Primátor Banskej Bystrice dostal list s bielym práškom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Gogola primátorom Banskej Bystrice
Novým primátorom Banskej Bystrice bude terajší hovorca štátneho podniku Lesy SR Peter Gogola, ktorý kandidoval ako nezávislý s podporou pravicových strán KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS, SaS, KDS a OKS. Z 25 855 platných hlasov získal 13 843. Foto: SITA/Dušan Hein

BANSKÁ BYSTRICA 3. januára (WEBNOVINY) – Rozruch a zásah bezpečnostných zložiek spôsobil v utorok predpoludním v kancelárii banskobystrického primátora Petra Gogolu neznámy biely prach, ktorý sa pri preberaní pošty vysypal z jednej z obálok.

Sekretárka kancelárie o tom okamžite informovala náčelníka mestskej polície, ktorý privolal štátnu políciu a hasičov. Tí vykonali potrebné opatrenia.

Podľa krajského hovorcu hasičov Erika Piatra, na mieste zasahovalo deväť hasičov v protichemických oblekoch. Neznámu látku zabezpečili a odviezli na expertízu do Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica.

V laboratóriách látku preverujú

Laboratórium
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

Podozrivý biely prášok v poštovej obálke pre primátora Petra Gogolu, pre ktorý dnes v banskobystrickom mestskom úrade zasahovali bezpečnostné zložky, nie je nebezpečný antrax. Informovala o tom hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová s tým, že to, o akú neškodnú látku ide, naďalej v laboratóriách úradu vyšetrujú.

K obsahu listu, ktorý bol s práškom v obálke, sa nevyjadrila s tým, že tak zrejme urobí polícia. Ešte predtým uviedla, že ide o osočujúci list. Podľa krajskej policajnej hovorkyne Petry Vaškovej zatiaľ obálku s listom nemajú k dispozícii, prípad preverujú.

Hovorkyňa banskobystrického primátora Monika Pastuchová uviedla, že primátor ani vedenie úradu nemá ambíciu viac sa k tomuto prípadu vyjadrovať. Primátor iba skonštatoval, že mu zrejme takýmto spôsobom chcel niekto zaželať šťastný nový rok.

Ako ďalej uviedla Tolnayová, od roku 2001, keď pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva Banská Bystrica zriadili Národné referenčné laboratórium pre biotoxínové zbrane, tam vyšetrili aj s dnešnou vzorkou dovedna 834 podozrivých zásielok, pričom sa ani v jednom prípade, vrátane jednej krvnej vzorky, podozrenie na antrax nepotvrdilo. „V obálkach bola napríklad kuchynská soľ, sunar či iné neškodné sypké biele práškové materiály,“ dodala Tolnayová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Gogola