Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Neberte prezidentovi kompetencie, vyzývajú OĽaNO, SaS a NOVA

Autor: SITA, 1. apríla 2014 11:55, aktualizované: 1. apríla 2014 12:08
Predseda OĽaNO Igor Matovič tvrdí, že dnes niet na Slovensku politika, ktorý by mal väčšiu legitimitu ako Andrej Kiska.
Prezidentský palác ilustračné foto Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS), NOVA a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v utorok vyzvali Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), aby nepodporilo ústavné zmeny, ktoré by zobrali právomoci prezidentovi SR. Ide o kompetenciu menovať členov Súdnej rady SR. V súčasnosti prezident môže navrhnúť troch jej členov.

Ak by prešiel návrh KDH a Smeru-SD, prezident by nemohol menovať ani jedného. Ako povedal v utorok na tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík, plán Smeru-SD a KDH je nebezpečný.

Odporúčame:

Andrej Kiska napíše prezidentovi list, požiada o stretnutie

Exhovorca Radičovej odmieta, že bude hovorcom Andreja Kisku

Ivan Gašparovič sa stretne s Kiskom, ak o to požiada

Gašparovič by sa mal so Slovákmi už iba rozlúčiť, tvrdí SaS
Menovať členov bude môcť len Smer

"Ak nebude mať možnosť menovať členov súdnej rady prezident, bude ju mať len Smer," upozornil Sulík s tým, že podľa návrhu má štyroch členov rady menovať vláda a štyroch parlament. "Vyzývame KDH, aby také zmeny nepodporili," vyhlásil.

spravodlivost sud ilustračné foto Foto: wordpress.com
Sulík nevidí dôvod na to, aby s KDH o tom rokoval. "KDH musí pocítiť verejný tlak. Nech sa KDH spamätá. Robertovi Ficovi nejde o očistu súdnictva," uviedol. Podľa neho Andrej Kiska by mal vyzvať na rokovanie o zmenách ústavy predsedu KDH Jána Figeľa.

Podľa predsedu NOVA Daniela Lipšica cieľom pri kreovaní súdnej rady bolo, aby jej členov menovali viaceré inštitúcie. "Nikdy nebola iniciatíva to zmeniť. Táto zmena je absurdná," zdôraznil. Poukázal aj na fakt, že osem členov súdnej rady, ktorí sú zvolení sudcami, sa má vymeniť až po skončení ich volebného obdobia. Ostatní členovia sa však majú vymeniť po schválení ústavnej zmeny.

"Vyzývam KDH a Smer-SD, aby tento nezmysel odstránili," povedal Lipšic. Zároveň upozornil, že Súdna rada SR už v pondelok prijíma rozhodnutia tesným pomerom, niekedy len o jeden hlas. Preto je dôležité, kto bude mať právo menovať jej členov. Lipšic si myslí, že novela ústavy nebude napokon schválená, pretože Smer-SD po prehre vo voľbách stratí záujem.

Všetko o prezidentských voľbách nájdete --->> TU.
Andrej Kiska má legitimitu

Záujem o ochranu manželstva v Smere-SD našli podľa neho len pre prezidentské voľby. Lipšic tiež upozornil, že za vlády Mikuláša Dzurindu pri voľbách členov súdnej rady za parlament nominovala dvoch koalícia a jedného opozícia. Takáto dohoda však už nebola akceptovaná v nasledujúcom volebnom období, keď vládol Smer-SD s SNS a ĽS-HZDS.

Predseda OĽaNO Igor Matovič tvrdí, že dnes niet na Slovensku politika, ktorý by mal väčšiu legitimitu ako Andrej Kiska. Preto nevidí dôvod odignorovať vôľu ľudí a zobrať mu kompetencie. Na rozdiel od Lipšica si Matovič myslí, že novela ústavy prejde a KDH podporí jej zmenu, pretože sa nechá zlákať vidinou ochrany manželstva.

O ústavnej novele Smeru-SD a KDH má parlament hlasovať v máji. Tému možných zmien v justícii otvoril Robert Fico koncom januára, po šiestich rokoch vo funkcii premiéra. Do ústavnej novely vládny Smer-SD zlúčil tri návrhy, ktoré už skôr do parlamentu predložila opozícia, jednu z nich rozšíril o ďalšie zmeny a pod tento návrh sa podpísalo i KDH. Sudcovské previerky v návrhu novely ešte nie sú, majú sa do návrhu zaviesť v druhom čítaní. Okrem toho je v návrhu aj zakotvenie manželstva v ústave.


Figeľ odkazuje na diskusiu

O výslednej podobe návrhu ústavných zmien v justícii bude podľa predsedu KDH Ján Figeľa diskusia so sudcovskou samosprávou, poslancami NR SR ako aj novozvoleným prezidentom Andrejom Kiskom. "Naším záujmom je posilniť pluralitu názorov v súdnej rade, nie ju obmedziť," vyhlásil Figeľ pred novinármi. Postoj niektorých politikov, ktorí vyzývajú KDH, aby nepodporilo niektoré zmeny v ústave, považuje Figeľ za zvláštny.

jan figel Šéf KDH Ján Figeľ Foto: SITA/Diana Černáková
Ako povedal v reakcii na vyhlásenie SaS, NOVA a OĽaNO, niektorí z nich hlasovali za zmenu ústavy v prvom čítaní. "Teraz apelujú na koho? Som presvedčený, že teraz je priestor, aby sa hľadalo čo najlepšie riešenie pre súdnictvo.

O návrhu treba diskutovať a potom rozhodovať,"
povedal s tým, že to pripomína tým, ktorí sa rozhodujú z týždňa na týždeň, podľa toho, ako píšu médiá, alebo aké sú výsledky niektorých hlasovaní. "Spravodlivosť si zaslúži principiálny postoj. Pre nás je to téma, ktorá zasahuje do všetkého. Som presvedčený, že máme urobiť čo najviac a čo najlepšie riešenie v oblasti justície," zdôraznil Figeľ.

Podľa predsedu KDH postoje politikov nemôžu byť podľa nejakých dátumov či volieb, ale podľa princípov. "Slovensko potrebuje pohnúť justíciou. Mať odvahu otvoriť tieto témy bolo potrebné a je potrebné. My túto odvahu a zodpovednosť máme aj naďalej," vyhlásil.


Kritika vraj nie je na mieste

Súdnu radu možno podľa Figeľa kreovať rozmanite. "Celá Európa je plná rozmanitých modelov, neexistuje jeden optimálny model. Po druhé, je to vždy aj o osobách, ktoré ju reprezentujú. Modely môžu byť rozmanité, ale rozhodujúci budú ľudia, ktorí nominujú svojich zástupcov do súdnej rady," zdôraznil. Podľa neho návrh KDH a Smeru-SD má upraviť rozsah právomocí súdnej rady a nominácia za parlament bola delená medzi vládnu väčšinu a opozíciu.

"Toto dodefinovanie nebolo dokončené v právnom zmysle. Ak sa podarí, môže to pomôcť zrozumiteľnosti tejto zmeny aj vyváženosti, čo sa týka reprezentácie v súdnej rade. Ak sa nepodarí, je možný návrat k doterajšiemu modelu," povedal s tým, že doterajší model tu je 10 rokov a keď niečo nefunguje, je potrebné to riešiť.

Navrhované ústavné zmeny v justícii sa týkajú oddelenia funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR a predsedu Súdnej rady SR, nového spôsobu kreovania súdnej rady, zbavenia trestnoprávnej imunity sudcov. "Návrh bol posunutý do druhého čítania. Návrh nie je konečný, preto kritika poslancov nie je dnes na mieste," povedal Figeľ.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety