Premiérka odmietla podporiť Maďarsko na summite v Bruseli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vláda Ivety Radičovej
Slovensko dostane z Európskeho fondu solidarity (ESF) na odstraňovanie následkov tohtoročných ničivých povodní pomoc viac ako 20 miliónov eur. Dnes to po skončení summitu lídrov Európskej únie v Bruseli potvrdila slovenská premiérka Iveta Radičová (na snímke). Belgicko, Brusel, 17. december 2010. Foto: SITA/Diana Černáková

BRUSEL 2. marca (WEBNOVINY) – Slovenská premiérka Iveta Radičová vo štvrtok odmietla podporiť deklaráciu, prostredníctvom ktorej by krajiny Visegrádskej štvorky (V4) vyjadrili nesúhlas s uvalením sankcií voči Maďarsku za porušovanie rozpočtových pravidiel Európskej únie.

Informovala o tom po skončení prvého dňa zasadnutia Európskej rady v Bruseli, ktorému predchádzalo samostatné rokovanie premiérov V4. Svoj postoj Radičová zdôvodnila politikou dôsledného vyžadovania pravidiel, na ktorých tvorbe sa Slovensko podieľalo.

Poukázala pritom na zásahy maďarskej vlády do druhého piliera ako na „krok, ktorý je z hľadiska konsolidácie verejných financií neprijateľný“. Potvrdila tak „plnú podporu“ stanovisku Európskej komisie k problematickému vývoju verejných financií v Maďarsku. „Budeme veľmi konkrétne sledovať všetky kroky vývinu verejných financií v Maďarsku a pokiaľ Maďarsko prijme kroky, ktoré sú naozaj reformné a naozaj konsolidačné, tak si môžu byť istí, že budú mať podporu Slovenskej republiky,“ povedala Radičová.

Premiéri V4 diskutovali aj o takzvanom fiškálnom pakte, ktorý počas piatkového stretnutia podpíšu lídri všetkých krajín EÚ okrem Británie a Česka. Podľa Radičovej v tomto bode nenastal žiadny rozpor, keďže český premiér Petr Nečas napriek odmietavému postoju svojej krajiny nevzniesol ani jednu vecnú námietku voči obsahu zmluvy.

Vizionárske prejavy pre Radičovú

Iveta radicova
Foto: SITA/AP

Zo štvrtkového rokovania Európskej rady Radičová vyzdvihla vystúpenia švédskeho a britského premiéra a nemeckej spolkovej kancelárky, ktoré označila za „veľmi vizionárske a dôležité prejavy“.

V rámci uvažovania o budúcnosti EÚ „niekoľkokrát padol príklad Slovenskej republiky – aké budeme mať priority, komu chceme konkurovať, aké inovácie vieme priniesť a čím chceme osloviť Európu a svet“, upozornila premiérka.

Jedným z hlavných bodov prvého dňa summitu bolo vyhodnotenie uplynulého európskeho semestra, ktorý slúži na koordináciu ekonomických a štrukturálnych politík v rámci EÚ. Čo sa týka hodnotenia jednotlivých členských krajín, Radičová konštatovala, že Slovensko napĺňa stanovené priority.

Iveta radicova
Foto: SITA/AP

Únia vraj Slovensko chválila

Ako prvú z nich menovala rozvoj infraštruktúry, kde výdavky podľa nej dosiahli najvyššiu úroveň v histórii. Rovnako pozitívne hodnotí aj vývoj v školstve a zdravotníctve. Podľa Radičovej sú priaznivo hodnotené doterajšie reformy slovenského dôchodkového a daňového systému, ako aj politika zamestnanosti, kde „sa nám darí pomerne najlepšie zo všetkých krajín EÚ“. Slovensko však naďalej zaostáva v oblasti boja proti korupcii a daňovým únikom.

Radičová poprela zverejnené informácie, podľa ktorých európski lídri počas prvého dňa summitu schválili rozhodnutie udeliť Srbsku štatút kandidáta na členstvo v EÚ. Ako uviedla na tlačovej konferencii v nočných hodinách, predmetom diskusií bolo aj Srbsko, výsledok však bude známy až v piatok. „Pozícia Slovenskej republiky je jasná – plne podporujeme začiatok rozhovorov o vstupe Srbska,“ uzavrela premiérka.

Prvá fáza európskeho semestra je uzavretá

Chose manuel barrosso a van rompuy
Foto: SITA/AP Virginia Mayo

Hlavy štátov a predsedovia vlád európskej dvadsaťsedmičky na jarnom zasadnutí Európskej rady v Bruseli uzatvorili prvú fázu takzvaného európskeho semestra a vyhodnotili jej výsledky.

Po skončení dvojdňového summitu o tom v piatok informovala slovenská premiérka Iveta Radičová. Poukázala tak na význam nového celoeurópskeho nástroja slúžiaceho na koordináciu ekonomických a štrukturálnych politík jednotlivých členských krajín Európskej únie.

„Vieme, čo chceme robiť spoločne, vieme, ako to chceme robiť spoločne, dohodli sme pravidlá pre vnútorný trh, vieme, čo máme ďalej premietnúť do národných programov a reforiem, aj dokedy a akým spôsobom,“ povedala Radičová. „Teda nepotrebujeme už žiadne ďalšie stratégie a programy. To, čo potrebujeme, je realizovať, realizovať, realizovať. Implementovať okamžite, rázne a komplexne.“

Podľa Radičovej je predovšetkým potrebné sústrediť zdroje nielen na konsolidáciu, ale aj na zabezpečenie ekonomického rastu s dôrazom na posilňovanie zamestnanosti, podnikania, konkurencieschopnosti Európy, čomu zodpovedajú závery Európskej rady.

Za odchod z vlády premiérke poďakovali

Radičová, dzurinda, bugár
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Lídri EÚ podľa Radičovej samostatne hodnotili aj ekonomický vývoj v Grécku, novému balíku finančnej pomoci sa však nevenovali.

Zároveň schválili zmeny pri splácaní kapitálu do Európskeho mechanizmu pre stabilitu, kde premiérka za SR požiadala o záznam, že terajšia slovenská vláda nemá potrebný mandát na to, aby rozhodnutie potvrdila.

Radičová počas tlačovej konferencie privítala opätovné zvolenie Hermana Van Rompuya do funkcie stáleho predsedu Európskej rady, ktorú tak bude zastávať ďalšieho dva a pol roka. Jeho doterajšie pôsobenie pritom ohodnotila „na výbornú“. Premiérka tiež ocenila „pokojný priebeh rokovaní“, ktorým sa najnovší summit líšil od tých predošlých.

Zúčastnení lídri sa podľa Radičovej zaujímali aj o blížiace sa voľby na Slovensku a pri rozlúčení sa jej poďakovali za minuloročné rozhodnutie vzdať sa ďalšieho vládnutia v prospech pokračovania protikrízového úsilia eurozóny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováPetr Nečas