Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Poslanec Jobbiku si v Dunajskej Strede otvoril kanceláriu

Autor: SITA, 14. októbra 2015 19:08, aktualizované: 14. októbra 2015 19:33
Poslanec maďarského parlamentu a podpredseda strany Jobbik tvrdí, že kanceláriu v Dunajskej Strede otvoril s dobrými úmyslami, a nie ako zdroj konfliktov.
István Szávay Podpredseda a parlamentný poslanec strany Jobbik István Szávay počas tlačovej konferencie na tému: Otvorenie poslaneckej kancelárie strany Jobbik na Slovensku. Dunajská Streda, 14. október 2015. Foto: SITA/Marko Erd
DUNAJSKÁ STREDA 14. októbra (WebNoviny.sk) – Poslanec maďarského parlamentu a podpredseda strany Jobbik István Szávay si otvoril v Dunajskej Strede poslaneckú kanceláriu.

"Cieľom Jobbiku bolo vždy zastupovať aj Maďarov žijúcich mimo hraníc Maďarska. Jobbik bol prvou stranou, ktorá umožnila vstup do strany aj Maďarom žijúcim mimo hraníc Maďarska," povedal na tlačovej besede Szávay.

Úlohou poslancov maďarského parlamentu je podľa Szávaya aj zastupovanie ľudí žijúcich mimo územia Maďarska, čo Jobbik považuje za svoj cieľ.

Odporúčame:

Helsinský výbor žiada vyšetriť policajný zásah v Röszke

Slovenskí policajti pôjdu do Maďarska, pomôžu s utečencami

Smer zamietol dvojjazyčné tabule na vlakových zastávkach
Jobbik "expanduje" aj do ďalších štátov

Jobbik chce postupne otvárať poslanecké kancelárie aj v ďalších štátoch, kancelária na Slovensku je zatiaľ prvá mimo Maďarska. Ľudia žijúci na Slovensku sa môžu prísť do kancelárie porozprávať o svojich problémoch a skúsenostiach, mnoho ľudí z južného Slovenska napríklad v Maďarsku pracuje alebo študuje.

Práve tento okruh problémov považuje Szávay za taký, ktorý by ako poslanec maďarského parlamentu mohol pomáhať riešiť. Inak chce predovšetkým zbierať informácie o tom, čo ľuďom na juhu chýba a čo považujú za problematické.

Podpredseda Jobbiku zdôraznil, že kanceláriu v Dunajskej Strede otvoril s dobrými úmyslami, a nie ako zdroj konfliktov. "Nie sme tu proti niekomu, sme tu pre riešenie problémov," konštatoval Szávay s tým, že im ide o podporu práv menšín. Ľudia sa môžu s maďarským poslancom, respektíve jeho tímom, stretnúť v Dunajskej Strede raz do týždňa.


Kancelária pomôže skôr SNS

Otvorenie kancelárie Istvána Szávaya v Dunajskej Strede považuje predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan za neštandardný postup, ktorý nepomôže zlepšeniu vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom.

"Ak toto niekomu pomôže, tak to podľa mňa pomôže skôr SNS na Slovensku, preto som sklamaný z takéhoto postupu strany Jobbik, že takto chce pomáhať a zasahovať do volebnej kampane na Slovensku," povedal pre agentúru SITA Abrhan.

Jednotlivé politické strany by podľa jeho slov nemali vysielať svojich emisárov do zahraničia, susedské vzťahy by mali upevňovať diplomaciou. "Takéto presahovanie a zakladanie si kancelárií navzájom by určite nepomohlo zlepšeniu vzťahov," uzavrel Abrhan.


Most je znepokojený, SMK sa dištancuje

"Strana Most-Híd so znepokojením sleduje rastúce množstvo aktivít radikálnych nacionalistov na južnom Slovensku, či už maďarských alebo slovenských. Všimli sme si aj ich spoluprácu v Gabčíkove, kde Marián Kotleba dokonca citoval vo svojom prejave nadpis z transparentu jeho maďarských kolegov. Most-Híd sa vždy snažil o zníženie napätia v etnicky zmiešaných územiach. Ľudia chcú žiť pokojne a burcovanie nálad k tomu určite neprispieva," reagoval hovorca strany Most-Híd Matej Kováč.

Otvorenie kancelárie poslanca Jobbiku nehodnotí pozitívne ani predseda SMK József Berényi. "Nemáme s tým nič spoločné, s Jobbikom nespolupracujeme. Nemyslím si, že v ich kancelárii bude pretlak občanov," povedal pre agentúru SITA Berényi.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety