Slováci skončili druhí, do švajčiarskej siete nedali ani gól

Hokej
Slovenskí hokejisti skončili druhí, nedali však ani gól. Foto: SITA/AP

AROSA 15. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia obsadila na turnaji Arosa Challenge vo švajčiarskej Arose 2. miesto. V sobotňajšom finále 2. ročníka podujatia prehrali vicemajstri sveta 2012 s domácimi Švajčiarmi hladko 0:5.

Slováci v tejto sezóne neuspeli v súboji s hráčmi krajiny helvétskeho kríža už druhýkrát, v novembri mu v Mníchove na Nemeckom pohári podľahli 2:3. Švajčiari dali Slovákom prvýkrát vo vzájomnom zápase viac ako štyri góly a dosiahli najvyššie víťazstvo nad svojím pravidelným súperom.

Doteraz Švajčiarsko zdolalo Slovensko najvyššie v apríli 2006 v Bazileji (4:0). V 56. vzájomnom súboji oboch tímov dosiahli Švajčiari v sobotu 26. víťazstvo.

O výsledku rozhodla druhá tretina, v ktorej dali domáci tri góly a v ďalšom priebehu už svoj náskok kontrolovali. Slováci sa nedokázali gólovo presadiť. Bez presného zásahu odchádzali zverenci Vladimíra Vůjtka z ľadu druhýkrát v sezóne, v Mníchove prehrali s Nemeckom 0:2.

Výsledok – Arosa Challenge – finále – sobota:

Švajčiarsko – Slovensko 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

17. Cunti (Bodenmann), 21. Suri (Sbisa, Plüss), 27. Brunner (Streit), 33. Bodenmann (Cunti, Hollenstein), 57. Bezina (Hollenstein, Vauclair)

Vylúčení:

8:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Prigger, Wirth – Rohrer, Wust (všetci Švaj.), 1400 divákov.

Švajčiarsko: Berra – Streit, Diaz, Seger, Sbisa, Y. Weber, Josi, Vauclair, Bezina – Brunner, Monnet, Savary – Rüthemann, Suri, Plüss – Hollenstein, Cunti, Bodenmann – R. Gardner, Stancescu, Bieber

Slovensko: J. Hudáček – Starosta, Valábik, K. Sloboda, Mezei, Švarný, Stehlík, J. Mikuš – Vandas, Surový, Záborský – Marcel Haščák, Marek Hovorka, Špirko – Tybor, R. Školiak, Matúš Chovan – Majdan, Zagrapan, Lušňák – Ján Sýkora

Priebeh zápasu:

Hokej

Švajčiari boli od úvodu stretnutia aktívnejší, puk mali častejšie na svojich hokejkách. Slovákov oberali o sily vylúčenia, v oslabeniach sa však dokázali dobre brániť. V 14. min mohol otvoriť skóre Stehlík, ktorý sa dostal cez troch brániacich hráčov, ale zblízka trafil iba do pozorného Berru.

V 17. min dostal Cunti dostatok času i priestoru na zakončenie a bekhendom prekonal Júliusa Hudáčka. O ďalšiu minútu neuznali rozhodcovia po porade s videoarbitrom za gólový pokus Stancesca, keďže puk neprešiel za bránkovú čiaru. Slováci hrali pozorne v defenzíve, narúšali rozohrávku súpera a držali puk ďaleko od Hudáčka.

Domácim vyšiel úvod druhej dvadsaťminútovky. Suri už po 33 sekundách hry spoza Valábika trafil presne do ľavého horného rohu bránky. V 25. min sa po ideálnej prihrávke spoza bránky od Vandasa nepresadil Záborský, ktorý trafil len hornú žŕdku. O dve minúty neskôr sa Streitova strela odrazila od zadného mantinelu pred bránku k Brunerovi a jeho strela išla presne ponad Hudáčkov betón – 3:0.

Švajčiari sa upokojili a kontrolovali hru. V 33. min sa zblízka presadil Bodenmann – 4:0. Slováci pridali na dôraze, viac začali kombinovať, ale do vážnejších šancí sa nedostávali. V 44. min zlikvidoval Berra dobrý pokus Zagrapana a potom pred švajčiarskym brankárom neuspel ani Špirko.

Slovenským hokejistom v sobotu nešla ani hra v početnej výhode, v niektorých chvíľach presiloviek sa nedokázali poriadne usadiť v útočnom pásme. V 57. min trafil pri presilovke puk vo vzduchu Bezina a upravil na konečných 5:0.

Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Až do prvého inkasovaného gólu sme hrali vyrovnanú partiu, ale boli sme impotentní v útoku. A to počas celého zápasu. Po prvom strelenom góle ovládli Švajčiari hru a potom už zápas kontrolovali. Domáci mali v tíme päť hráčov z NHL, čo sa prejavilo najmä v druhej tretine, v ktorej nás jasne prevýšili. My sme mali na turnaji mladé mužstvo, zlepené na poslednú chvíľu a na jeho hodnotenie je ešte priskoro. Uvidíme, koho z týchto hráčov pozveme nabudúce. V útoku sme mali veľa neskúsených hráčov, čo sa prejavovalo v koncovke. Nováčikovia však ukázali, že sú to talenty slovenského hokeja a treba s nimi počítať.

Tomáš Starosta (obranca, kapitán SR): „Ťažko sa hľadajú slová po takej prehre, ale z takýchto zápasov sa treba poučiť. Kým sme nedostali prvý gól, boli sme lepším tímom. V druhej tretine sme boli vylučovaní a prehrali sme si to takticky. Škoda, ale na druhej strane sme tu mali veľa mladých hráčov a to je prísľub do budúcnosti.