Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Rok 2015 bol na Slovensku teplý, no menej než predchádzajúci

Autor: SITA, 31. decembra 2015 08:44
Najteplejšie obdobie minulého roka bolo od konca prvej augustovej dekády do jeho polovice.
jar, leto, slnko, teplo Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) - Rok 2015 bol na Slovensku o niečo menej teplý ako rekordne teplý rok 2014. Ako pre agentúru SITA povedal klimatológ Pavel Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, globálna teplota na Zemi však bude v tomto roku v histórii meteorologických meraní zatiaľ najvyššia.

"V roku 2015 na Slovensku na seba upozornili letné vlny horúčav kombinované s nedostatkom zrážok, čo spôsobilo citeľné sucho, na ktoré musela reagovať aj príroda," uviedol Faško. Dôsledky sa prejavili na rekordnom počte dní, keď maximálna denná teplota vzduchu dosiahla 35 stupňov Celzia a viac. V Dudinciach (okr. Krupina) a v Orechovej (okr. Sobrance) na krajnom východe Slovenska bolo takýchto dní v minulom roku až 23, čo sa zatiaľ v histórii meteorologických meraní a pozorovaní na Slovensku nestalo.

Pri vývoji teplotných podmienok v roku 2015 zaznamenali meteorológovia studené a mrazivé obdobie na rozhraní rokov 2014 a 2015. Teplota vzduchu 7. januára klesla v Podolínci (okr. Stará Ľubovňa) na -25,4 stupňov Celzia a v Červenom Kláštore (okr. Kežmarok) na -25 stupňov Celzia, čo boli najnižšie teploty vzduchu v roku 2015 na Slovensku. "O niečo menej výrazná vlna mrazov prišla potom na začiatku februára," konštatoval

Teplotne podnormálne obdobia neboli v roku 2015 veľmi významné. "Boli pomerne krátke, takže v mesačnej bilancii ani jeden mesiac nebol teplotne pod normálom," vyhlásil. Teplotne podnormálny mesiac bol na Slovensku naposledy vo februári 2012. Naopak, iba výnimočne neboli mesiace v roku 2015 teplotne nad normálom a len apríl, máj a október boli na niektorých miestach Slovenska teplotne normálne. Najteplejšie obdobie minulého roka bolo od konca prvej augustovej dekády do jeho polovice. Práve v tomto období, 12. augusta, namerali v Topoľčanoch 39 stupňov Celzia, čo bola najvyššia hodnota teploty vzduchu v roku 2015 na Slovensku.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety