Prezident nepodpísal tlačový zákon ani zmeny v prokuratúre

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gasparovic
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič nezmenil svoj postoj a ani po opätovnom schválení v parlamente nepodpísal novelu tlačového zákona ani novelu zákona o prokuratúre.

Agentúru SITA o tom dnes informovalo Tlačové oddelenie Kancelárie prezident SR. Obe právne normy však budú platné a účinné aj bez podpisu hlavy štátu.

Parlament ani pri opätovnom schvaľovaní neakceptoval množstvo prezidentových pripomienok k zmenám na prokuratúre a k novele tlačového zákona. V novele tlačového zákona Gašparovičovi prekážal napríklad termín „dobré mravy“, koaliční poslanci však tento výraz v zákone aj pri opätovnom schvaľovaní ponechali.

Novela obmedzuje právo na odpoveď

Nové znenie tlačového zákona obmedzuje právo na odpoveď verejných funkcionárov, predsedov a podpredsedov politických strán aj politické strany vtedy, ak ide o tvrdenia súvisiace s výkonom ich právomocí. Ako súkromným osobám ostáva verejným činiteľom toto právo zachované.

Novela zároveň ruší možnosť, aby si niekto mohol uplatniť právo na opravu aj na odpoveď súčasne, vydavatelia tiež nebudú zodpovední za obsah opravy, odpovede či dodatočného oznámenia. Novela tiež pre médiá prináša možnosť odmietnuť zverejnenie opravy, odpovede či dodatočného oznámenia, ak by boli v rozpore s dobrými mravmi alebo ak by tým bol spáchaný trestný čin, priestupok alebo iný delikt. Novela zároveň ruší možnosť odpovedať na pravdivé

Novelou sa zo zákona vypúšťajú pokuty za neuverejnenie opravy, odpovede alebo dodatočného oznámenia či za nedodržanie podmienok na ich uverejnenie. Doteraz za to hrozila pokuta od 1 660 do 4 980 eur. Vydavatelia tiež po novom nebudú musieť začiatkom roka zverejňovať štruktúru vlastníckych vzťahov média. Upravený tlačový zákon bude účinný od 1. septembra.

Reforma prokuratúry

Žitňanská hodnotila prvý rok vo vláde
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Novela zákona o prokuratúre z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) prináša výberové konania na miesta prokurátorov, zverejňovanie uznesení prokuratúry na internete či zrušenie inštitútu právnych čakateľov.

Okrem toho sa pre prokurátorov zavádza možnosť kandidovať najviac v dvoch po sebe nasledujúcich funkčných obdobiach, miesto generálneho prokurátora však ten istý človek nebude môcť zastávať opakovane. Rovnaké pravidlá budú platiť aj pre špeciálneho prokurátora.

Ten zároveň bude námestníkom generálneho prokurátora. Záväzné stanoviská bude vydávať generálny prokurátor na základe stanoviska komisie zloženej z troch zástupcov prokuratúry a troch zástupcov ministra spravodlivosti. Pri odvolaniach voči rozhodnutiu disciplinárnej komisie bude rozhodovať súd. Gašparovič si myslí, že niektoré ustanovenia novely môžu byť protiústavné, zmeny v prokuratúre budú napriek tomu účinné od 1. októbra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Gašparovič