Šalátová symfónia: Číňania hrajú na nástrojoch zo zeleniny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Zeleninová symfónia Foto: Youtube

Hudobne nadaní bratia z Pekingu začínajú svoj deň návštevou miestneho trhu. Po rannom nákupe vždy odchádzajú s taškami plnými čerstvej zeleniny každého druhu. Tá však nekončí v polievke ani v inej miestnej špecialite – bratia zo zeleniny vyrábajú hudobné nástroje, pomocou ktorých dokážu vylúdiť melódie od výmyslu sveta.

Bez názvu
Foto: www.newscientist.com

Píšťalky a flauty z mrkvy, zemiakov, póru alebo dyne vzbudzujú pozornosť všade, kde ich bratia predvedú. Rodáci z centrálnej čínskej provincie An-chuej údajne vyrastali obklopení zeleninou, ich otec – učiteľ hudobnej výchovy – ich však už odmalička viedol k hraniu na klasické nástroje. Nan Weidong a Nan Weiping sa ako tínedžeri pridali k miestnemu divadelnému súboru, ktorému robili hudobný doprovod.

Nápad vyrobiť hudobné nástroje zo zeleniny sa zrodil až pred dvoma rokmi, keď sa Číňania presťahovali do Pekingu. Vŕtanie dier do mrkvy či repy sa odvtedy stalo ich každodenným koníčkom. „Zelenina musí byť čerstvá a tvrdá. Ak sa odparí voda, ktorú obsahuje, tón je vyšší alebo sa rozladí. Preto vyberáme čo najšťavnatejšiu a pritom najtvrdšiu zeleninu,“ uviedol 41-ročný Nan Weiping. Rôzne druhy zeleniny majú rôzne tóniny a hodia sa tak na iné melódie. Z mrkvy a póru sa dá napríklad vyrobiť šikovná Panova flauta.

„Čím hlbšiu dieru urobíme, tým hlbší tón vznikne. Veľkosť diery však tiež zabezpečuje dobrú kvalitu zvuku. Niektoré kusy zeleniny potom používame už len ako ozdobu,“ dodáva mladší z bratov. Správne tóniny Číňania testujú na starom elektrickom ladiči. Nie je to však jednoduché, keďže vlhkosť či zmena teploty vzduchu dokážu prístroj rýchlo rozladiť. Cena zeleninových nástrojov je na druhej strane neporovnateľne nižšia.

Zeleninový hudobný repertoár bratov je skutočne bohatý. Okrem tradičnej čínskej hudby obsahuje aj populárne piesne zo západu, aby si na svoje prišli všetky generácie. Dvojica sa už objavila v niekoľkých talentových súťažiach a príjmy z pravidelných vystúpení ich dokážu ľahko uživiť. Každé predstavenie, za ktoré zinkasujú minimálne 30-tisíc yuanov (asi 3600 eur), si vyžaduje nový set hudobných nástrojov, a tak čerstvej zeleniny a vitamínov v byte netradičných hudobníkov nie je nikdy dosť.

www.reuters.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať