Prekládka vedenia ponad Draždiak stále nedoriešená

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Draždiak

BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) – Termín prekládky elektrického vedenia, ktoré je pre Veľký Draždiak problémom už viac ako 20 rokov, je stále neznámy. Bez toho, aby sa vedenie nepreložilo, pritom nie je možné zoficiálniť kúpalisko. Problémom je, že mestská časť sa dohodla zatiaľ len s malým počtom vlastníkov pozemkov, cez ktoré má viesť nová trasa vedenia. Tú určuje aj územný plán mesta. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol petržalský starosta Milan Ftáčnik. Uzavrieť dohodu o vecnom plnení je náročné najmä s majiteľmi menších pozemkov. „Veľkí vlastníci si uvedomujú zodpovednosť voči mestskej časti. Vyšli nám v ústrety, rešpektujú, že im takéto bremeno dáva územný plán. Problém robia malí vlastníci. Sú pasívni,“ povedal Ftáčnik.

Odpovedí na uzatvorenie dohody o vecnom bremene dostala samospráva zatiaľ len okolo 15 – 20 percent, s prekládkou nechce mestská časť podľa starostu začať skôr, ako ich nebude viac ako polovica. V druhom kole chcú preto komunikáciu s majiteľmi zintenzívniť. Na to by chceli využiť aj zimné mesiace.

Urbanistickú štúdiu o Veľkom Draždiaku schvaľovalo predchádzajúce vedenie mestskej časti. Materiál však bude potrebné podľa všetkého znova otvoriť. Okrem iného aj preto, že v niektorých častiach už nie je v súlade s platným územným plánom mesta. Ten platí od roku 2007. Diskusia sa očakáva napríklad o oplotení areálu. V dokumente sa síce pôvodne uvažovalo o jeho oplotení, podľa starostu je v súčasnosti väčšina obyvateľov skôr proti plotu. Urbanistická štúdia počíta aj s úpravou pláže či s promenádnym chodníkom okolo jazera. Pribudnúť by tiež mali zariadenia pre záchrannú službu, ktorá funguje zatiaľ v provizórnych priestoroch. K dispozícii by mali byť aj ďalšie občerstvovacie zariadenia či nové sociálne zariadenie.

Mestská časť sa zároveň chce dohodnúť so štátnymi Lesmi SR. Časť areálu, ktorá je obkolesená lesom, totiž patrí im, mestská časť ju chce do svojej správy. Pre časté výmeny na danom úrade nebolo možné podľa Ftáčnika sa s nimi na nejakom riešení dohodnúť. Na zámenu pozemkov nemali „lesy“ údajne vôľu, navrhovaná výška nájomného 30-tisíc eur ročne sa mestskej časti zdala zasa privysoká. „Čakajú nás ďalšie rokovania,“ dodal Ftáčnik.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Ftáčnik