Slovenskí volejbalisti začali Euroligu víťazstvom s Izraelom

Volejbal

KATERINI 24. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti potvrdili v úvodnom zápase 9. ročníka Európskej ligy rolu favorita a v A-skupine v gréckom Katerini zvíťazili nad Izraelom presvedčivo 3:0.

S výnimkou začiatku prvých dvoch setov boli jasne lepším tímom, dominovali prakticky vo všetkých herných činnostiach.

Úspešne tak vykročili za obhajobou svojho minuloročného celkového prvenstva. V piatok ich čaká repríza vlaňajšieho finále, keď o 17.00 SELČ nastúpia proti Španielsku.

Výsledok:

Slovensko – Izrael 3:0 (20, 22, 27)

89 min, rozhodovali: Cristea (Rum.), Tankišev (Bul.), 150 divákov

Slovensko: Hriňák, Száraz, Bencz, Št. Chrtiansky ml., Joščák, Skladaný, libero Kubš (Hupka, Hukel, Jakubov, Zaťko)

Izrael: Faiga, Stein, Ben Gal, Šafranovič, Sokolov, Bar Netzer, libero Schwarz-Shmoel (Herško, Katzenelson, Weisman, Hilman, Osokin)

I. set

Volejbal

Izraelčania vstúpili do zápasu s favoritom odvážne, dokonale im vychádzala obrana na sieti, niekoľkými famóznymi zákrokmi v poli sa prezentoval libero Schwarz-Shmoel.

Nielenže držali krok so Slovákmi, ale bodovo boli o krok vpredu.

Absolútne im však nevychádzalo podanie. Z prvých desiatich bodov slovenského tímu im Izraelčania šesť darovali pokazeným servisom. Karta sa obrátila až v polovici setu. Na podanie sa dostal kapitán Branislav Skladaný a svojou „plachtou“ hľadal svojho klubového spoluhráča z nemeckého Unterhachingu v drese súpera Šafranoviča. Zo stavu 12:10 pre Izrael bolo zrazu 15:12 pre Slovensko. Dve delové podania Bena Gala síce o chvíľu znamenali vyrovnanie na 18:18, ale to bolo zo strany izraelského tímu v tomto dejstve všetko. Na ihrisko prišiel Róbert Hupka, ten sa hneď uviedol úspešným smečom a koncovku si už zverenci trénera Štefana Chrtianskeho st. bezpečne postrážili. Za 26 minút vyhrali prvý set presvedčivo 25:20 a viedli 1:0.

II. set

Začiatok druhej hry opäť patril outsiderovi stretnutia. Nebyť jeho pretrvávajúcich problémov na podaní, mali by Slováci veľké starosti. Takto sa bodový rozdiel výraznejšie neprehlboval. Aj tak si však kormidelník volejbalistov v dresoch s dvojkrížom na trojvrší musel zobrať oddychový čas za stavu 8:12 z pohľadu jeho zverencov. Zrejme im dobre poradil, ako ísť na obetavo hrajúceho súpera, pretože o chvíľu sa už prvýkrát v sete ujali vedenia 15:14. Keď sa po druhom technickom time oute dostal na ihrisko Matej Hukel a predviedol svoje blokárske kvality, bolo to už 18:15 a obhajca minuloročného celkového prvenstva v Európskej lige jasne kráčal k víťazstvu. V závere ho rozhodcovia „okradli“ o jasný bod, keď smeč Róberta Hupku išiel do autu od bloku Izraelčanov, ale arbitri si to „nevšimli“. Slovákov ani to nevykoľajilo a výhrou 25:22 zvýšili svoj náskok na 2:0.

III. set

Aj prvé body v treťom sete patrili nováčikovi Európskej ligy. Slováci však veľmi rýchlo prebrali réžiu do svojich rúk. Súper evidentne začal „odchádzať“ kondične, kopil chyby, kazil jedno podanie za druhým, celkovo nestačil na oveľa pestrejšiu hru zverencov Štefana Chrtianskeho st. Náskok Slovákov postupne narastal, Izraelčania iba sporadicky dokázali zakontrovať, za stavu 19:14 to vyzeralo na ich debakel. Prišlo však evidentné uvoľnenie koncentrácie v slovenskom tíme a zrazu po sérii školáckych chýb to bolo 23:22 pre Izraelčanov. Tí mali dokonca aj tri setbaly, potom odvrátili prvý mečbal súpera, ale druhý už znamenal definitívny koniec duelu. Výsledok 29:27 znamenal celkový triumf favorita 3:0.

Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): „Pre niektorých hráčov to bol prvý oficiálny zápas v reprezentácii. Čakal som, že to bude boj. V niektorých momentoch to bolo z našej strany také kŕčovité. Vyhrali sme 3:0, musíme byť spokojní. Nevychádzali nám začiatky setov, boli sme pasívni. Súper viedol, ale väčší náskok si nikdy nevytvoril. Zakaždým sa nám to podarilo strhnúť na svoju stranu. Je to ´povinné´ víťazstvo, ale cením si ho, pretože, opakujem, v tejto zostave sme hrali prvýkrát. Výrazne pomohol družstvu striedajúci Robo Hupka, ktorý to výrazne upokojil na prihrávke, uhral ťažké lopty na smeči. Darilo sa aj Štefanovi juniorovi, ktorý dokázal súpera zatlačiť podaním, v útoku bol asi naším najlepším hráčom. Veľmi dobre to dirigoval nahrávač a kapitán tímu Braňo Skladaný. Som presvedčený, že toto mužstvo vie hrať aj lepšie a verím, že v piatok to dokáže v dueli so Španielskom.“

Branislav Skladaný (kapitán tímu SR): „Určite sme nečakali taký ťažký boj, ale ja som už pred turnajom upozorňoval, že máme veľa nových hráčov, ktorí ešte nikdy nehrali na európskej scéne. Museli prísť Robo Hupka a Matej Hukel, aby sme začali hrať to, čo naozaj vieme. Určite sme spokojní. Vyhrali sme 3:0, nič lepšie na začiatok si nemôžeme priať. Vidieť, že tento tím má svoju silu a aj sme to potvrdili.“

Róbert Hupka (smečiar SR): „Nebol som hviezdou zápasu. Dôležité bolo, že sme to dokázali dotiahnuť do víťazného konca. Jeden a pol setu sme hrali dobre, potom prišla pasáž, kedy sme trápili na prihrávke. Dovolili sme súperovi, aby sa rozohral. Nás naopak pribrzdili vlastné chyby. Teší ma, že sme vstúpili do turnaja víťazstvom.“