Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Transparenty aj trúbenie. Učitelia vyšli do ulíc

Autor: SITA, 25. januára 2016 13:17, aktualizované: 25. januára 2016 14:30
Učitelia v pondelok vstúpili do ostrého štrajku, 300 škôl je zatvorených. Stovky učiteľov protestovali na Námestí SNP v Bratislave, kde spievali aj študentskú hymnu Gaudeamus igitur.
Štrajk učiteľov Účastníci štrajku učiteľov, ktorý organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), na Námestí SNP počas prvého dňa neobmedzeného štrajku. Bratislava, 25. január 2016. Foto: SITA/Marko Erd
BRATISLAVA 25. januára (WebNoviny.sk) - Viac ako 1000 ľudí sa v pondelok zišlo na demonštrácii učiteľov na Námestí SNP v Bratislave. Učitelia vyjadrili hlasným trúbením či štrnganím na zhromaždení svoju nespokojnosť so súčasným stavom školstva.

Svoje názory prezentovali napríklad aj transparentmi "Učitelia si zaslúžia viac ", "Štrajkom k zmene" či "Progres je nevyhnutný". V ich rozhovoroch často zaznieva aj potreba vydržať v štrajku dlhšie. Demonštráciu organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov.

Odporúčame:

Obrazom: Učitelia štrajkujú, 300 škôl je zatvorenýchMedzi učiteľmi bol v dave aj veľký počet študentov. Svojich učiteľov prišli podporiť napriek chladnému počasiu a dažďu. Na pódiu vystúpili hlavné tváre Iniciatívy slovenských učiteľov Vladimír Crmoman a Branislav Kočan. Učitelia zdôrazňovali najmä podporu ľudí, za ktorú ďakujú.

Štrajkujúci učitelia sa potom z Námestia SNP v Bratislave presunuli k Národnej rade SR. Pred parlamentom prečítali výzvu politikom. Ostrý štrajk, ktorý sa v pondelok začal, sa však ešte nekončí. Ako v pondelok Kočan, v akcii vydržia do konca. Pripomenul pritom, že v stredu 27. januára bude ďalšie protestné zhromaždenie v Leviciach a potom, ak bude treba, pôjdu učitelia do ulíc opäť. Ministerstvo by podľa neho malo zvážiť, čo urobí ďalej. Iniciatíva je stále pripravená rokovať.

Obrazom: Štrajk učiteľovUčitelia spievali študentskú hymnu

Na demonštráciu v Bratislave prišli učitelia z celého Slovenska, väčšinou na vlastné náklady. Kočan tvrdí, že situácia je vážna a vláda aj minister by mali urobiť všetko pre to, aby sa to skončilo. Cieľom je podľa neho vydržať do konca.

Iniciatíva odporúča všetkým štrajkujúcim učiteľom, aby nesedeli doma. Namiesto toho by mohli vymýšľať akcie, napríklad ako skrášliť verejný priestor alebo robiť prednášky a diskusie. Registrácia učiteľov na štrajk stále pokračuje a Kočan dúfa, že ich číslo bude stále narastať. "Cítime obrovskú podporu verejnosti a to nám dáva silu," povedal Kočan. Predtým, ako sa skončila demonštrácia na bratislavskom Námestí SNP, učitelia zaspievali študentskú hymnu Gaudeamus igitur. Demonštráciu na mieste podporil aj predseda Lekárskeho odborové združenia Peter Visolajský.

Vladimír Crmoman z iniciatívy hovorí, že je dojatý a nečakal, že v pondelok príde až toľko ľudí. "Zaplnili sme námestie a cesty. Celá spoločnosť si musela všimnúť, že sa tu niečo deje a učitelia povstali a chcú zmenu. Chcú zmenu teraz," hovorí Crmoman s tým, že heslo dnešného stretnutia je "Spolu vydržíme". Školstvo podľa neho potrebuje systémové zmeny, keďže je to základ našej spoločnosti, od ktorého sa odvíja všetko a dlhodobo.


Učiteľov podporujú napríklad aj herci či Michal Handzuš

Iniciatívu slovenských učiteľov v jej aktivitách podporujú napríklad Zuzana Wienk z Aliancie Fair-Play, herci Richard Stanke a Juraj Kemka či majster sveta v ľadovom hokeji 2002 Michal Handzuš. Podporu jej vyjadrili aj Nezávislé kresťanské odbory Slovenska, Nové školské odbory a Slovenská komora učiteľov.

Rovnako tak Študentská rada vysokých škôl, Asociácia stredných zdravotníckych škôl, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR, Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici, Kampaň A DOSŤ!, Nadácia pre deti Slovenska, Iniciatíva Veda chce žiť a viacero ďalších.

Štrajk učiteľov Učiteľ Branislav Kočan počas prvého dňa neobmedzeného štrajku učiteľov, ktorý organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) na Námestí SNP. Bratislava, 25. január 2016. Foto: SITA/Marko Erd


Požiadavky učiteľov

Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov sa na rokovaní vo štvrtok 21. januára nedohodli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom na podmienkach, ktoré by odvrátili plánovaný štrajk učiteľov. Školy, ktoré sú zatvorené, o tom informujú na svojej internetovej stránke, prípadne by o tom mali rodičov informovať triedni učitelia ich detí.

Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.

Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Predseda vlády Robert Fico povedal, že vláda SR plne rešpektuje právo učiteľov na štrajk, aj keď iniciatíva časti učiteľov vyvoláva veľa právnych otázok a má silný politický a predvolebný kontext. Zároveň však oznámil, že vzhľadom na zvýšenie platov učiteľov o takmer 50 percent počas jeho dvoch vlád a vzhľadom na to, že legislatívny proces pre toto volebné obdobie je uzavretý, vláda pre učiteľov do 5. marca už viac urobiť nemôže.Štrajk učiteľov Účastníci prvého dňa neobmedzeného štrajku učiteľov, ktorý organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) na Námestí SNP. Bratislava, 25. január 2016. Foto: SITA/Marko Erd


Štrajk učiteľov Účastníci štrajku učiteľov, ktorý organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), na Námestí SNP počas prvého dňa neobmedzeného štrajku. Bratislava, 25. január 2016. Foto: SITA/Marko Erd


Štrajk učiteľov Účastníci štrajku učiteľov, ktorý organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), na Námestí SNP počas prvého dňa neobmedzeného štrajku. Bratislava, 25. január 2016. Foto: SITA/Marko Erd


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety