Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Tému o utečencoch ovplyvňujú voľby, vyhlásil Kiska

Autor: SITA, 9. októbra 2015 15:22
Slovenský prezident zároveň dodal, že táto téma je pomerne nová ako pre obyvateľov, tak pre prezidentov. Úlohou prezidentov týchto krajín má byť upokojovať situáciu.

Andrej Kiska Prezident SR Andrej Kiska počas tlačovej besedy pri príležitosti rokovania prezidentov v rámci summitu V4 a Chorvátska v maďarskom Balatonfürede pri Balatone. Balatonfüred, Maďarsko, 9. október 2015. Foto: SITA/Robert Tappert
BALATON 9. októbra (WebNoviny.sk) – To, ako sa vo vnútri krajín diskutuje na tému migrácie, ovplyvňuje fakt, že sa v niektorých štátoch blížia voľby. Napriek tomu sa krajiny Visegrádskej štvorky aj Chorvátska zhodujú v zásadných otázkach na túto tému.

VŠETKO O UTEČENCOCHMedzi tieto otázky, na ktorých sa prezidenti na summite V4 a Chorvátska pri maďarskom Balatone zhodli, patrí lepšia ochrana hraníc v rámci EÚ aj navonok, či otázka bezpečnosti. Vyplýva to zo slov prezidenta SR Andreja Kisku po rokovaní s prezidentmi V4 a Chorvátska. Tí vo štvrtok aj v piatok rokovali na tému migrácie, ale aj energetiky a klimatických zmien.


Vybudovať by sa mali hot-spoty

Kiska pripomenul, že táto téma je pomerne nová ako pre obyvateľov, tak pre prezidentov. Zároveň dodal, že úlohou prezidentov týchto krajín má byť upokojovať situáciu. "Je úlohou našich vlád, aby k jednotlivým bodom prijímali, pokiaľ je to možné, spoločné rozhodnutia v rámci Európskej únie. Od nás prezidentov sa očakávajú hlavne signály," vyhlásila slovenská hlava štátu. Ako Kiska dodal, signály sa očakávajú aj smerom k partnerom v rámci EÚ, aj dovnútra.

Prezident tiež podotkol, že akoby sa Brusel začal v niektorých prípadoch vnímať ako bankomat. "Keď sme potrebovali pomoc, tak sme ju žiadali, a keď zrazu naši partneri potrebujú pomoc, často formou gesta, tak to nie sme ochotní urobiť," povedal Kiska. Dodal, že je nesmierne dôležité, aby sme preukázali solidaritu a aby sa nestalo, že sa EÚ rozdelí na západnú a východnú.

Podľa hostiteľa, maďarského prezidenta Jánosa Ádera sa partneri zhodli aj na ďalších otázkach na tému migrácie. Podľa nich by sa mali budovať hot-spoty, záchytné tábory v krajinách, odkiaľ migranti prichádzajú ako napríklad v Turecku, Jordánsku či Libanone. Zároveň si uvedomujú, že je dôležité, aby mali utečenci v týchto táboroch zabezpečené dôstojné životné podmienky, zdravotnú starostlivosť a deti vzdelanie.

Odporúčame:

Slováci pomôžu Maďarom s utečencami, ponúkneme im policajtov

Maďari kontrolou hraníc porušujú ľudské práva, tvrdí Amnesty

Merkelová si verí, prijímanie utečencov Nemecko zvládne

Polovica Čechov nechce prijímať utečencov z vojnových zón

Slovensko prehralo boj o kvóty, vyhlásil Kiska v parlamente
Do riešenia krízy by sa mali zapojiť i USA

Hlavy štátov si zároveň myslia, že do riešenia tohto problému by sa mohli zapojiť aj medzinárodné inštitúcie ako napríklad OSN. Súhlasia s tým, aby sa migranti rozdeľovali na utečencov a ekonomických migrantov. Ako vyhlásil český prezident Miloš Zeman, zatiaľ nikto nezmeral, koľko z nich sú skutoční utečenci, koľko ekonomickí migranti a koľko z nich je džihádistov.

Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety
Chorvátska prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovičová vyzvala aj na preukázanie solidarity voči nečlenským krajinám EÚ Macedónsku a Srbsku, keďže aj tieto štáty čelia migračnej kríze. Takisto vyzvala na vytvorenie akčného plánu v spolupráci s Tureckom, s ktorým by EÚ mala podľa vyjadrení prezidentov bližšie spolupracovať.

Zastáva tiež názor, že do riešenia tejto krízy by sa mali zapojiť aj Spojené štáty americké. Ako priznala, prezidenti tiež hovorili aj o pomoci Maďarsku. Slovensko aj Česko by malo Maďarom na ochranu hraníc poskytnúť policajtov a techniku.

O tom, že spolupráca krajín V4 má budúcnosť a môže byť ešte efektívnejšia, je presvedčená poľská hlava štátu. Prezident Andrzej Duda zdôraznil, že Poľsko má hranicu s Ukrajinou, ktorú chráni, ale v prípade nepokojov na východe Ukrajiny či v prípade zhoršenia ekonomickej situácie, môže nastať migračná vlna aj z východu.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety