Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Prezident Andrej Kiska prirovnal obranu ku kabátu

Autor: SITA, 11. februára 2016 14:16
Obrana nemôže byť podľa prezidenta Andreja Kisku ako kabát, ktorý si dáme iba vtedy, keď je zima.
Andrej Kiska Minister obrany Martin Glváč a slovenský prezident Andrej Kiska počas veliteľského zhromaždenia v areáli Ministerstva obrany SR. Bratislava, 11. február 2016. Foto: SITA/Urban Klement
BRATISLAVA 11. februára (WebNoviny.sk) – Pre rozvoj ozbrojených síl je potrebné, aby si všetci uvedomili, že o obrane nemôžeme hovoriť len vtedy, keď sa deje nie čo zlé.

Obrana nemôže byť ako kabát, ktorý si dáme, keď je zima, ale obrana je niečo, o čom musíme hovoriť stále, vyhlásil vo štvrtok prezident Andrej Kiska po tom, ako sa ako hlavný veliteľ Ozbrojených síl (OS) SR zúčastnil v Bratislave Veliteľského zhromaždenie Náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl (GŠ OZ) SR.

Kiska vyzdvihol začatú modernizáciu. "Je ešte veľa pred nami. Je to jedna zo základných úloh, ktoré musíme naplniť, a jedna zo základných výčitiek zo strany NATO, kde potrebujem situáciu zlepšiť," zdôraznil. Prezident dodal, že si želá, aby taká dôležitá téma, ako je ochrana občanov a krajiny, ostala súčasťou diskusie aj po parlamentných voľbách. "Aby sa o obrane a bezpečnosti hovorilo seriózne v rovine politickej aj vecnej, a to aj vo vzťahu k Ozbrojeným silám SR aj k našim aliančným partnerom," doplnil.

Minister obrany Martin Glváč vysvetlil, že na veliteľskom zhromaždení vyhodnocovali predchádzajúci výcvikový rok a prezentovali úroveň ozbrojených síl. "Nastavili sme zrkadlo v čom sme dobrí, čo musíme zlepšiť a veľakrát aj to, čo to stojí," doplnil. Čo sa týka modernizácie OS SR bol minulý rok podľa Glváča asi najlepší rok za posledných 20 rokov.

Otvorená zostáva otázka spoločného modernizačného projektu s Poľskom na vozidlá 8x8, o ktorom by sa malo definitívne rozhodnúť 18. februára. Beží aj tender na radary, jeho účastníci si už začali preberať podklady pre druhé kolo. Všetko je rozbehnuté, ozbrojené sily nemôžu rozpočtovať a plánovať na štvorročné vládne obdobie, uviedol minister obrany.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety