Slovenskí volejbalisti v Svetovej lige zdolali Kubáncov

Volejbal
Tím Slovenska sa teší počas zápasu základnej fázy D - skupiny Svetovej ligy mužov vo volejbale II. divízie medzi medzi Slovensko - Kuba. Bratislava, 23. jún 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 23. júna (WebNoviny.sk) – Volejbalisti Slovenska zvíťazili vo štvrtkovom zápase D-skupiny II. divízie Svetovej ligy v bratislavskej AEGON Aréne nad hráčmi Kuby 3:1.

Zverenci trénera Miroslava Palguta získali prvý set po výbornom úvode, keď viedli už 6:0. V nervóznom druhom dejstve využili ponúknutý setbal za stavu 24:23, no tretí set Slováci nezvládli a prehrali ho 22:25. Vo štvrtom začali mankom, ale postupne sa dotiahli a napokon ho získali v pomere 25:22. Pre kouča Palguta je to druhé víťazstvo v súťažnom zápase od marcového príchodu na lavičku SR, ale prvé za tri body. Druhý zápas odohrajú Slováci v piatok o 20.00 h v rovnakom dejisku proti Holanďanom, ktorí vo štvrtok podľahli Čechom tesne 2:3.

Slováci odohrajú v rámci Svetovej ligy 2016 celkovo tri turnaje – prvý v Izmire už majú za sebou, momentále hrajú na bratislavskom a posledný tretí sa uskutoční v čínskom Süan-čcheng (1. – 3. júla, H-skupina; Japonsko, Čína, Turecko, SR). Tri najlepšie tímy preniknú spoločne s Portugalčanmi ako hostiteľmi na Final Four do Matosinhos (9. – 10. júla). Slovákom po prvom turnaji patrí v tabuľke II. divízie deviata priečka v konkurencii 12 účastníkov. Holanďania sú štvrtí, Kubánci siedmi a Česi ôsmi.

Slovensko pôsobí vo Svetovej ligy tretí rok, ale premiérovo v II. divízii. V sezóne 2014 sa v 3. skupine prebojovalo do Final Four, kde skončilo na štvrtom mieste. Vlani sa záverečný turnaj 3. skupiny uskutočnil v Aegon aréne a Slováci si vybojovali konečnú tretiu priečku v súboji proti Číne (3:2).

Svetová liga 2016 volejbalistov – II. divízia – D-skupina – Bratislava (SR) – štvrtok – výsledky:
Slovensko – Kuba 3:1 (19, 23, -22, 22)

136 minút, rozhodovali: Stahl (USA) a Čchen Süe (Čína), 2900 divákov

Slovensko: F. Palgut, Paták, Kohút, Mlynarčík, Chrtiansky, Ondrovič, libero Kubš (Kriško, Prešinský, Halaj)

Kuba: Ricardo, Jiménez, Cepeda, Osoria, Uriarte, Sosa, libero García (Alfonso, Melgarejo, Albo)

Prvý bod získali Slováci po chybe Kubáncov, následne viedli už 6:0. Až potom bodoval súper. Slovenskí volejbalisti mali opäť šesťbodový náskok 8:2 aj 10:4, ale súper sa dokázal dotiahnuť na rozdiel troch bodov (14:11). Slováci následne odskočili na 18:12, neskôr viedli aj 22:17 a úspešný set pre Slovákov ukončil smeč Chrtianskeho (25:19).

V úvode druhého setu viedli Kubánci 6:3, ale Patákov smeč znamenal neskôr vyrovnanie na 9:9 a Mlynarčík poslal domácich do vedenia 11:10. Ten istý hráč ôsmym bodom zvýšil na 12:10. Potom Chrtiansky predviedol úspešný blok a bolo 13:11, no hostia vyrovnali na 13:13 zásluhou Jiméneza. Tímy sa ťahali po jednom bode až do stavu 23:23, Kubánci chybovali na servise, Slováci mali setbal a hneď ho aj využili (25:23).

Úvod tretieho dejstva patril hosťom, ktorí sa dostali do vedenia 6:2 a stále si udržovali štvorbodový náskok. Slováci potom dokázali znížiť na 9:11 aj 12:13, ale Kubánci potom odskočili na rozdiel troch bodov (16:13). Kohút parádnym blokom znížil na 15:16, neskôr smečom aj na 16:17 a Kriško z podania vyrovnal. Kubánci však zabrali a zrazu viedli 22:18. Slováci sa nevzdávali, znížili na 21:23, ale napokon tretí set prehrali 22:25.

Aj začiatok štvrtého setu vyšiel lepšie hosťom, ktorí sa ujali vedenia 4:2. Slováci následne vyrovnali blokom kapitána Kohúta. Po chvíli však Kuba opäť viedla o dva body (8:6), no zakrátko Chrtiansky smečom upravil na 8:8. Za pár sekúnd však bolo znova 10:8 pre hostí, ale Slováci skvelou šnúrou ôsmich bodov otočili na 16:10. Hostia sa potom dotiahli na 19:20, ale Slováci si už nenechali vziať víťazstvo.

Holandsko – Česko 2:3 (-21, 19, -23, 20, -11)

126 minút, rozhodovali: Barnstorf (Nem.) a Makšanov (Rus.),