Slováci kupovali lieky pomenej, voľnopredajné zdraželi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Spotreba liekov, či už voľnopredajných alebo vydaných na lekársky predpis, v minulom roku poklesla. Menej sa spotrebovalo aj dietetických potravín. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Najpredpisovanejší liek bol na silnú akútnu alebo chronickú bolesť

Za uplynulý rok si pacienti z lekárni vybrali 83,7 milióna balení liekov na lekársky predpis, v medziročnom porovnaní sa spotreba znížila o 0,5 percenta. Za receptové lieky uhradili zdravotné poisťovne 853 miliónov eur, teda o 3,4 percenta viac ako v roku 2013. Pacienti si za ne doplatili ďalších 140 miliónov eur, medziročne tak vynaložili o 5,8 percenta financií menej.

Spomedzi liekov na predpis si najčastejšie ľudia do lekární chodili po lieky na kardiovaskulárne ochorenia (28,8 milióna balení), na nervové ochorenia (14,3 milióna balení) a na tráviaci trakt a metabolizmus (8,7 milióna balení). Najpredpisovanejším bol za uplynulý rok liek na silnú akútnu alebo chronickú bolesť, ktorú pacienti spotrebovali v množstve 1,3 milióna balení.

Voľnopredajné lieky zdraželi

Na milióny sa počítajú aj balenia voľnopredajných liekov, teda tých, na ktoré nie je potrebný recept. Ľudia si ich do svojich domácich lekárničiek nakúpili v množstve 35,6 milióna balení, čo je o 5,9 percenta menej ako v roku 2013. Spotreba síce klesla, ale výdavky na ne sa zvýšili o 0,5 percenta na 147 miliónov eur. Žiadané boli najmä analgetiká (6,7 milióna balení) a antireumatiká a antiflogistiká (3,9 milióna balení). Najkupovanejším liekom z kategórie voľnopredajných bol liek na bolesť a horúčku, ktorého sa predalo 1,5 milióna balení.

Medziročne poklesla aj spotreba dietetických potravín viazaných na recept o 22,8 percenta na vyše 7 miliónov balení. Zdravotné poisťovne za ne zaplatili 22,4 milióna eur, pacienti cez 4 miliónov eur. Pri zdravotníckych pomôckach bol trend opačný, predpísaných ich bolo vlani 114,8 milióna kusov a teda o 7,4 percenta viac ako v predchádzajúcom roku. Pacienti spolufinancovali pomôcky v čiastke 6 miliónov eur, ďalších 176,4 milióna eur zaplatili poisťovne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať