Ruiny kaštieľa v Oponiciach sa premenili na luxusný hotel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Z kaštieľa v Oponiciach sa stal štvorhviezdičkový hotel Foto: ASB

Kaštieľ vznikol na prelome 16. a 17. storočia pod neďalekým hradom. Pôvodne bol renesančným dvojkrídlovým objektom, ktorý tvorili južné a východné krídlo, v rokoch 1844 – 1846 bol rozšírený o severné krídlo, do ktorého bola presťahovaná rodinná knižnica Apponyiovcov. Kaštieľ sa nachádza v areáli rovinatého parku, situovanom na východnom okraji obce, pričom je postavený ako solitér orientovaný čestným nádvorím smerom k prístupovej ceste. Severozápadne od kaštieľa je kočiareň, južne, v tesnej blízkosti kaštieľa, stojí objekt určený na administratívno-hospodárske účely.

Kaštieľ má zachované niektoré renesančné a barokové klenby. Zásadné úpravy v 19. storočí mu vtlačili historizujúci výraz s prvkami neoslohov. Práce na komplexnej pamiatkovej obnove národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa a parku v Oponiciach sa uskutočnili v takej kvalite, že 10. novembra 2011 Ministerstvo kultúry SR udelilo kolektívu Ing. arch. Otokar Križma, Ing. arch. Zuzana Križmová, Ing. Peter Králik cenu Fénix, Kultúrna pamiatka roka 2010. Obnova objektu stála investora vyše 10 miliónov eur, približne 20 percent bolo hradených z fondov EÚ.

Bez názvu
Foto: ASB

Investorský zámer alebo filantropia?

„Jedného dňa som prechádzal cez Oponice, a tak ma zaujala ruina chátrajúceho kaštieľa, že som navrhol, aby ten objekt naša spoločnosť kúpila, a tak sa aj stalo,“ hovorí s úsmevom zástupca investora Peter Novák, ktorého ruiny s parkom stáli približne 7 miliónov slovenských korún (asi 232 tisíc eur). „Bolo to v období, keď štát ponúkal historické objekty na rekonštrukciu súkromným investorom, a tak sme túto výzvu prijali,“ pokračuje investor, ktorý výzvu s poriadnou dávkou filantropie pretavil do komplexnej obnovy kaštieľa. Výsledkom je kongresový hotel s relaxačným zázemím, wellness so saunovým svetom, pričom interiérové vybavenie citlivo reaguje na historickú štýlovosť prostredia. „Viem, že táto investícia sa spoločnosti ani v dlhodobej perspektíve nemôže vrátiť, pravda, iba ak by sa spoločnosť rozhodla kaštieľ predať.“

Výnimočná knižnica

Základy unikátnej knižnice, ktorá patrila k najväčším v Uhorsku, položil gróf Anton Juraj Apponyi v polovici 18. storočia. Tento šľachtic zozbieral okolo 25 000 vzácnych exemplárov kníh, medzi ktorými nechýbali rukopisné diela antických klasikov. Medzi najvzácnejšie patria tlače zo 16. storočia, napríklad dielo Sokrata zo švajčiarskeho Bazileja z roku 1508, či súkromná korešpondencia francúzskych kráľov, kardinálov Richelieua a Mazarina, ako aj história talianskeho kontroverzného rodu Borgiovcov. Knižničný fond postihli tri aukcie, ale mnohé knihy z neho sa jednoducho aj postrácali. Dnes je v knižnici zhruba 12 000 zväzkov z apponyiovských čias. Sú v desiatich jazykoch, medzi nimi aj v hebrejčine. Knižničný fond však doplnia ďalšie tituly.

„Zámer obnovy kaštieľa s knižnicou nepočítal,“ dodáva Otokar Križma. „V priestore knižnice mala byť kongresová sála, ale po dlhých rokovaniach sa vďaka Ing. Petrovi Králikovi a investorovi podarilo získať prísľub, že knižničný fond bude prevezený do novozrekonštruovanej barokovej knižnice.“

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať