Slovensko kúpi od USA deväť vrtuľníkov Black Hawk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Black Hawk
Black Hawk Foto: SITA/AP Photo

BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Slovensko kúpi od USA deväť viacúčelových vrtuľníkov Sikorsky Black Hawk. Nákup, ktorý sa uzatvára prostredníctvom amerického zahraničného vojenského predajného systému Foreign Military Sales (FMS), má mať hodnotu 261 miliónov dolárov.

„Ide o najväčší modernizačný projekt ministerstva obrany. Celý proces bol transparentný a cena je vynikajúca,“ povedal v stredu novinárom minister obrany SR Martin Glváč. Zdôraznil, že Slovensko vrtuľníky nakúpilo za cenu, za akú obstaráva aj armáda USA. Cena zahŕňa obstaranie všetkých ďalších vrtuľníkových spôsobilostí, teda výcviku, logistiky a servisu.

Prvý vrtuľník by mal na Slovensko doraziť v roku 2016, ďalších osem príde postupne do roka 2019. Sumu 261 miliónov dolárov bude Slovensko splácať do roka 2024, pričom najväčší objem splátok približne v hodnote tretiny kontraktu sa splatí v prvých dvoch rokoch, teda v roku 2015 a 2016. Od roku 2020 by mali byť splátky v minimálnej výške. Už v auguste 2015 by mali do USA vyraziť na výcvik prvé dve posádky zo Slovenska, teda štyria piloti a osem ľudí pozemného personálu.

Nákupom vrtuľníkov sa posilní spojenectvo medzi nami a USA

Glváč verí, že Slovensko sa postupne stane lídrom regiónu vo výcviku na strojoch Black Hawk. S firmou Sikorsky už rokuje o zriadení výcvikového centra na Slovensku, kde by mohli cvičiť napríklad Švédi a Rakúšania, ktorí tiež lietajú na vrtuľníkoch Black Hawk.

Americký veľvyslanec Theodore Sedgwick považuje nákup amerických vrtuľníkov za historickú transakciu pri generačnej obmene slovenskej armády, ktorá zlepší jej interoperabilitu s krajinami NATO. Zároveň sa podľa jeho slov posilní strategické partnerstvo medzi SR a USA a Slovensko získa nové príležitosti na výcvik a logistickú podporu iných krajín v regióne.

Veliteľ vzdušných síl OS SR Miroslav Korba vysvetlil, že americké vrtuľníky nahradia viacúčelové ruské stroje Mi-17. Najnovšia generácia vrtuľníkov Black Hawk podľa Korbu bude slúžiť na činnosti, ktoré Slovensko na zahraničných misiách zabezpečovalo aj doteraz – predovšetkým prepravu materiálu a osôb, respektíve hasenie požiarov. Vrtuľníky budú vybavené systémom na nočné videnie.

Nové vrtuľníky plne vyhovujú potrebám ozbrojených síl SR

Zároveň majú predprípravu na osadenie dvoch ľahších guľometov, jedného väčšieho guľometu a môžu byť vybavené aj podvesnými systémami. Životnosť vrtuľníkov je 25 rokov a na rozdiel od ruských strojov sú bezgenerálkové. Americké vrtuľníky majú oproti ruským o tretinu nižšiu spotrebu paliva a unesú viac nákladu.

Nové vrtuľníky podľa náčelníka generálneho štábu Milana Maxima plne vyhovujú potrebám a požiadavkám ozbrojených síl SR. Nákup strojov hodnotí pozitívne, považuje ho za rozhodujúci krok k modernizácii armády.

Minister obrany Glváč chce ďalej pokračovať v modernizácii ozbrojených síl, zamerať sa chce na pozemné vojsko. Najbližšie čaká Slovensko súťaž na nákup radarov. „Budem sa tešiť na najnižšiu cenu, ktorá vzíde z verejnej súťaže,“ konštatoval Glváč.

Pochybnosti o nákupe vrtuľníkov sa prehĺbili, tvrdí Galko

Exminister obrany a podpredseda strany Sloboda a Solidarita Ľubomír Galko vníma informácie týkajúce sa nákupu vrtuľníkov Sikorsky Black Hawk, ako ústup z prípadných ambícií nasadenia týchto strojov do operácií medzinárodného krízového manažmentu a zahraničných misií.

„Je na mieste otázka, či tieto multifunkčné stroje, zaobstarané len na domáci krízový manažment – povodne, požiare a podobne- a prepravu materiálu a osôb, nebudú pre Slovenskú republiku luxusným riešením,“ povedal Galko. Podľa vyjadrení oboch zúčastnených strán Slovensko totiž nenakupuje žiadne zbraňové systémy a ani podvesné moduly k týmto strojom.

„Ak by bola uskutočnená medzinárodná súťaž s takto nastavenými užšími parametrami, je dosť možné, že by vygenerovala iné stroje s inými možnosťami a za výhodnejšiu cenu. Toto sa však už, žiaľ, nikdy nedozvieme, keďže minister obrany Glváč prijal politické rozhodnutie, nakúpiť vrtuľníky napriamo,“ dodáva Galko. „Osobne som všetkými desiatimi za modernizáciu a vrtuľníky sú priorita, ale som za plnohodnotnú modernizáciu. Preto tieto informácie prijímam s ľútosťou, osobne by som preferoval zakúpenie strojov v multifunkčnej, teda aj bojovej výbave,“ vysvetlil exminister obrany.

Otázna a nezodpovedaná podľa neho zostala aj otázka financovania. „Informácia, že prvé dve splátky – tento a budúci rok sú kryté rozhodnutím ministra financií, je nepostačujúca. Verejnosť by mala poznať jasnú odpoveď na otázku, koľko rokov a v akých splátkach bude Slovensko za vrtuľníky platiť. Aby bolo jasné, v akom finančnom rámci bude znášať túto akvizíciu vláda Roberta Fica a akou sumou bude zaťažená budúca vláda, prípadne tie, čo budú po nej nasledovať,“ uzatvára Galko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír GalkoMartin Glváč
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky