Slovensko aj EÚ pošle Slovinsku pomoc, štyri ťažké pásové rýpadlá budú odstraňovať následky škôd po povodniach (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Povodne v Slovinske
Ničivé povodne v Slovinsku si vyžiadali obete, zranených a spôsobili škody za stovky miliónov eur. Postihnuté boli dve tretiny krajiny, Tisíce ľudí museli opustiť svoje domovy a mnohých museli zachraňovať vrtuľníky a hasiči v člnoch (4. august 2023). Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 9. augusta, 15:36

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu počas návštevy Slovinska sľúbila pomoc zo strany Európskej únie krajine, v ktorej ničivé povodne v uplynulých dňoch o život pripravili najmenej šesť ľudí a spôsobili rozsiahle škody.

Viac o téme: Povodne v Slovinsku 

Po stretnutí so slovinským premiérom Robertom Golobom predsedníčka EK povedala, že diskutovali o balíku zloženom z troch častí, ktorého cieľom je poskytnúť okamžitú finančnú pomoc, ale aj strednodobú a dlhodobú podporu pri rekonštrukcii.

Slovinsko môže rátať s Európou

Von der Leyenová uviedla, že Slovinsko dostane v tomto roku z Fondu solidarity EÚ 100 miliónov eur a v budúcom roku 300 miliónov eur. Okrem toho môže Ľubľana čerpať z iných fondov.

„Som tu dnes, aby som Slovinsku a slovinskému ľudu dala vedieť, že Európa stojí pri vás,“ povedala šéfka EK, ktorá navštívila vážne postihnutú dedinu na severe krajiny. „Slovinsko môže rátať s Európou,“ dodala.

Štyri ťažké pásové rýpadlá

Slovensko zas pošle do Slovinska v rámci humanitárnej pomoci štyri ťažké pásové rýpadlá. Slovenská republika týmto krokom prejavuje solidaritu a nadväzuje na pomoc ponúknutú predsedom vlády SR Ľudovítom Ódorom, ktorý sa počas mimoriadnej situácie spojil so svojím slovinským náprotivkom Robertom Golobom.

Slovinsko požiadalo o konkrétne technické vybavenie prostredníctvom Európskeho mechanizmu civilnej ochrany (UCPM). V tlačovej správe o tom informuje Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra.

Slovensko ako jeden z najcennejších partnerov

Potrebnú techniku, ako i odborne spôsobilý personál poskytne štátny Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), pričom koordináciu tejto humanitárnej pomoci aj prepravu nadrozmerných strojov zabezpečuje Sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra SR.

V rámci tejto humanitárnej pomoci je Slovensko pripravené poskytnúť Slovinsku štyri ťažké pásové rýpadlá a celkovo bude na mieste vyslania v nasadení päť pracovníkov SVP.

„Ponuka pomoci kolegom v EÚ je pre nás prirodzeným prejavom spolupatričnosti a profesnej cti, keďže živel, s ktorým dennodenne pracujeme, hranice štátov, politík či jazykov nepozná,“ poznamenal generálny riaditeľ SVP Ladislav Glinda.

Pásové rýpadlá sú v tejto chvíli pre Slovinsko, ktorého dve tretiny územia boli bezprostredne zasiahnuté povodňami a jej dôsledkami, mimoriadne potrebné. Rozsahom pomoci tak bude Slovensko patriť medzi najcennejších partnerov.

Pomoc im poskytli aj ďalšie štáty

Styčným dôstojníkom celého vyslania bude zástupca Sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR, ktorý na mieste zabezpečí komunikáciu a koordináciu s miestnymi orgánmi, pričom bude zodpovedný aj za zasielanie pravidelných reportov o postupe prác.

„Úsilie, ktoré bolo pri zabezpečení takejto formy humanitárnej pomoci vyvinuté, má za cieľ čo najviac zmierniť následky tejto katastrofy a pomôcť s odstraňovaním škôd,“ zdôraznila generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia Michaela Kaňová a dodala, že medzinárodní partneri dnes vnímajú Slovensko ako silného a spoľahlivého partnera a v prípade potreby sú rovnako pripravení poskytnúť pomoc Slovensku v akejkoľvek kríze.

Ministerstvo vnútra SR v koordinácii s Ministerstvom životného prostredia SR a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v súčasnosti aktívne komunikujú s Európskou komisiou o možnostiach zabezpečenia prepravy na miesto vyslania. V procese riešenia je aj zapojenie ďalších zložiek štátnej správy.

Podľa slovinských predstaviteľov boli minulotýždňové povodne najhoršou katastrofou v 32-ročnej histórii krajiny. Povodne postihli dve tretiny územia Slovinska a škody by mohli byť v objeme miliárd eur. Pomoc Slovinsku doteraz poskytlo Nemecko, Francúzsko či Chorvátsko.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít ÓdorMichaela KaňováRobert Golob
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)MV Ministerstvo vnútra SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRSlovenský vodohospodársky podnik