Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Potvrdili oslobodenia v kauze vrážd Havasiho a Patasyho

Autor: SITA, 11. februára 2016 16:13
V prípade únosu čínskeho podnikateľa Krajský súd v Bratislave znížil súrodencom Ľubomírovi a Michalovi Chlpíkovcom tresty.
sudca sudy kladivko Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 11. februára (WebNoviny.sk) - Krajský súd v Bratislave dnes na verejnom zasadnutí potvrdil v kauze vrážd Petra Havasiho a Karola Patasyho st. oslobodzujúce rozsudky prvostupňového súdu z decembra 2013. Týkajú sa údajných členov skupiny takáčovcov Patrika V. a Mariána G., proti oslobodeniu ktorých sa vtedy odvolal prokurátor.

V prípade únosu čínskeho podnikateľa, za ktorý prvostupňový súd uznal vinnými súrodencov Ľubomíra a Michala Chlpíkovcov, súd potvrdil vinu obžalovaných, oproti pôvodnému rozsudku im však znížil tresty. "Obžalovanému Ľubomírovi Chlpíkovi uložil súd trest odňatia slobody vo výmere tri roky so zaradením do prvej nápravnovýchovnej skupiny. Obžalovanému Michalovi Chlpíkovi uložil trest odňatia slobody vo výmere dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu piatich rokov a ochranné psychiatrické liečenie ústavnou ," povedal pre agentúru SITA hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Prvostupňový súd pôvodne vymeral Ľubomírovi trest tri a pol roka a Michalovi trest tri roky.

Podľa pôvodnej obžaloby Marián G. vo februári 2004 za sľub zníženia fiktívneho dlhu nariadil dlhodobé sledovanie Petra Havasiho, údajného člena konkurenčnej skupiny podsvetia, tzv. sýkorovcov. Informácie údajne odovzdával obžalovaný Patrik V., sledovanie robil Anton C. ktorý pred súdom vystupoval ako svedok. Havasi sa vozieval v Porsche Cayenne s vodičom Gejzom Vezsprémim. Havasiho s vodičom 6. júna 2004 v aute zastrelil samopalom neznámy páchateľ po tom, ako zastavili na zjazde z bratislavského Prístavného mosta. Z okoloidúceho auta s odcudzeným evidenčným číslom dostal Havasi štyri rany do hlavy a hrudníka, vodiča zasiahli dve rany do krku a ramena.

Ďalšia vražda sa podľa prokuratúry odohrala 12. januára 2005 pred vchodom do paneláka na Krásnohorskej ulici v bratislavskej Petržalke - obeťou bol Karol Patasy starší. Toho podľa obžaloby dal sledovať Marián G. a napokon aj zastrelil samopalom Agram 2000. Maskovaný v parochni sa vrátil k vodičovi Antonovi C., ktorý ho tam priviezol - ten mal samopal hodiť do Dunaja, ale ukryl ho v lese. Policajtom neskôr ukázal, kde ho ukryl. Prvostupňový súd v rámci oslobodzujúceho rozsudku v decembri 2013 argumentoval nedôveryhodnosťou kľúčového svedka Antona C. ako aj fatálnymi chybami vyšetrovateľov.

Ľubomír a Michal Chlpíkovci podľa obžaloby uniesli v roku 2005 Číňana, ktorý podnikal na košickom blšom trhu. Ozbrojení a prezlečení za policajtov najskôr zablokovali auto a uniesli Ha Ngueyna N. Odviezli ho k Rožňave, bili ho a telefonicky žiadali od jeho manželky výkupné - dva milióny korún (66 387 eur). Keď zistili, že v okolí je polícia, dali sa na útek, ale chytili ich aj s Antonom C.. Čínsky obchodník počas únosu utrpel ľahké poranenia.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy