Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Magna Deti v núdzi už mesiac poskytuje zdravotnú pomoc deťom

Autor: WBN/PR, 7. októbra 2015 15:52
Foto: MAGNA
BRATISLAVA 7. októbra (WBN/PR) - Je to presne mesiac, odkedy slovenská humanitárna organizácia Magna Deti v núdzi (MAGNA) začala operáciu na pomoc deťom a ich rodinám na úteku najprv na maďarsko-srbských hraniciach v Rözske a Asotthalome, neskôr na chorvátsko-srbských hraniciach v Tovarniku, v utečeneckom tábore Opatovac a na hraničnom prechode Bapska. Za ten čas MAGNA lekári a zdravotníci ošetrili celkovo 12 680 ľudí, z toho 5 072 detí.

Počas mesiaca MAGNA vyslala do terénu spolu 61 ľudí, z toho 12 lekárov, 28 zdravotných sestier, paramedikov, medikov a 8 terapeutov, ktorých podporovali v teréne logisti, prekladatelia a koordinátori. Vo dne v noci ošetrujú a liečia ľudí na úteku v zdravotníckych stanoch v tábore Opatovac a takisto aj prostredníctvom mobilných tímov priamo na hraniciach. Okrem poskytovania zdravotnej a psychosociálnej pomoci, terénni pracovníci distribuovali aj materiálnu pomoc. Spolu 2 000 hygienických balíčkov, 2 500 diek a 60 stanov. Keďže spomedzi utekajúcich ľudí su najzraniteľnejšie malé deti a tehotné ženy, MAGNA sa predovšetkým stará o ich zdravie, hygienu a správnu výživu.

"Do našej humanitárnej operácie v utečeneckej kríze sa zapojilo množstvo dobrovoľníkov - lekárov, sestier, logistov, ktorí sa striedajú v službách na našich terénnych klinikách, či sú súčasťou mobilných tímov. Pracujú vo dne v noci a využívajú svoje odborné schopnosti na pomoc ľuďom v núdzi. Sú predovšetkým zo Slovenska, ale aj z Rakúska, Česka, Maďarska a Nemecka. Vyjadrujú tak svoj postoj k princípu humanity a chceme im poďakovať," dodáva Martin Bandžák.

Tábor Opatovac, kde MAGNA tímy aktuálne pôsobia, sa nachádza neďaleko chorvátsko-srbských hraníc a je tranzitným miestom pre tisíce ľudí na úteku. Denne ním prejde vyše 5 000 nových utečencov, ktorí sú následne odvážaní cez Maďarsko do Rakúska a Nemecka. MAGNA v tábore pôsobí od jeho vzniku a je jedným z hlavných poskytovateľov zdravotnej pomoci.

MAGNA tímy pomáhajú vo svete už 15 rokov. Doteraz pracovali mimo Európy. Teraz ale aj starý kontinent zažíva humanitárnu krízu obrovských rozmerov. Trpia v nej deti a celé rodiny. MAGNA vždy reaguje na veľké humanitárne katastrofy a ich obetiam poskytuje zdravotnú starostlivosť a potrebnú pomoc. Tak ako pomáhame v Južnom Sudáne, kde sú tisíce rodín bez domova v dôsledku etnických konfliktov, alebo v Nepále, kde po zemetrasení ostali státisíce ľudí bez domova. Teraz potrebujú pomoc desaťtisíce utekajúcich rodín zo Sýrie, Iraku a Afganistanu. Po ťažkej ceste sú vyčerpaní, vydesení a chorí. Potrebujú zdravotnú starostlivosť a ľudský prístup.

"Mnohí sa nás pýtajú. čo si myslíme o príčinách a riešeniach utečeneckej krízy. Pred čím utekajú. Ako to všetko skončí. V MAGNE už vieme, že vojenské a etnické konflikty, príčiny chudoby či násilia sú komplexné a nemajú jednoduché riešenia. Žiaľ, zväčša ich nedokážeme ovplyvniť. Preto neriešime príčiny ani sa nezaoberáme tým, ako by Európa mala vyriešiť azylovú politiku. To je na politikoch a veríme, že riešenia budú ľudské a dôstojné," hovorí Martin Bandžák, zakladateľ a výkonný riaditeľ Magna Deti v núdzi.

Kde pôsobili a kde sú momentálne MAGNA tímy:

8. – 10. september
MAGNA tím pôsobí na maďarsko – srbských hraniciach v dedinke Rozske, ako vôbec jeden z prvých. Len prvý deň sme ošetrili 400 pacientov.

11. – 15. september
MAGNA timy pôsobia pri dedinke Asotthlaom, neďaleko maďarsko – srbských hraníc, kde spolu s UNHCR prevádzkujeme tzv. zberný tábor a pre ludí na úteku zabezpečujme okram zdravotnej a psychosociálnej pomoci, stravu, pitnu vodu, stany, ošatenie, hygienické potreby a deky.

18. september až do dnešného dňa
MAGNA timy pôsobia na chorvatsko – srbských hraniciach v oblati Tpvarnik, Opatovac a Bapska. Okrem prevádzky statických kliník v rámci tábora Opatovac, prevádzkujeme mobilné výjazdy na hranice so Srbskom a poskytujeme ľuďom na úteku zdravotnú pomoc.


Deťom a ich rodinám na úteku pred vojnou, násilím a smrťou môžete pomôcť zaslaním SMS na číslo 836, vkaldom na účet verejnej zbierky alebo na www.magna.sk.

POMÔCŤ MÔŽETE TU A TERAZ:

- SMS na číslo 836 (hodnota 5 Eur a platí pre všetkých operátorov)
- Vklad na účet 2943004292/1100, Tatra Banka (IBAN:SK5811000000002943004292)
- Online na www.magna.skPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety