Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Záchranári ratovali muža na Kriváni, zlomili sa mu 'mačky'

Autor: SITA, 29. januára 2016 09:48
Päťdesiatročný Prešovčan mal problém počas výstupu na Kriváň, akciu záchranári ukončili krátko po polnoci.
Kriváň Záchranári poskytli turistovi náhradné mačky a pri zostupe ho istili. V ich sprievode zlanil ešte jeden ľadopád, aby sa dostali na Stredný poľovnícky chodník. Foto: SITA/Ivan Čillík
POPRAD 29. januára (WebNoviny.sk) – Záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) v noci zasahovali na Kriváni vo Vysokých Tatrách, kde pomáhali 50-ročnému Prešovčanovi. Žiadosť o pomoc prijali prostredníctvom linky tiesňového volania "112" vo štvrtok 28. januára v poobedňajších hodinách.

Ako záchranári informovali, slovenský turista si počas výstupu na Kriváň tesne pod vrcholom zlomil stúpacie železo (tzv. mačky) a začal zostupovať na západ žľabom. "Dostal sa však na miesta, kde sú skalné prahy pokryté ľadom. Jeden ľadopád sa mu podarilo zliezť, no ďalšie už zliezť nedokázal, preto požiadal záchranárov o pomoc," uviedli.

Záchrannú akciu komplikovalo počasie. Od prijatia tiesňového volania do zotmenia ostávala približne hodina, preto sa záchranári rozhodli požiadať o súčinnosť leteckých záchranárov.

"Prevaľujúca sa oblačnosť a silný nárazový vietor však nedovolil posádke vrtuľníka transportovať záchranárov do vyšších polôh a vyložil ich na Troch studničkách. Druhá a tretia pozemná skupina záchranárov bola nachystaná na odchod a hneď, ako prišla správa, že záchrana zo vzduchu nie je možná, odišli na pomoc. Druhá skupina išla na vrch žľabu, ktorým rovnako ako turista zostupovali," opísala záchrannú akciu HZS. Záchranári poskytli turistovi náhradné mačky a pri zostupe ho istili.

V ich sprievode zlanil ešte jeden ľadopád, aby sa dostali na Stredný poľovnícky chodník. "Tretia skupina im išla naproti traverzom z boku žľabu a robila únikovú stopu pre všetkých. Po vytraverzovaní zo žľabu spoločne schádzali po turistickom chodníku na Tri studničky, kde mal turista zaparkované auto," dodali záchranári. Na záchrannej akcii sa zúčastnili záchranári z oblastných stredísk Vysoké a Západné Tatry. Akcia sa skončila krátko po polnoci.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy