Slovenská armáda v modernizácii zaostáva, nie sú peniaze

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico
Predseda vlády SR, Robert Fico počas tlačového brífingu po oficiálnom uvedení ministra obrany Martina Glváča na rezort. Bratislava, 17. apríl 2012. Foto: SITA/Diana Černáková
Glvač
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská armáda výrazne zaostáva v modernizácii svojich prostriedkov, priznáva premiér Robert Fico.

Výrazná modernizácia ju ani v nadchádzajúcom období nečaká – chýbajú peniaze. „O to viac verím, že schopnosti a spôsobilosti našich vojakov sa prejavia aj pri používaní tej techniky a tej výbavy, ktorú majú momentálne k dispozícii,“ povedal Fico po tom, ako v utorok uviedol do úradu nového ministra obrany Martina Glváča.

Minister chce zabezpečiť peniaze na modernizáciu predovšetkým vnútorným šetrením v rezorte. „V prvom rade začneme šetriť od seba, to znamená na civilnej zložke,“ povedal Glváča zároveň dodal, že garantuje absolútnu transparentnosť. Podľa jeho slov komunikujú aj s generálnym štábom ozbrojených síl, pričom aj oni majú hľadať rezervy.

„Kým si my neurobíme poriadok a nezefektívnime určité procesy, tak nemôžeme mať ambíciu v tejto ekonomickej situácii v Európe, a zvlášť na Slovensku, uchádzať sa ani o jedno euro naviac,“ dodal minister.

Fico však hovorí, že nejaká modernizácia sa predsa len robiť bude, ale nedajú sa robiť zásadné modernizačné zmeny. Rezort obrany by sa nemal stať ani zdrojom nejakej rezervy v prípade potreby presúvať verejné peniaze na iné potreby.

„Nerád by som vnímal ministerstvo obrany ako sklad, do ktorého prídeme vtedy, keď potrebujeme a niečo si z neho zoberieme,“ povedal Fico. Prípadné rozhodnutia o šetrení sa budú dotýkať všetkých ministerstiev.

Biela kniha o budúcnosti obrany sa upraví

Nové vedenie rezortu obrany má politické výhrady, a po konzultácii s generálnym štábom armády aj praktické výhrady k tzv. Bielej knihe. Tú bývalé vedenie ministerstva pripravilo po schválení záverov strategického hodnotenia obrany ako náčrt možného riešenia ako ďalej s armádou.

Výhrady sa teraz týkajú nesúladu Bielej knihy s niektorými právnymi predpismi. „Určite prejde zmenami,“ avizuje minister obrany Martin Glváč (Smer-SD). Podľa jeho slov sa tam nachádzajú niektoré ustanovenia, ktoré nemajú oporu v zákone. Materiál teraz posudzujú.

Bývalý minister obrany Ľubomír Galko (SaS) hovorí, že v strategickom hodnotení obrany je dôležitá analytická fáza, teda pomenovanie stavu, v akom sa nachádzajú ozbrojené sily. „Toto sme robili apoliticky po odbornej stránke za účasti širokej odbornej verejnosti,“ pripomenul bývalý minister.

Ako dodal, až druhá projekčná časť by priniesla implementáciu, teda zavádzanie riešení. Tu už pripúšťa, že tieto riešenia závisia od konkrétnej predstavy garnitúry, ktorá je aktuálne pri moci. „Samozrejme, že pri projekčnej fáze, ak by došlo napríklad k rušeniu nejakej vojenskej spôsobilosti, tak by sa musela rušiť aj s ňou súvisiaca legislatíva,“ dodal Galko. „To neznamená, že materiál by mal chyby, len to, že politická predstava je v niektorých veciach odlišná,“ myslí si Galko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír GalkoMartin GlváčRobert Fico
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky