Posledným semifinalistom v Turnaji majstrov bude Del Potro

Del potro
Argentínčan Del Potro v Londýne pokračuje ďalej. Foto: SITA/AP

LONDÝN 10. novembra (WEBNOVINY) – Argentínsky tenista Juan Martín Del Potro nasadený ako šiesty zvíťazil v úvodnom z dvoch zápasov sobotňajšieho programu dvojhry na koncoročnom výberovom šampionáte Barclays ATP World Tour Finals v Londýne (5. – 12. novembra, celková dotácia 5,5 milióna libier, tvrdý povrch v hale O2 Arena) v základnej B-skupine nad už istým postupujúcim Rogerom Federerom zo Švajčiarska, dvojkou žrebu, za 122 minút 7:6 (3), 4:6, 6:3.

Dvadsaťštyriročný rodák z Tandilu Del Potro, 7. v renkingu, nadviazal na svoj úspech proti rovnakému súperovi z októbrového bazilejského finále, upravil v bilancii zo vzájomných duelov na 4:13, pripomenul triumf nad 31-ročným Federerom (2.) v dueli o titul na newyorských grandslamových US Open 2009 a stal sa posledným semifinalistom.

Poradie na prvých dvoch priečkach v tejto skupine a zloženie sobotňajších semifinálových dvojíc stanoví až večerné stretnutie David Ferrer (Šp.-4) – Janko Tipsarevič (Srb.-8). Ak uspeje Španiel, na čele skupiny bude Federer. V prípade triumfu Srba pôjde do vyraďovacej fázy z najvyššej pozície Del Potro. Víťazom A-skupiny je Srb Novak Djokovič, druhý skončil Brit Andy Murray.

Federer

Semifinále sa hrá tzv. krížovým systémom (1-2 a 2-1). Šesťnásobný a úradujúci šampión z tohto prestížneho podujatia Federer, ktorý siaha po čistom hetriku, mal v ôsmej hre proti Del Potrovi tri brejkbaly, ale nedal. V neskoršom tajbrejku viedol 1:0, potom si však Argentínčan pripísal 6 bodov za sebou a už nezaváhal. Premenil tretí setbal, premiérový pri svojom podaní.

Na začiatku druhej časti akoby ho to ukolísalo a okamžite stratil servis dokonca na nulu. Švajčiar sa rozpodával, v ďalších 4 gemoch pri vlastnom servise povolil Argentínčanovi dovedna len tri fiftíny.

V desiatej hre čelil relatívne nepríjemnému skóre 30:30, ale v koncovke bol nekompromisný, setbal zužitkoval esom. Vstup do rozhodujúceho dejstva však lepšie vyšiel Del Potrovi, prerazil Federerov servis na 2:0 a sám bol v tomto sete na podaní takmer nedotknuteľný – odovzdal iba dva body.

Sobota – výsledok dvojhry:

B-skupina:

Juan Martín Del Potro (Arg.-6) – Roger Federer (Švaj.-2) 7:6 (3), 4:6, 6:3 za 122 minút

Tabuľka B-skupiny:

1. Federer 3 2 1 5:2 40:31 4 – istota postupu do semifinále

2. Del Potro 3 1 2 5:3 42:34 4 – istota postupu do semifinále

3. Ferrer 2 1 1 2:3 25:26 2

4. Tipsarevič 2 0 2 0:4 8:24 0

Predchádzajúce výsledky: David Ferrer (Šp.-4) – Juan Martín Del Potro (Arg.-6) 6:3, 3:6, 6:4 za 137 minút, Roger Federer (Švaj.-2) – Janko Tipsarevič (Srb.-8) 6:3, 6:1 za 70 minút, Juan Martín Del Potro (Arg.-6) – Janko Tipsarevič (Srb.-8) 6:0, 6:4 za 77 minút, Roger Federer (Švaj.-2) – David Ferrer (Šp.-4) 6:4, 7:6 (5) za 109 minút

Konečná tabuľka A-skupiny:

1. Djokovič 3 3 0 6:1 43:31 6 – postup do semifinále

2. Murray 3 2 1 5:3 42:38 4 – postup do semifinále

—————————————————————————

3. Berdych 3 1 2 3:5 37:40 2

4. Tsonga 3 0 3 1:6 29:42 0

Predchádzajúce výsledky: Novak Djokovič (Srb.-1) – Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-7) 7:6 (4), 6:3 za 100 minút, Andy Murray (V. Brit.-3) – Tomáš Berdych (ČR-5) 3:6, 6:3, 6:4 za 137 minút, Tomáš Berdych (ČR-5) – Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-7) 7:5, 3:6, 6:1 za 113 minút, Novak Djokovič (Srb.-1) – Andy Murray (V. Brit.-3) 4:6, 6:3, 7:5 za 155 minút, Andy Murray (V. Brit.-3) – Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-7) 6:2, 7:6 (3) za 97 minút. Novak Djokovič (Srb.-1) – Tomáš Berdych (ČR-5) 6.2, 7:6 (6) za 98 minút

Viac k osobe Andy MurrayDavid FerrerJanko TipsarevičJo-Wilfried TsongaJuan Martin Del PotroNovak DjokovičRoger FedererTomáš Berdych