Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

SDKÚ-DS: Premiér Fico chce odradiť učiteľov od štrajku

Autor: SITA, 23. januára 2016 19:07
Zlú situáciu v školstve nemožno podľa SDKÚ-DS redukovať len na nízke platové ohodnotenie učiteľov.
Robert Fico Predseda vlády SR Robert Fico počas spoločného vyhlásenia predsedu vlády a ministra školstva k pripravovanému štrajku časti učiteľov na Úrade vlády SR. Bratislava, 23. január 2016. Foto: SITA/Marko Erd
BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) - Predseda vlády Robert Fico chce znechutiť a odradiť čo najviac nerozhodnutých učiteľov od pondelkového štrajku. Tvrdí to predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, podľa ktorého chce predseda vlády navyše vyvolať v spoločnosti nechuť a znížiť motiváciu ľudí ísť k marcovým voľbám. Frešo takto reaguje na dnešný odkaz premiéra smerom k učiteľom.

Zlú situáciu v školstve nemožno podľa SDKÚ-DS redukovať len na nízke platové ohodnotenie učiteľov. "Obsah vzdelávania, problémy s učebnicami, zmenšovanie priestoru na slobodné rozhodovanie škôl, zlé sociálne postavenie zamestnancov v školstve, ale aj zhoršujúca sa kvalita vzdelávania v medzinárodných porovnaniach. To všetko vytvára atmosféru nedôvery v zlepšenie systému vzdelávania," povedal predseda Sekcie vzdelávania SDKÚ-DS Ján Odzgan. Predseda sekcie vzdelávania strany sa zároveň pýta, ako a kedy majú na systémové zlyhania a nedostatky upozorniť učitelia, ak nie teraz.

"Posledné mesiace sledujeme u premiéra obrovské nasadenie a angažovanosť pri utečeneckej kríze, len škoda, že takéto nasadenie pri riešení problémov nepociťujú naši učitelia ani zdravotníci," uviedol Frešo. Odkaz predsedu vlády, že do 5. marca nemôže pre učiteľov už nič urobiť, považuje SDKÚ-DS za mimoriadne nešťastný.

Predseda vlády Robert Fico dnes povedal, že vláda SR plne rešpektuje právo učiteľov na štrajk, aj keď iniciatíva časti učiteľov vyvoláva veľa právnych otázok a má silný politický a predvolebný kontext. Fico zároveň tvrdí, že si váži prácu učiteľov, čo potvrdil počas jeho prvej vlády zvýšením platov učiteľov o 26 percent a počas druhej vlády o ďalších 22 percent. Zároveň však oznámil, že vzhľadom na zvýšenie platov učiteľov o takmer 50 percent počas jeho dvoch vlád a vzhľadom na to, že legislatívny proces pre toto volebné obdobie je uzavretý, vláda pre učiteľov do 5. marca už viac urobiť nemôže.

Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov sa na rokovaní vo štvrtok 21. januára nedohodli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom na podmienkach, ktoré by odvrátili plánovaný štrajk učiteľov. Pedagógovia teda definitívne vstúpia do neobmedzeného štrajku v pondelok 25. januára.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety