Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Sestry a učitelia chcú mimoriadnu schôdzu parlamentu

Autor: SITA, 3. februára 2016 14:26
"Od mimoriadnej schôdze očakávame, že bude prijatý zákon, ktorý upraví odmeňovanie sestier v kompromisnej podobe," uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.
Sestry a učitelia chcú mimoriadnu schôdzu parlamentu Sprava: Viceprezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová, predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká a učiteľ Branislav Kočan počas brífingu štrajkového výboru Iniciatívy slovenských učiteľov, Odborového združenie sestier a pôrodných asistentiek a Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek k aktuálnej situácií v zdravotníctve a v školstve pred budovou NR SR. Bratislava, 3. február 2016. Foto: SITA/Marko Erd
BRATISLAVA 3. februára (WebNoviny.sk) - Zdravotné sestry a učitelia vyzývajú poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá by riešila aktuálnu situáciu v oboch rezortoch. Vyhlásili to v stredu na brífingu zástupcovia sestier a učiteľov.

"Chceme požiadať každého poslanca Národnej rady SR, nech sa alarmujúcou situáciou začne zaoberať parlament. Už teraz hovoríme, že presúvame pacientov ako pešiakov po šachovnici, alebo povolávame armádu, aby túto kritickú situáciu riešila. Nevieme ešte, čo sa musí stať, aby politici začali konať. Toto nie je priestor pre politikárčenie," povedala novinárom predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká.

Obrazom: Štrajk učiteľov


Kompromisný návrh v stredu zašlú sestry ministrovi zdravotníctva SR Viliamovi Čislákovi a zároveň všetkým trom najvyšším ústavným činiteľom. "Od mimoriadnej schôdze očakávame, že bude prijatý zákon, ktorý upraví odmeňovanie sestier v kompromisnej podobe," dodala Kavecká. Opätovne poznamenala, že sestry sú pripravené rokovať, a teda na ich strane problém nie je.

Zástupcovia učiteľov upozorňujú, že doposiaľ nebolo odučených viac ako 300 tisíc hodín, do štrajku učiteľov sa zapojilo viac ako 14,5 tisíca učiteľov z viac ako 950 škôl. Učitelia sa pýtajú, prečo poslanci nehľadajú v tejto kritickej situácii riešenia. "Keď nebudeme investovať do zdravotníctva a školstva, budeme chorí a hlúpi. Ak nebudeme investovať do školstva a zdravotníctva dnes, zajtra nás to vyjde hodne draho," zhrnul hlavné posolstvo Braňo Kočan zo štrajkového výboru Iniciatívy slovenských učiteľov.

Podľa Kočana je momentálne zatvorených alebo silne ochromených zhruba 200 škôl. "Tu treba trochu poopraviť tie tvrdenia, ktoré povedalo ministerstvo školstva o jednom percente. Ono uvádza len školy, ktoré sú naozaj zatvorené na zámok, že sa do nich nedostanete, ale neuvádza približne okolo ďalších 150 škôl, ktoré pracujú vo veľmi ochromenom režime," vysvetlil Kočan.

Odporúčame:

Ďalší škandál: VšZP platí masérovi ročný plat 250 sestier

Za desaťeurovú spájkovačku mali školy zaplatiť 117 eur

Vláda neriešila problémy v školstve, myslí si polovica ľudí

Minister hazarduje so zdravím pacientov, upozorňuje komora

Ficova vláda hrá vabank s ľudskými životmi, kritizuje Frešo

Výpovede sestier sú opodstatnené, myslí si polovica Slovákov

Zo slovenských nemocníc odišli stovky zdravotných sestierPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety