Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Sloboda zvierat prijala v minulom roku 7163 zvierat v núdzi

Autor: SITA, 20. februára 2016 19:00
Nový domov prostredníctvom adopcií si v roku 2015 našlo 5050 zvierat.
utulok pes tyranie Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) - Bratislavský útulok Polianky prijal za minulý rok 2461 zvierat, regionálne útulky Slobody zvierat spolu ďalších 4702 psov a mačiek. Spolu tak Sloboda zvierat prijala v minulom roku 7163 zvierat v núdzi. Ide o zvieratá odobraté z rúk majiteľov pre zlú starostlivosť a týranie a zvieratá odchytené z ulíc, či už zabehnuté, vyhodené alebo zranené. Časť zvierat vrátili pôvodným majiteľom, 5050 si našlo nový domov prostredníctvom adopcií.

"Sme radi, že sme minulý rok mohli pomôcť takému vysokému počtu zvierat v núdzi. Len v rámci bratislavského útulku sme realizovali 351 operácií na záchranu životov, začipovali sme 1508 neoznačených prijatých zvierat a vykastrovali 1500 zvierat. Z prijatých 2461 zvierat sme nový domov našli 1681 psíkom a mačkám, 502 sme vrátili pôvodným majiteľom. Teší nás, že sa rozbieha pomoc v regiónoch, kde je situácia najhoršia, pribúdajú nové útulky," vysvetlila predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Organizácia riešila v roku 2015 aj podnety občanov o týraní a zlom zaobchádzaní so zvieratami, pričom 401 týraných zvierat umiestnila do svojich útulkov, zabezpečila liečbu a následné umiestnenie do nových domovov. Týrané zvieratá sa zachraňujú už 10 rokov prostredníctvom unikátneho projektu Linka proti krutosti. Dobrovoľná sieť inšpektorov Linky proti krutosti prešetruje hlásenia verejnosti o zlom zaobchádzaní so zvieratami a týraní.
V roku 2015 pracovalo pre Linku proti krutosti 17 inšpektorov a pokryli všetky regióny Slovenska.

"V roku 2013 sme dostali 625 podnetov, v roku 2014 už 1426 prípadov, a uplynulý rok opäť o čosi viac, a väčšina bola opodstatnená. Rastúci počet hlásení svedčí, že ľudia na Slovensku sú čoraz všímavejší a citlivejší voči týraniu zvierat. Mrzí nás však, že zodpovedné štátne orgány neprejavujú dostatočný záujem a razanciu vykonávať kontroly a nápravy v plnom rozsahu zákonných možností," konštatovala inšpektorka Slobody zvierat Romana Březinová.

Štátne orgány podľa jej slov majú právomoc odobrať zviera zo zlých podmienok, udeliť pokuty, vznášať trestné oznámenia i zakázať chov, avšak aj pri závažných prípadoch týrania sa len výnimočne odhodlajú na radikálnejší krok, ktorý zvieraťu pomôže a majiteľa potrestá a zabráni podobnému konaniu v budúcnosti. "Občianske združenia suplujú štátne orgány napriek minimálnym právomociam," dodala.

Okrem prijímania týraných zvierat zabezpečuje väčšina útulkov odchytové služby zabehnutých a premnožených zvierat, ich karantenizáciu, čipovanie, kastrácie a adopcie. "Najčastejšie prípady sú zvieratá držané permanentne na krátkych reťaziach, bez adekvátneho pohybu, výživy a prístrešku. Treba si uvedomiť a prikazuje to aj legislatíva, že zviera má mať umožnený denný voľný pohyb, teda nesmie byť celodenne na reťazi ani vo voliére, riadnu, v zime zateplenú búdu, denné kŕmenie a prístup k vode," upozornila Březinová.

Ak občania vedia o zvierati, ktoré stráda, môžu kontaktovať Linku proti krutosti na mailovej adrese: linkaprotikrutosti@gmail.com alebo príslušnú veterinárnu správu a žiadať o kontrolu a nápravu. "Ak vidia zabehnuté zviera, treba volať číslo 159," uzavrela Březinová.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy