Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Bohdana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Platy učiteľov na 1,2-násobok mzdy zvýšili v 7 krajoch

Autor: SITA, 19. januára 2016 16:21
Ministerstvo tvrdí, že v ostatných rokoch rástli platy učiteľov najrýchlejšie spomedzi všetkých platov verejnej správy.
skola ucitel Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) - Ministerstvo školstva tvrdí, že zámer vlády zvýšiť platy učiteľov v regionálnom školstve na 1,2-násobok mzdy v národnom hospodárstve je vo všetkých krajoch okrem Bratislavského splnený. Ako informovala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová, svedčia o tom štatistické údaje, ktoré spracoval Inštitút vzdelávacej politiky.

"V detailnejšej analýze na úrovni jednotlivých krajov vychádza, že priemerná mzda učiteľa bola od 1,22-násobku priemernej mzdy v danom kraji v prípade Trenčianskeho kraja až po 1,51-násobok v prípade Prešovského kraja. Pre porovnanie boli použité údaje zo Štatistického úradu SR o priemernej mzde v jednotlivých krajoch a údaje ministerstva školstva o platoch pedagogických a odborných zamestnancov za rok 2014," dodáva Dupaľová Ksenzsighová s tým, že otvorené zostáva stále splnenie cieľa v Bratislavskom kraji, kde priemerná mzda pedagogického pracovníka dosiahla 964 eur, čo predstavuje 0,87-násobku priemernej mzdy v danom kraji.

Minister školstva Juraj Draxler sa už viackrát vyjadril, že súhlasí s tým, že platy učiteľov by mali byť vyššie. Ministerstvo však dodáva, že treba povedať aj to, že v ostatných rokoch rástli najrýchlejšie spomedzi všetkých platov verejnej správy. "Škôl na Slovensku je viac ako 5 900, počet učiteľov takmer 89 000, akékoľvek plošné zvyšovanie platov je teda pri takých veľkých počtoch zamestnancov v obrovských číslach. Cez kolektívne vyjednávania boli za posledné štyri roky navýšené výdavky na platy učiteľov v hodnote 472 miliónov eur. Platy sa navyšovali do tarifných zložiek, čo znamená, že v absolútnom čísle stúpli počas aktuálnej vlády vyše 22 percent," hovorí Dupaľová Ksenzsighová.

Ako uvádza OECD, Slovensko dávalo v roku 2012 na vzdelávanie najmenší podiel HDP spomedzi krajín OECD. Zatiaľ čo priemer OECD bol 4,8 percenta, Slovensko dávalo na vzdelávanie iba 3,5 percenta. Podľa ročenky OECD tiež učitelia v základných a stredných školách na Slovensku v roku 2013 zarábali 57 percent priemerného platu porovnateľne vzdelaných ľudí od 25 do 64 rokov. Po 15 rokoch praxe učitelia na Slovensku v roku 2013 zarábali ročne 15 560 amerických dolárov po prepočte parity kúpnej sily, čo bol tretí najnižší plat v OECD po Maďarsku a Estónsku.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety