Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Diana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Agrokomplex ponúkne kaštieľ Malanta ministerstvu kultúry

Autor: SITA, 19. januára 2016 14:53
Pred Vianocami vyhlásil Agrokomplex verejnú súťaž na predaj kaštieľa, do ktorej sa zapojili tri subjekty.
kaštieľ Malanta Foto: nitrianskehrnciarovce.sk

NITRA 19. januára (WebNoviny.sk) – Štátny podnik Agrokomplex Výstavníctvo Nitra ponúkne národnú kultúrnu pamiatku kaštieľ Malanta na predaj ministerstvu kultúry. Pred Vianocami vyhlásil verejnú súťaž, obálky s ponukami otvárali v pondelok. Do súťaže sa zapojili tri subjekty, najvyššia cenová ponuka bola 959 900 eur.

"Za túto cenu ponúkne Agrokomplex Výstavisko Nitra kaštieľ v Malante štátu prostredníctvom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Čakáme na odpoveď na to, či štát využije svoje predkupné právo podľa pamiatkového zákona," informoval Agrokomplex. Ďalšie informácie štátny podnik nechce zverejniť s odôvodnením, že zatiaľ sa k predaju nevyjadrilo ani Ministerstvo kultúry SR, ani zriaďovateľ Agrokomplexu Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Minimálna cena za národnú kultúrnu pamiatku bola v súťaži stanovená na 935 500 eur bez DPH. Podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu musí každý, kto chce predať pamiatku, ponúknuť ju najskôr ministerstvu kultúry.

Agrokomplex predáva národnú kultúrnu pamiatku ako prebytočný majetok. Od roku 2015 má kaštieľ prenajatý zlatomoravská firma Anar. Médiá na predaj kaštieľa upozornil občiansky aktivista Milan Hošek. Poukázal na to, že Agrokomplex zverejnil podmienky súťaže na svojej webovej stránke a v jednom slovenskom denníku 17. decembra, teda krátko pred sviatkami, keď má veľa ľudí dovolenku. Agrokomplex reagoval, že mesiac pokladá za dostatočne dlhý čas na súťaž.

Klasicistický kaštieľ slúžil ako letné sídlo panstva, v priebehu rokov ho vlastnili viaceré rodiny. V rokoch 1976 -1982 schátranú budovu obnovili na reprezentačné účely Agrokomplexu. Park kaštieľa je doplnený fontánou so sochou ženy od sochára Jána Kulicha, pieskovcovým reliéfom Láska od sochára Rudolfa Pribiša a viacerými drobnými plastikami. Dve sochy Pomony (ochrankyne úrody) sú od Tibora Bártfaya. Sochy a vnútorné zariadenie kaštieľa neboli predmetom súťaže.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister vnútra Robert Kaliňák odstúpiť pre kauzu Bašternák?
Určite áno, má toho na rováši viac, nie je to len táto kauza
Mali by odísť všetci, každý z politikov má maslo na hlave
Nie. Je to jeden z najlepších ministrov, opozícia zavádza a kauzu si vymyslela
O politiku sa nezaujímam
Ďalšie ankety