Slováci sa postavia rakovine žabákmi, rozdajú sa i jablká

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 11. októbra (WebNoviny.sk) – Tradičný Týždeň proti rakovine, ktorý každoročne organizuje Liga proti rakovine, sa tento rok začína v pondelok a vyvrcholí 16. októbra piatkovým Dňom jabĺk. Už 17. ročník akcie, ktorej cieľom je prevencia onkologických ochorení, sa nesie v duchu nedávno revidovaného Európskeho kódexu proti rakovine popisujúceho spôsoby, ako znížiť riziko rakoviny.

„Účelom Týždňa proti rakovine je prezentovať zásady prevencie a zásady včasného zistenia rakoviny,“ povedala prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká. Prostredníctvom tejto preventívnej kampane chce Liga podľa nej pripomínať Slovákom dôležitosť starostlivosti o svoje zdravie vrátane zdravej stravy a pohybu. Siracká doplnila, že fajčenie síce patrí k najväčšiemu riziku ochorenia na rakovinu, no rovnako nebezpečná je aj obezita a program tohtoročného Týždňa proti rakovine je orientovaný týmto smerom.

Novinkou je OnkOlympiáda

Riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová informovala, že novinkou Týždňa proti rakovine bude tento rok 1. ročník OnkOlympiády v Lučenci od 14.-16. októbra. Onkologickí pacienti môžu v rámci tohto podujatia súťažiť v štyroch disciplínach – boccia, streetball, stolný tenis a futbal. Viac informácií o OnkOlympiáde ako aj prihláška pre záujemcov sú na internetovej stránke https://www.lpr.sk/?fotogaleria=onkolympiada-2015.

V piatok, záverečný deň, sa už tradične koná Deň jabĺk, keď dobrovoľníci po celom Slovensku rozdávajú okoloidúcim čerstvé jablká, aby aj takto pripomínali potrebu pamätať na zdravý životný štýl. Jablko taktiež symbolizuje náhradu za cigarety, ktorú mnohí uprednostňujú viac ako zdravé ovocie.

Žabáky za zdravie

Nosnou kampaňou Týždňa proti rakovine je výzva k pohybovej aktivite prospešnej pre zdravie s názvom Žabáky za zdravie, ktorej autorom je spoločnosť Effectivity. Jej kreatívny riaditeľ Peter Rajčák vysvetlil, že žabák je jednoduchý cvik – výskok z drepu, pri ktorom sa precvičuje naraz celé telo. „Jeden malý žabák dokáže veľké zázraky,“ povedal a zároveň vyhlásil „zbierku, ktorej cieľom je za mesiac vyzbierať 80 miliónov žabákov“.

Kto sa chce zapojiť do tejto zbierky na národný poklad, ktorým je zdravie, musí sa pri žabákovaní natočiť vlastným mobilom a video umiestniť na stránku www.zabakyzazdravie.sk. Umiestnením videa na Facebook môže účastník motivovať k tejto činnosti svojich priateľov a známych.

„Keďže pri jednom žabáku preskočí človek asi pol metra, Slováci by takto za mesiac mohli obskákať zemeguľu,“ povedal Rajčák. Do kampane Žabáky za zdravie sa môžu súťažne zapojiť aj školy, pričom najúspešnejšia dostane „zdravé ceny“. Zatiaľ Slováci preskákali 2300 kilometrov, kampaň sa končí v polovici novembra. „Slováci si môžu konečne vyskakovať,“ zakončila Kováčová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Siracká
Firmy a inštitúcie LPR Liga proti rakovine