26. apríla oznámila, že navrhne vlastného kandidáta na post predsedu NKÚ a nepodporí kandidáta SaS. Premiér Robert Fico prisľúbil opozícii post predsedu NKÚ pred rokom po parlamentných voľbách. Podľa povolebnej dohody mala kandidáta navrhnúť SaS. Voľba nového predsedu NKÚ sa v tomto volebnom období uskutočnila štyrikrát, najbližšie sa o to poslanci pokúsia na májovej schôdzi, ktorá sa začína dnes. Ani jeden z pokusov totiž nedopadol úspešne, žiaden z kandidátov opozície nezískal potrebný počet hlasov na zvolenie.

Zrušenie klubu pôsobenie SaS podľa Sulíka výrazne neovplyvní. „Pokračujeme ďalej v činnosti, budeme voličov presviedčať, že sme jediná skutočná opozícia voči Smeru-SD,“ dodal líder liberálov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol PaškaRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita