Šalkovčania sa na Ústavnom súde domáhajú svojich práv

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Banska bystrica
Bez popisuámestie Slovenského národného povstania. Banská Bystrica Foto: SITA/Dušan Hein

BANSKÁ BYSTRICA 7. júla (WEBNOVINY) – Banskobystrická mestská časť Šalková, ktorá bola do pripojenia k Banskej Bystrici v 70. rokoch minulého storočia samostatnou obcou, mala byť už 15 rokov opäť samostatná.

Tvrdí to spolu s viacerými obyvateľmi Šalkovej banskobystrický mestský poslanec a podnikateľ Jaroslav Kuracina.

V roku 1996 sa totiž väčšina Šalkovčanov v referende vyslovila za osamostatnenie, vtedajší banskobystrický primátor Igor Presperin však odčlenenie Šalkovej nezabezpečil.

Kuracina najal na zastupovanie petičného výboru, ktorý referendum vyvolal, advokátsku kanceláriu, ktorá ešte na jar vypracovala v tejto veci podanie na Ústavný súd SR. „Žiadame vykonať to, čo malo byť vykonané už pred 15 rokmi. Referendum je zakotvené v ústave, je najvyšším nástrojom demokracie a ako také je nepremlčateľné. Z dokumentov, ktoré máme, je zrejmé, že referendum bolo platné, vtedajšie zastupiteľstvo zaviazalo vtedajšieho primátora vykonať osamostatnenie. Primátor vtedy nekonal. Nič to však nemení na veci, že konať mal a že to nebolo premlčané,“ uviedol pre agentúru SITA Kuracina.

Na otázku, prečo sa Šalkovčania obrátili na ústavný súd až teraz, odpovedal, že pred 15 rokmi bola nízka vymožiteľnosť práva, aktivistov osamostatnenia zastrašovali a ľudia stratili odvahu ďalej sa angažovať. „Ja som sa o týchto veciach dozvedel, až keď som sa pred štyrmi rokmi presťahoval do Šalkovej. Vypočul som sťažnosti spoluobčanov a posunul som celú vec na rozbor mojim právnikom. Po rozbore, podľa ktorého sú výsledky referenda nepremlčateľné, petičný výbor podpísal plnú moc na zastupovanie a ďalej je to v rukách advokátov,“ dodal Kuracina. Ústavný súd SR zatiaľ o veci nerozhodol.

Mesto ich ignoruje

Úsilie Šalkovčanov o osamostatnenie je podľa Kuracinu pochopiteľné, mesto ich požiadavky dlhodobo ignoruje a sľuby neplní. Ako príklad uviedol výstavbu mestskej skládky odpadu na území Šalkovej, za čo mali mať jej občania odvoz odpadu zadarmo. „Platilo to však len dva roky, teraz je odvoz spoplatnený, takže občania Šalkovej sa cítia podvedení,“ uviedol Kuracina.
Gogola
Foto: SITA/Dušan Hein

Zdôraznil však, že bez ohľadu na dôvody konania bolo referendum za osamostatnenie platné, a tým, že sa jeho výsledky nerešpektovali, bola porušená ústava.

Terajší banskobystrický primátor Peter Gogola pre agentúru SITA uviedol, že osamostatnenie Šalkovej by bolo veľmi nešťastné riešenie.

„Vnímam oprávnené výhrady obyvateľov Šalkovej, podľa ktorých sa vedenie mesta v predchádzajúcich volebných obdobiach nezaujímalo o problémy ľudí žijúcich v tejto mestskej časti. Ako primátor Banskej Bystrice vyviniem maximálne úsilie, aby som Šalkovčanov presvedčil o tom, že mi na rozvoji tejto časti mesta úprimne záleží,“ uviedol Gogola.

Pripomenul však tiež zákon o obecnom zriadení, podľa ktorého sa mesto môže rozdeliť, len ak nové obce budú mať vlastné katastrálne územie alebo súbor katastrálnych území tvoriaci súvislý územný celok, najmenej 3 000 obyvateľov, ak urbanisticky nesplynuli s ostatnými časťami mesta a ak do rozvoja odčlenenej časti mesta neboli vložené investície, od ktorých je závislé celé mesto.

Mestská časť Šalková má podľa údajov z ohlasovne pobytu zhruba 1 050 obyvateľov. Na jej území mesto vybudovalo skládku tuhého komunálneho odpadu a aktuálne tam tiež buduje priemyselný park.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Gogola