Rusku hrozí ekonomický pád, Krym mu môže zlomiť väz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko
Foto: SITA/AP

PEKING 26. marca (WEBNOVINY) – Kríza vyvolaná ovládnutím ukrajinského Krymu Ruskom môže tento rok spôsobiť prudký prepad ruskej ekonomiky aj v prípade, ak Západ neuvalí na Moskvu obchodné sankcie. Informovala o tom v stredu Svetová banka (SB). Jej aktuálna správa nezohľadňuje najnovšie údaje o únikoch kapitálu z Ruska.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Ak najvážnejšia kríza vo vzťahoch medzi Západom a Ruskom od konca studenej vojny pretrvá, môže sa ruská ekonomika v roku 2014 zmenšiť až o 1,8 %, varuje banka v rámci svojho najrizikovejšieho scenára. Nízko rizikový scenár predpokladá, že dopady krízy budú krátkodobé a ekonomika posilní o 1,1 %. Aj to by však znamenalo iba polovičnú mieru rastu v porovnaní s decembrovou prognózou SB na úrovni 2,2 %.

Spojené štáty a Európska únia zaviedli proti vybraným predstaviteľom Ruska a Krymu, ktorých obviňujú z účasti na ovládnutí ukrajinského regiónu, sankcie v podobe zákazu vycestovania a zablokovania majetku. Podľa údajov ruského ministerstva financií v prvom kvartáli 2014 unikol z Ruska kapitál v celkovom objeme 70 mld. USD.

Ukrajina
Foto: SITA/AP

Rast okolo nuly

To je viac ako za celý vlaňajšok, kedy investori stiahli z krajiny 63 mld. USD. Ruské ministerstvo hospodárstva zatiaľ nerevidovalo tohtoročný odhad posilnenia výkonu ekonomiky o 2,5 %. Námestník ministra hospodárstva však v pondelok uviedol, že v prvom kvartáli sa bude rast pravdepodobne pohybovať „okolo nuly“.

Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi si prečítate v chronológii

—>TU.

Medzinárodné organizácie by mali podporiť finančnú a ekonomickú stabilitu Ukrajiny. Vyhlásil to v stredu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Hong Lei.

K možnej účasti Pekingu na programoch finančnej pomoci pre Kyjev sa priamo nevyjadril, pričom uviedol, že Čína navrhla vytvorenie mechanizmu pre koordináciu medzinárodného úsilia o politické vyriešenie krízy po ovládnutí ukrajinského polostrova Krym Ruskom.

Čína bola zdržanlivá

Vláda v Pekingu vyzýva všetky zúčastnené strany, aby sa zdržali akéhokoľvek konania, ktoré by zhoršilo situáciu, dodal hovorca. Čína zvolila v súčasnej kríze na Kryme zdržanlivé stanovisko. Referendum o pričlenení regiónu k Ruskej federácii vláda v Pekingu priamo nekomentovala, uviedla však, že rešpektuje nezávislosť, suverenitu a územnú integritu Ukrajiny.

Ukrajinský minister financií Oleksander Šlapak informoval, že vláda v Kyjeve rokuje s Medzinárodným menovým fondom (MMF) o programe finančnej pomoci v objeme 15 až 20 mld. USD. Rýchla dohoda s MMF by podľa amerického prezidenta Baracka Obamu Ukrajine tiež otvorila cestu k dodatočnej pomoci od Európskej únie a Washingtonu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať