Putin ako nelegitímny líder, na uznanie vyzýva parlament Rady Európy a dôkaz diktatúry je vojna na Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin na výročnom stretnutí diskusného klubu Valdai v ruskej Soči. Foto: Grigory Sysoyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy prijalo v piatok rezolúciu, v ktorej vyhlásilo Rusko za diktatúru a vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby po skončení jeho súčasného funkčného obdobia v roku 2024 uznalo prezidentovanie ruského vodcu Vladimíra Putina za nelegitímne. Informovalo o tom prostredníctvom svojho oficiálneho webu.

Prerušenie kontaktu s Ruskom

Parlamentné zhromaždenie taktiež vyzvalo svoje členské štáty, aby prerušili všetky kontakty s Putinom „okrem humanitárnych kontaktov a úsilia o mier“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Prevažná moc prezidenta vyplývajúca z extrémne dlhého funkčného obdobia v kombinácii s nedostatkom akýchkoľvek bŕzd a protiváh, ako je silný parlament, nezávislé súdnictvo, slobodné médiá a živá občianska spoločnosť, zmenili Ruskú federáciu de facto na diktatúru,“ uviedlo parlamentné zhromaždenie.

Moc ako prezident do roku 2036

Putin má v Rusku moc ako prezident alebo premiér od roku 2000. Zmeny ruskej ústavy z júla 2020 umožnili Putinovi potenciálne zostať v prezidentskom úrade až do roku 2036.

Parlamentné zhromaždenie v rezolúcii označilo vojnu Ruska proti Ukrajine za dôkaz, že diktatúry „predstavujú hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť a pre územnú celistvosť a politickú nezávislosť svojich susedov“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie Rada Európy