Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Avizovaný kolaps zdravotníctva nebude

Autor: WebNoviny.sk, 12. januára 2016 16:45
Ministerstvo zdravotníctva opätovne apeluje na zástupkyne sestier, aby prestali s bezdôvodným zastrašovaním verejnosti.
gynekologia_nemocnica_lekari Predseda zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši k situácii v Prešove uviedol, že akciu zorganizovali odborárske predáčky, ktoré majú politické ambície a nič neriskujú. Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 12. januára (WebNoviny.sk) - Predstaviteľky sestier denne zastrašujú verejnosť informáciami o hroziacom kolapse poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva opätovne apeluje na zástupkyne sestier, aby prestali s bezdôvodným zastrašovaním verejnosti.

Aktuálna situácia sa týka iba Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove. Ministerstvo zdravotníctva denne monitoruje situáciu a je v kontakte s riaditeľmi jednotlivých nemocníc. Naďalej platí, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je ohrozené. V danej situácii je čoraz výraznejšia nervozita predstaviteliek sestier, keďže svoje kolegyne dotlačili k výpovediam na základe vykonštruovaných dezinformácií. Dôležité je však zdôrazniť, že ony samy výpovede nepodali, ani sa nevzdali funkcií.


Vláda si prácu sestier vysoko váži

Minister zdravotníctva SR Viliam Čislák v utorok absolvoval pracovný výjazd vo FNsP J. A. Reimana Prešov, kde tento týždeň 136 sestier, ktoré sú vo výpovedi, nenastúpilo do práce. Minister skonštatoval, že sestry týmto krokom opustili svojich pacientov, zároveň však vyjadril vďaku ostatnému personálu nemocnice, ktorý zvláda túto situáciu a naplno sa venuje poskytovaniu zdravotnej starostlivosti pacientom.

fotografia
"Som traumatológ, začínal som ako ošetrovateľ, prešiel som celé Slovensko ako záchranár v sanitke, lietal som k najvážnejším prípadom vo vrtuľníku. Neviem si predstaviť, že by som opustil pacienta a bez oznámenia neprišiel do práce. Ľudsky neviem takýto čin pochopiť a podľa mňa je za hranicou etiky,” povedal minister Viliam Čislák.

Skonštatoval, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo FNsP Prešov je zabezpečené a doplnil, že vláda si prácu sestier vysoko váži, preto vyčlenila 55 mil.eur na zvýšenie miezd sestier, ako aj všetkých zdravotníckych pracovníkov na celom Slovensku. "Na Slovensku pracuje 30 tis. sestier, chápem , že majú právo dať výpoveď, ale je pre mňa nepochopiteľné, že pristúpili k protestom a dávajú výpovede proti zvýšeniu mzdy. Osobne si nepamätám, že by niekto protestoval proti zvýšeniu mzdy," dodal minister
Čislák.

Predseda zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši k situácii v Prešove uviedol, že akciu zorganizovali odborárske predáčky, ktoré majú politické ambície a nič neriskujú. "Na rozdiel od sestier, túto prácu už nerobia a zrejme si mysleli, že opustením
pacienta a nenastúpením do práce nemocnica skolabuje. Nestalo sa tak, zvíťazil zdravý rozum a vďaka zodpovednému prístupu týchto zamestnancov a aj prístupu okolitých nemocníc je o pacienta postarané,”
povedal Richard Raši.


Počet stiahnutých výpovedí sestier naďalej rastie

Podľa Rašiho je dnes vo výpovedi 2,4 % zo všetkých sestier na Slovensku. Od februára, keď výpovede vstúpia do platnosti, bude naďalej zabezpečená zdravotná starostlivosť ako doteraz a žiadny problém nenastane. Riaditeľ FNsP Prešov Radoslav Čuha poďakoval všetkým zamestnancom nemocnice za zvládnutie zložitej situácie a potvrdil, že nemocnica funguje a pacientom
poskytuje potrebnú zdravotnú starostlivosť.

"Ak 1. februára 333 sestier u nás skončí, nemocnica bude fungovať ďalej, pretože sme pripravení aj na takýto scenár. Zmena sa v žiadnom prípade nedotkne pacienta,” informoval Radoslav Čuha.

Počet stiahnutých výpovedí sestier naďalej rastie, dnes toto číslo dosiahlo 550 späť vzatí výpovedí. Nemocnice zároveň prijali do pracovného pomeru 125 nových sestier, vzhľadom na to, že niektorým sestrám začala plynúť výpovedná lehota. Podľa informácií z jednotlivých nemocníc, ďalšie sestry sa stále informujú o možnosti späť vzatia výpovede.

Vo výpovedi je 713 sestier z 30 tis. sestier, ktoré pracujú v nemocniciach. Ministerstvo zdravotníctva SR vníma pozitívne, že aj napriek masívnej zavádzajúcej kampani zo strany zástupkýň sestier stále rastie počet sestier, ktoré sa slobodne informovali u svojich zamestnávateľov, overili si fakty a na základe toho stiahli svoju výpoveď.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety