Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Biskupi predložili politikom Desatoro pre lepšie Slovensko

Autor: SITA, 21. februára 2016 11:36
Konferencia biskupov Slovenska ako priority v najbližšom období považuje obmedzenie nedeľnej práce, upravenie zloženie Rady vlády pre ľudské práva a ich výborov tak, aby pomerne rešpektovala názorové spektrum občanov Slovenska v otázkach rodiny a manželstva.
Stanislav Zvolenský S predstaviteľmi politických strán, ktoré majú šancu sa dostať po parlamentných voľbách 5. marca, sa stretli zástupcovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) v posledných dňoch. Na každom stretnutí KBS zastupoval jej predseda arcibiskup Stanislav Zvolenský. Foto: archívne, SITA/Martin Havran
BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Konferencia biskupov Slovenska (KBS) predložila politikom pred parlamentnými voľbami návrh Desatora pre lepšie Slovensko. Ide o súbor opatrení, ktoré považuje cirkev za dôležité.

S predstaviteľmi politických strán, ktoré majú šancu sa dostať po parlamentných voľbách 5. marca, sa stretli zástupcovia KBS v posledných dňoch. Na každom stretnutí KBS zastupoval jej predseda arcibiskup Stanislav Zvolenský.


Školstvo podľa KBS potrebuje systémovú zmenu

KBS ako priority v najbližšom období považuje obmedzenie nedeľnej práce, upravenie zloženie Rady vlády pre ľudské práva a ich výborov tak, aby pomerne rešpektovala názorové spektrum občanov SR v otázkach rodiny a manželstva. Treťou prioritou v desaťbodovom programe je úplné dofinancovanie cirkevného školstva.

Ako povedal v nedeľu pre agentúru SITA tajomník KBS Anton Ziolkovsky, určenie nedele ako voľného dňa je prejavom kultúry, ktorá má korene v judaizme a kresťanstve a doteraz je spoločnosťou akceptovaná.

"Ľudia v produktívnom veku často pracujú viac ako osem hodín a majú málo času na seba, rodinu a rozvíjanie vzťahov. Sme presvedčení, že na obmedzení nedeľnej práce je možné dohodnúť sa tak s politickými stranami, ako aj s odbormi a ďalšími sociálnymi partnermi," povedal.

Odporúčame:

Kandidátky - parlamentné voľby 2016

Sieť opakovane odmietla koaličnú spoluprácu so Smerom

Smer-SD schválil princípy, na ktorých by chcel stavať vládu
KBS tiež požaduje odstúpenie od Istanbulského dohovoru a spomínané upravenie zloženia Rady vlády pre ľudské práva a ich výborov.

"Slovensko pristúpilo k tzv. Istanbulskému dohovoru, ktorý je vlajkovou loďou šírenia rodovej ideológie v Európe a nateraz odložilo jeho ratifikáciu. Tento dokument by zásadne prispel k rozvratu nášho kultúrneho prostredia a viedol k liberalizácii rodinného práva, preto je neprijateľný. Ľudskoprávne dokumenty by nemali pod rúškom nastolenia legitímnej témy, ako je ochrana žien pred násilím, presadzovať ideológiu, ktorá je v rozpore s našimi kultúrnymi a náboženskými tradíciami. Rovnako dozrel čas na zásadnú rekonštrukciu Rady vlády pre ľudské práva, aby jej zloženie reálne zodpovedalo názorom obyvateľov Slovenskej republiky," vyhlásil v tejto súvislosti Ziolkovsky.

KBS tiež vidí, že školstvo potrebuje systémovú zmenu. "Cítime sklamanie z ovocia decentralizácie v školstve, ktorej výsledkom je prehlbovanie nerovnosti medzi školami a dlhodobo nespravodlivé financovanie škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom sú cirkvi. Sme presvedčení, že financovanie základného a stredného školstva by sa malo vrátiť pod ministerstvo," povedal tajomník KBS.


Cirkev by rada videla prijatie ústavného zákona o adopciách

Do desatora cirkev zaradila aj prijatie Národného demografického plánu, pretože Slovensko už viac ako desaťročie čelí hlbokej demografickej kríze. KBS tiež požaduje väčšie spoločenské ocenenie a ochranu matiek, zvlášť z mnohopočetných rodín.

Za mimoriadne dôležité považuje zavedenie tzv. rodinnej doložky ku každému novému zákonu. Cirkev by rada videla prijatie ústavného zákona o adopciách, ktorý by obsahoval fakt, že základom rodiny je manželstvo muža a ženy. KBS tiež poukazuje na nespravodlivé financovanie zariadení sociálnych a zdravotníckych služieb bez ohľadu na zriaďovateľa.

Biskupi by tiež privítali väčšiu solidaritu s vojnovými utečencami a migrantmi, najmä s prenasledovanými kresťanmi. Do desatora sa tiež dostalo obmedzenie interrupcií prinajmenšom na žiadosť ženy a zo sociálnych dôvodov.

Slovensko by podľa KBS malo viac investovať do centier pre ženy, ktoré neočakávane otehotnejú. No v návrhoch nezabúda ani na ochranu životného prostredia. Zmena postoja k ochrane životného prostredia musí vychádzať z osobného presvedčenia, informácii a chápania súvislostí.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety