Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Olívia, Tadeáš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Asýrski kresťania z Iraku, ktorí sú v Humennom, dostanú azyl

Autor: SITA, 2. februára 2016 06:39
Skupina 149 asýrskych kresťanov priletela z Iraku na Slovensko vlani 10. decembra. Jej členovia pochádzajú z Asýrie, z oblasti Iraku pri meste Mosul, ktoré obsadil tzv. Islamský štát a kresťanov z neho vyhnal.
Prezident Andrej Kiska navštívil utečencov v Humennom V januári navštívil utečencov slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: SITA/Ivan Fleischer
BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) - Asýrski kresťania z Iraku, ktorí sú momentálne v záchytnom tábore v Humennom, dostanú v najbližších dňoch z humanitných dôvodov azyl. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík, následne sa začne integračný proces, ktorý bude trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Azylanti sa tak budú zdokonaľovať v jazyku, bude sa im hľadať práca a deťom škola. "Až potom ich začneme integrovať do spoločnosti, a to tak, aby to nevyrušovalo slovenskú verejnosť," vysvetlil.

Všetkých 149 asýrskych kresťanov z Iraku úspešne prešlo zdravotnou karanténou, ktorá potvrdila, že sú zdraví. Karanténa sa skončila 10. januára a následne sa začali azylové pohovory pre udelenie azylu. Kresťania boli v karanténe mesiac, počas nej sa venovali výučbe slovenčiny, získavali informácie o Slovensku, viedli pohovory s psychológmi, pripravené pre nich boli tvorivé dielne a zabezpečená najmä práca s deťmi. Až do skončenia zdravotnej karantény utečenci nesmeli opustiť azylové zariadenie, počas pohovorov bol režim voľnejší a dostávali i priepustky.

Odporúčame:

Obrazom: Prezident Kiska navštívil utečencov v Humennom

Obrazom: Na Slovensko priletelo 149 utečencov z Iraku

Obrazom: Tu ubytujú utečencov, ktorí prileteli na SlovenskoSkupina asýrskych kresťanov priletela z Iraku na Slovensko vlani 10. decembra. Jej členovia pochádzajú z Asýrie, z oblasti Iraku pri meste Mosul, ktoré obsadil tzv. Islamský štát a kresťanov z neho vyhnal. Prijatie kresťanských rodín je súčasťou dobrovoľného príspevku Slovenska k riešeniu migračnej krízy.

Príprava na presťahovanie trvala 15 mesiacov. Na Slovensko prišlo 25 kresťanských rodín, medzi ktorými sú dospelí muži, ženy, deti aj starší ľudia. Skupinu tvoria preverení ľudia, ktorí 15 mesiacov žili v kláštore, no v prípade zotrvania by im hrozila smrť. Ide o prvú a jedinú skupinu utečencov, ktorú Slovensko prijalo.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister vnútra Robert Kaliňák odstúpiť pre kauzu Bašternák?
Určite áno, má toho na rováši viac, nie je to len táto kauza
Mali by odísť všetci, každý z politikov má maslo na hlave
Nie. Je to jeden z najlepších ministrov, opozícia zavádza a kauzu si vymyslela
O politiku sa nezaujímam
Ďalšie ankety