Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Štrajk: Ministerstvo tvrdí, že zatvorených škôl ubúda

Autor: SITA, 28. januára 2016 12:17, aktualizované: 28. januára 2016 16:08
V prepočte na percentá je najviac škôl zatvorených v Nitrianskom kraji, a to 4,05 percenta, teda 25 škôl zo 617.
Štrajk učiteľov Žiaci počas vyučovania na Gymnáziu Ľudovíta Štúra v Trenčíne, kde v druhý deň štrajku učiteľov prebieha výučba v obmedzenom režime. Do štrajku sa zapojilo 90 percent učiteľov a vyučuje sa podľa upraveného rozvrhu v troch triedach. Trenčín, 26. január 2016. Foto: SITA/Tomáš Somr
BRATISLAVA 28. januára (WebNoviny.sk) - Už štvrtý deň ochromil niektoré školy štrajk učiteľov. Vo štvrtok ostalo z počtu 6 724 škôl zatvorených 114 škôl pre štrajk, tvrdí ministerstvo školstva. "Presne 114 zatvorených škôl z dôvodu štrajku vo štvrtok k 10:00 hodine evidujú okresné úrady v sídle kraja, čo predstavuje 1,70 percenta všetkých škôl. Trend zapojenosti škôl do štrajku pokračuje v klesajúcej tendencii," informovala agentúru SITA hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Obrazom: Štrajk učiteľovNajviac škôl je zatvorených v Nitrianskom kraji

Ako ďalej hovorkyňa informuje, najviac klesol počet škôl zapojených do štrajku v Bratislavskom kraji, a to o 12 škôl. Vo štvrtok ich bolo teda v Bratislavskom kraji zatvorených 22. Počet zatvorených škôl sa oproti strede nezmenil v Trenčianskom kraji, ostalo ich zavretých 15. V ostatných krajoch počty zatvorených škôl klesli. "Celkovo sa oproti strede znížil počet zatvorených škôl o 23, oproti pondelku o 65 škôl," dodala Dupaľová Ksenzsighová.

V prepočte na percentá bolo najviac škôl zatvorených v Nitrianskom kraji, a to 4,05 percenta, teda 25 škôl zo 617. Jedna škola bola zavretá v Prešovskom kraji, čo predstavuje 0,08 percenta. V Trnavskom kraji vo štvrtok ostalo zavretých 16 škôl, v Žilinskom 15, v Banskobystrickom 14 a v Košickom šesť škôl.

Odporúčame:

Video: Veselý Španiel je späť, komentuje štrajk učiteľov

Zastrašovanie učiteľov je neprípustné, vyhlásil Andrej Kiska

Obrazom: Učitelia opäť vyšli do ulíc, podporili ich stovky ľudí

Kiska: Politické strany by mali povedať svoju predstavu o školstve

Fico: Vo verejnej správe rástli najviac platy učiteľom

Štrajk: Učitelia sú zastrašovaní, vláde odovzdali pokarhanie
Iniciatíva povzbudzuje všetky školy, aby sa pripojijli k štrajku

Iniciatíva slovenských učiteľov na údaje ministerstva školstva reaguje tým, že podľa jej informácií sú školy dennodenne nútené písomne alebo telefonicky odpovedať na otázku, koľko učiteľov štrajkuje a či je škola zatvorená alebo nie. Orgány, ktoré prieskum robia, však podľa iniciatívy vôbec nezaujíma, či škola nepracuje v obmedzenom režime, hoci niektoré školy sa túto informáciu pokúšajú uviesť.

"Údaj o zatvorených školách nie je smerodajný. Podľa našich informácií zo štvrtkového rána z približne 750 škôl zapojených do štrajku je okolo 270 zatvorených alebo v obmedzenom režime. To znamená, že zabezpečujú len dozor nad najmladšími žiakmi, prípadne náhradný rozvrh pre niekoľko tried. V ostatných školách je však vyučovanie zrejme narušené, pretože sa v nich nachádza minimálne jeden, ale vo väčšine prípadov väčší počet štrajkujúcich učiteľov. Vyjadrenie ministra školstva, že štrajkuje len niekoľko škôl, je preto skresľujúce," dodáva iniciatíva.

Zástupcovia iniciatívy reagujú aj na pondelkové vyjadrenie ministra školstva Juraja Draxlera, keď uviedol, že podľa jeho informácie sa zo zdravotných poisťovní odhlásilo pre štrajk 6969 zamestnancov. "Tento údaj považujeme za nedôveryhodný z dvoch dôvodov. Prvým je, že členovia štrajkového výboru volali do súkromných zdravotných poisťovní Union a Dôvera, ktoré potvrdili, že počty odhlásených učiteľov ministerstvu neposkytli, ale ich ani sami nepoznajú, keďže nevedia povedať, či je daný odhlásený človek učiteľ alebo nie. Druhým dôvodom je, že zamestnávateľ má podľa zákona o zdravotnom poistení povinnosť odhlásiť zamestnanca do ôsmich pracovných dní od jeho vstupu do štrajku," dodáva iniciatíva s tým, že údaje z prvého dňa teda v žiadnom prípade nie sú spoľahlivé.

Iniciatíva zároveň povzbudzuje všetky školy a školské zariadenia, aby sa kedykoľvek pripojili do časovo neobmedzeného štrajku a aktívne organizovali sprievodné akcie vo svojich regiónoch.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety