Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ak Európa zvládne utečeneckú krízu, môže ju to posilniť

Autor: SITA, 10. januára 2016 07:15
Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek pripomína, že spoločný európsky spôsob riešenia hospodárskej a finančnej krízy pomohol uchovať celistvú eurozónu.
migranti v Slovinsku Dušan Chrenek za prínosy európskej integrácie zaradil spoločnú menu a voľný pohyb v rámci schengenského priestoru Foto: ilustračné, SITA/AP
BRATISLAVA 10. januára (WebNoviny.sk) – Hoci migračná a utečenecká kríza je najväčšou výzvou, akej dnes Európska únia čelí, ak túto výzvu Európa dobre zvládne, tak ju to posilní a môže jej to priniesť pozitíva. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

"Verím, že aj z tejto krízy vyjde Európska únia jednotnejšia a silnejšia, a že sa nám podarí zachrániť základné vymoženosti a prínosy európskej integrácie," uviedol Chrenek s tým, že medzi prínosy európskej integrácie zaradil spoločnú menu a voľný pohyb v rámci schengenského priestoru.

Chrenek pripomína, že spoločný európsky spôsob pri riešení hospodárskej a finančnej krízy pomohol uchovať celistvú eurozónu. Krajiny, ktoré mali problémy, ako Írsko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko, ale napríklad aj Lotyšsko, sa z tých najväčších problémov podľa Chreneka dostali a dokonca už rastú.

Grécko je podľa neho ťažší prípad, ale aj Grécko, potom ako dostalo novú pomoc z eurozóny, má teraz lepšiu perspektívu dostať sa z krízy. "Eurozóna bola zachovaná, a napriek tomu, že sa teraz ozývajú hlasy na opätovné zavedenie hraníc v schengenskom priestore, verím, že aj Schengen bude zachovaný a neprídeme o výhody, ktoré poskytuje," povedal Chrenek. "Európska únia je skvelý projekt, priniesol nám veľa dobrého vrátane uchovania mieru v Európe, ale aj z hľadiska hospodárskeho rastu, zlepšenia sociálnych podmienok a právneho štátu. Únia priniesla väčšiu slobodu a voľnosť ľudí," dodal šéf Zastúpenia EK na Slovensku s tým, že je dôležité, aby sa práve toto zachovalo.

Chrenek skonštatoval, že aj keď EÚ čelí bezprecedentným výzvam, stále je vzorom pre iné časti sveta. "Aj to, že Európa je takým dobrým miestom na život a dôsledne dbá na dodržiavanie ľudských práv, láka migrantov a utečencov z problémových oblastí sveta, aby prišli do EÚ. Avšak tento proces musí byť dobre zvládnutý," dodal Chrenek.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety