Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Nemocnice neposlúchli Fica, sestry žiadajú o pomoc Kisku

Autor: SITA, 9. februára 2016 16:19, aktualizované: 9. februára 2016 17:26
V aktuálnej situácii sestier a pôrodných asistentiek by mohol prezident Andrej Kiska podľa komory a odborov pôsobiť ako mediátor.
zdravotné sestry Sestry sa chcú do nemocníc vrátiť iba jednotne. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský
BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) - Sestry a pôrodné asistentky žiadajú o pomoc prezidenta Andreja Kisku. Ako uviedla v utorok na brífingu predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká, prezident by mal autoritou svojho úradu prispieť k riešeniu situácie a pôsobiť ako mediátor.

Kauza "masér":

Ďalší škandál: VšZP platí masérovi ročný plat 250 sestier

Masér Kostka má denný zisk 5000 eur, tvrdí Beblavý

Fico sa od kliniky Kostka dištancuje, špeciálny kód odobrali"Sestry nikto nikdy tak nesklamal ako Robert Fico. Robert Fico nám oznámil v piatok, že sa môžeme vrátiť do nemocníc, na to sme reagovali ešte v ten deň, že jeho ponuku prijímame. V prvý pracovný deň, teda v pondelok, sme išli rokovať spoločne ako sestry s riaditeľmi do nemocníc. Tam riaditelia jasne povedali, že so sestrami už nerátajú," povedala Kavecká pred stretnutím s prezidentom. Zároveň dodala, že sestry sa vrátia iba jednotne.

Andrej Kiska Slovenský prezident Andrej Kiska, predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová a člen rady predsedov OZ SaPA Miroslav Vlk počas prijatia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 9. február 2016. Foto: SITA/Urban KlementKavecká hovorí o snahe rozdeliť sestry

Podľa Kaveckej riaditelia nemocníc neposlúchli predsedu vlády a konajú na vlastnú päsť. "Zachytili sme informácie zo žilinskej nemocnice, že sa sestry vracajú. Sú to iba tie sestry, ktoré sa vracali v piatok, nie je to ani o jednu sestru naviac," poznamenala Kavecká. V Žiline zostáva približne 135 sestier nezamestnaných, v Prešove je to 304 a v Trnave 56.

Odporúčame:

Nemocnica v Žiline obnovuje plánované operácie

Nemocnice vnímajú požiadavky sestier ako neetické

Väčšina Slovákov viní za zlý stav zdravotníctva všetky vlády

Sestry sa chcú vrátiť do nemocníc, toto je ich podmienka

Najlepší program v zdravotníctve má podľa HPI Most-Híd a SaS

Fico odmietol kompromisný návrh sestier, prijali jeho ponukuPodľa šéfky odborového združenia je tu snaha rozdeliť sestry a zbaviť sa tých, ktoré poukazovali na problémy v nemocniciach, ako vyhlásila, doslova ide o zlikvidovanie sesterských odborov. "Je to nedôstojné od ľavicového premiéra, keď sa na niečo takéto dal. Je to nedôstojné od premiéra, ktorého politický subjekt má podpísanú zmluvu a dlhodobo nadštandardné vzťahy s Konfederáciou odborových zväzov," povedala Kavecká.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová opäť upozornila, že sestry, ktoré zamestnali jednotlivé nemocnice, neboli v systéme viac ako štyri roky. "My sme preverovali každú z týchto sestier a znova opakujem, tieto sestry neboli v systéme šesť rokov, aj desať, a tieto sestry nemôžu pracovať samostatne a nemajú špecializáciu," vysvetlila.


Kiska nechcel komentovať protest

Lazorová tiež predpokladá, že keďže prezident Kiska dvakrát nepodpísal novelu zákona upravujúcu platy zdravotníckych pracovníkov, asi sa s ním nestotožňuje. "Aj preto sme sa rozhodli, že požiadame o stretnutie pána prezidenta a budeme sa snažiť získať jeho podporu na to, aby sestry vo svojom boji ďalej mohli pokračovať a boli úspešné," uzavrela Lazorová.

Zdravotníctvo sa musí podľa prezidenta SR Andreja Kisku stať prioritou budúceho parlamentu a vlády. "Som presvedčený, že zdravotníctvo by malo byť aj osobnou prioritou budúceho premiéra," povedal prezident po stretnutí so sestrami. Dať výpoveď v práci s rizikom straty zamestnania, príjmu pre rodiny, je podľa Kisku mimoriadna forma protestu.

Samotný protest však komentovať nechcel. Hromadné výpovede sestier sú podľa hlavy štátu dôsledkom katastrofálneho stavu v zdravotníctve. "V systéme zdravotníctva máme jednu veľkú neprehľadnú džungľu, kde rozhodujú silné lakte jednotlivých aktérov a samozrejme aj známosti. Vládne tu žiaľ neporiadok," povedal Kiska.


Fico rozpor vo vyjadreniach odmieta

Predseda vlády SR Robert Fico dôrazne odmieta, že by jeho minulotýždňové vyjadrenia boli v rozpore so súčasným konaním riaditeľov nemocníc, ako sa to snažia prezentovať odborárky.

"Jasne uviedol, že sestry môžu individuálne rokovať o nových zmluvách podľa možností nemocníc. Trvá na tom, že nemôžu byť rozdiely v platových pomeroch sestier, ktoré zostali pri pacientoch, alebo sa k nim vrátili a tými, ktoré sa ešte nevrátili. Samozrejme, že nemocnice môžu prijať len toľko sestier, koľko je voľných pracovných pozícií," informovala hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Szabóová.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety