Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ficov poradca Faič na rozlúčku so Srholcom (†86) neprišiel

Autor: SITA, 12. januára 2016 13:50
Pre Jána Figeľa bol Anton Srholec inšpirujúcou osobnosťou, pretože oslovoval svedectvom a skutkami viac než len slovami
Posledná rozlúčka s Antonom Srholcom (†86) Rozlúčka so zosnulým kňazom, saleziánom, charitatívnym pracovníkom a spisovateľom Antonom Srholcom v bratislavskom kostole Nanebovzatia Panny Márie (Blumentál). Kňaz Anton Srholec zomrel vo štvrtok 7. januára vo veku 86 rokov v Bratislave. Bratislava, 12. január 2016. Foto: SITA/Marko Erd
BRATISLAVA 12. januára (WebNoviny.sk) – V mene predsedu vlády SR Roberta Fica sa mal v utorok na poslednej rozlúčke so zosnulým kňazom Antonom Srholcom zúčastniť predseda Zboru poradcov premiéra Vladimír Faič, ktorý však na rozlúčku neprišiel.

Faič mal v rámci spomienkového obradu v bratislavskom kostole Blumentál položiť veniec predsedu vlády. Niektoré médiá kritizovali, že Fico poslal na rozlúčku absolventa Vysokej školy politickej ÚV KSČ. Srholec bol pritom v bývalom režime politický väzeň. Odsúdili ho za pokus emigrovať do zahraničia.

Odporúčame:

Obrazom: Stovky ľudí sa rozlúčili s Antonom Srholcom (†86)

Na rozlúčku s Antonom Srholcom (†86) prišiel jediný biskup

Anton Srholec (†86) si na pohrebe želal namiesto kvetov niečo iné

Stratili sme osobnosť, zhodujú sa politici o Antonovi Srholcovi (†86)Na obrade sa zúčastnil prezident SR Andrej Kiska, ktorý vystúpil aj s príhovorom. Srholcovi poďakoval za všetko, čo pre krajinu a jej ľudí urobil. "Veľkí ľudia zanechávajú za sebou veľkú stopu," konštatoval Kiska s tým, že Srholcova stopa zostala "v nás, v našich srdciach aj v našej krajine". "Otec Srholec svoje utrpenie premieňal na lásku," dodal prezident. Pravý zmysel života našiel Srholec podľa Kisku v pomoci druhým. Hlava štátu pripomenula, že otec Srholec dokázal odpúšťať, ale vedel, že na zlo netreba zabúdať. "Celý život stál za svojou pravdou. Boju za slobodu a demokraciu obetoval všetko, čo mal," uviedol Kiska.

Obrazom: Posledná rozlúčka s Antonom Srholcom (†86)


Na rozlúčke bol z najvyšších ústavných činiteľov aj podpredseda NR SR a predseda KDH Ján Figeľ. "Anton Srholec bol inšpirujúcou osobnosťou, pretože oslovoval svedectvom a skutkami viac než len slovami. A pritom aj jeho rozprávania boli vďaka jeho poznaniu a strastiplnému životnému príbehu zaujímavé," povedal pre agentúru SITA Figeľ s tým, že mladým pripomínal prenasledovanie a totalitu komunizmu, aby vedeli, že sloboda nie je zadarmo, ale je vytrpená a volá nás k zodpovednosti.

"Nezabúdal na krivdy, ale dokázal odpúšťať a zmierovať. A to je cesta k budovaniu mostov medzi národmi, etnikami a náboženstvami, to je základ pre pokoj a stabilitu doma a vo svete," uviedol podpredseda parlamentu. Srholec bol podľa neho mužom spravodlivosti a pravdy, ktorá oslobodzuje, ale aj prijíma druhých ako bratov - každého spoluväzňa, núdzneho, bezdomovca, utečenca. "V tom bol jeho príklad dôveryhodným a silným. Dávať ľuďom nádej a lásku dokáže len ten, kto ich má. Don Antonio bol ich nositeľom," konštatoval Figeľ.

Predseda KDH si spomína, že sa so Srholcom stretávali osobne a na podujatiach k 17. novembru, pri bráne Ilavskej väznice, k výročiu obetí invázie a okupácie z r. 1968, na podujatiach KDH a politických väzňov. "Anton ako predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska mi často zdôrazňoval, že je kresťan a demokrat. A to nás zaväzuje! Dodával. Som vďačný, že som ho mohol spolu s mnohými ľuďmi zblízka poznať," dodal Figeľ.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety