Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Urban

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kauza šéfa vojenských tajných ide na súd

Autor: SITA, 9. februára 2016 14:40
Roman Mikulec sa postaví pred súd, ktorý vojenskej spravodajskej služby šéfoval počas vlády Ivety Radičovej. Za jeho éry sa začalo preverovať aj podozrenie z tunelovania majetku služby za prvej Ficovej vlády. Na kauzu upozornil bývalý Mikulcov zástupca Vladimír Suchodolinský.
tajné Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) - Bývalý šéf vojenských tajných Roman Mikulec sa čoskoro postaví pred súd. Špeciálna prokuratúra na neho podala obžalobu pre prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Pre Aktuality.sk to potvrdila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

"Obžalobu na R. M. podal prokurátor 26. 1. 2016," napísala. Mikulec sám ešte v rukách nič nemá. "Dostal som len túto základnú informáciu. Detaily neviem," reagoval pre portál. Bývalého šéfa Vojenskej spravodajskej služby (VSS) obžalovali za to, že mu pred necelými tromi rokmi pri prehliadke auta v bratislavskom Slávičom údolí našli tajné dokumenty.

Podľa vyšetrovateľov zbieral údaje, obsahujúce utajované skutočnosti – označené stupňom utajenia Dôverné alebo Vyhradené. Dokumenty našli v tlačenej textovej forme a aj na micro SD karte pri prehliadke auta, ktorá sa uskutočnila 22. júna 2013. Mikulec má však pre okolnosti prehliadky iné vysvetlenie. Keď ho zastavila hliadka, jeden z vyšetrovateľov si nasadil gumené rukavice a začal hľadať. "Na zadnej strane sedačky spolujazdca je vrecko. Keď tam prvýkrát strčil ruku, nenašiel nič. Jeden z policajtov na to reagoval slovami: Chlapci, to sa mi nezdá, poďme ešte raz," povedal v minulosti časopisu .týždeň Mikulec. Druhý pokus už bol úspešný. "Po nejakých troch alebo štyroch minútach intenzívneho šúchania povedal, že tam niečo cíti. Odrazu vytiahol akúsi pamäťovú kartu a hodil ju na sedadlo. Všimol som si, že jeden prst na rukavici mal deravý," popisoval pre týždenník okolnosti prehliadky.

Mikulec šéfoval VSS počas vlády Ivety Radičovej. Za jeho éry sa začalo preverovať aj podozrenie z tunelovania majetku služby za prvej Ficovej vlády. Na kauzu upozornil bývalý Mikulcov zástupca Vladimír Suchodolinský. Ten sa prihlásil aj k autorstvu správy o tunelovaní VSS, vystúpil pred poslancami aj novinármi. Údajné tunelovanie VSS vyšetrovala aj polícia. Pred rokom však trestné stíhanie zastavila s odôvodnením, že skutok nie je trestným činom.

Informácie pochádzajú z internetovej stránky Aktuality.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety