Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vincent

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ľudia neveria, že voči politikom sa vyvodzuje zodpovednosť

Autor: SITA, 8. februára 2016 12:42
Prieskum agentúry Focus pre iniciatívu Štrngám za zmenu.
protest Najviac skeptickí sú v tomto prípade ľudia medzi 35 až 44 rokov, z ktorých 84 percent uviedlo, že právnu zodpovednosť voči politikom vyvodzujú len v malom počte alebo takmer nikdy. Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 8. februára (WebNoviny.sk) - Len v malom počte prípadov, resp. nikdy nie je vyvodená zodpovednosť voči politikovi, ktorý sa dopustil nezákonného konania. Myslí si to 77 percent ľudí v prieskume agentúry Focus, ktorý si dala vypracovať iniciatíva Štrngám za zmenu pred marcovými parlamentnými voľbami na vzorke 1004 respondentov.

Naopak, dve percentá opýtaných si myslia, že ak politik koná nezákonne, nesie aj zodpovednosť. Agentúra ľuďom položila otázku: "Ak sa politik dopustí nezákonného konania, je podľa vás voči nemu vyvodzovaná právna zodpovednosť za takéto konanie?"

Najviac skeptickí sú v tomto prípade ľudia medzi 35 až 44 rokov, z ktorých 84 percent uviedlo, že právnu zodpovednosť voči politikom vyvodzujú len v malom počte alebo takmer nikdy. "Názory ľudí vystihujú realitu. Za 25 rokov na Slovensku nemáme žiaden prípad odsúdenia vysokopostaveného politika, ako je to napríklad v Čechách, Rumunsku alebo v Chorvátsku. Dôvodom je aj skutočnosť, že polícia a prokuratúra nekoná v citlivých kauzách nezávisle. Preto sme pripravili rad odporúčaní systémových zmien, ktoré by to mohli zmeniť," vysvetlila za iniciatívu Štrngám za zmenu Zuzana Čaputová, ktorá je advokátka spolupracujúca so združením Via Iuris.

Odporúčame:

Tieto strany by išli do parlamentu. Koho budete voliť vy?V prieskume sa agentúra pýtala ľudí tiež na to, či polícia, prokuratúra a súdy konajú voči politikom pri vyvodzovaní trestnej zodpovednosti nezávisle. Takmer tri štvrtiny respondentov si myslia, že tieto inštitúcie nekonajú nezávisle. Z nich 44 percent odpovedalo, že 'skôr nie' a ďalších 28 percent uviedlo, že 'určite nie'. Na druhej strane opačný názor na nezávislosť inštitúcií ako polícia, prokuratúra a súdy pri vyvodzovaní zodpovednosti voči politikom má pätina ľudí. 'Určite áno' uviedli tri percentá opýtaných.

Iniciatíva Štrngám za zmenu presadzuje zákony na obmedzenie korupcie a vyvodzovanie zodpovednosti. Pripravila preto protikorupčné legislatívne návrhy v šiestich oblastiach. Navrhuje konkrétne opatrenia, ktoré pomôžu odpolitizovať políciu, zabránia vplyvu na prokurátorov, zvyšujú tlak na zodpovednosť sudcov, sfunkčnia Najvyšší kontrolný úrad, pomôžu zefektívniť odkrývanie schránkových firiem a zabránia "prikrmovaniu verejných funkcionárov", keď si niekto kupuje ich priazeň rôznymi drobnými darmi či pozornosťami. Iniciatívu tvoria organizácie Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), Nadácia Pontis, Nadácia Zastavme korupciu a Via Iuris.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety